Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Kronični limfocitni tiroiditis(Hashimoto)

Kronični limfocitni tiroiditis(Hashimoto)

Spoštovani “Luka T”!

Nikakršnega zadržka pri vas ne vidim glede občasnega dela z viri ionizirajočega sevanja. Ob jemanju Euthyroxa je delovanje ščitnice normalno. Nikakršnih dokazov ni, da ionizirajoče sevanje, ob upoštevanju normalnih varnostnih ukrepov, kakorkoli škodljivo vpliva na potek Hashimotovega tiroiditisa.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Pri hipotirozi se ob jemanju tiroksina (Euthyrox) hormoni navadno normalizirajo po približno dveh mesecih.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Mi prosim lahko poveste kaj pomeni izvid krvi:

S-TSH L 0,281
S-FT3 5,28
S-FT4 H 23,99

S-GamaGT H 1,35

K-MCV H 100,2
K-MCH H 32,7

Hvala in lepo pozdravljeni.

Spoštovani!

Glede na navedene izvide TSH in ščitičnih hormonov verjetno prejemate Euthyrox v nekoliko prekomernem odmerku. Gama GT je jetrni encim, zvišana vrednost lahko govori za okvaro jeter.

MCV je kratica za povprečen volumen rdeče krvničke. Vrednost je nekoliko zvišabna, kar poleg številnih drugih vzrokov, vidimo tudi pri okvari jeter. Vsekakor menim, da naj izvide laboratorijskih preiskav vrednosti tisti, ki jih je naročil.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

pred približno 7 meseci sem po naključju odkrila izjemno povišan TSH 20,02. Takoj sem odreagirala in v nekaj dneh sem odšla na Kliniko za nuklearno medicino, kjer so mi potrdili Hashimotov sindrom. Krvni izvid takrat je bil:
TSH 10,946, mE/L
FT4 10,5 mE/L
FT3 4,53 mE/L
antiTg 477,1 KE/L
anti TPO > 1300 KE/L
Predpisali so mi Euthyrox prvih 14 dni 25 mikrogramov, potem 50 mikrogramov.

Navodilom nisem povsem sledila in sem jemala polovično dozo. V vsem času sem imela T4 znotraj meja normale, T3 pa enkrat malce pod pragom, večinoma znotraj, vendar na spodnji meji. TSH vrednost je padla na 6. Na zadnjem testu v Adrialab se mi je nenavadno povišalo serumsko železo, ki je nad zgornjo mejo, feritin je v mejah normale.

Glede zdravljenja imam eno ključno vprašanje, ki me muči. S predpisano terapijo ne odpravimo vzroka, saj ne nižamo ravni protiteles, ki napadajo ščitnico. Zelo bi bila vesela, če bi mi lahko pomagali s kakšnim nasvetom glede tega, na kakšen način je mogoče doseči prav to – znižati ravni teh protiteles. V tuji literaturi sem odkrila, da je pozitivna korelacija zmanjšanja števila protiteles in vnosa L selenometionina in eliminacije glutena iz hrane. Predvsem glede selena me zanima vaše mnenje glede pozitivnega učinka, pa tudi kakšne bi bile primerne koncentracije in oblike za vnos.

Poleg tega sem prebrala tudi, da je boljše od zdravljenja le s T4 zdravljenje s kombinacijo T4 in T3. Ali pri nas obstajajo kakšni tovrsni preparati?

Če prav razumem metabolizem, se odvečni T4 v jetrih pretvori v rT3, zato me zanima ali testi, ki jih opravljajo v laboratorijih tipa Adrialab, kažejo dejansko na koncentracijo “dostopnega in aktivnega” hormona T3 ali celokupnega, tudi neaktivnega.

Prav tako me zanima, ali je na kliniki za nuklearno medicino opraviti samoplačniške teste na koncentracijo protiteles.

Za vaš odgovor se vam najlepše zahvaljujem in vas pozdravljam.

Maruša

Spoštovani!

Pri vas gre za hipotirozo po kroničnem avtoimunskem tiroiditisu. Vsekakor je koristno dodajenja tiroksina (Euthyrox) že pri blagih oblikah hipotiroze. Ščitnična protitelesa anti Tg in aniTPO so le označevalec bolezni in niso v korelaciji s potekom bolezni. Poročajo, da selen vpliva na raven protiteles. Priporočljiv dnevni odmerek je 3 x 100 mg. Sicer je veliko selena najti v brokoliju, brstičnem ohrovtu, brazilskih oreščkih….Trdnih dokazov za trditev, da je zdravljenje hipotiroze s kombinacijo T4 in T3 boljše od terapije s T4 ni. Velika večina bolnikov je povsem ustrezno zdravljena s T4. Vsekakor je verjetno pri nekaterih izbranih bolnikih primernejša kombinacija T4 in T3 ( v razmerju 10 enot T4 1enota T3. Pri nas registriranih kombiniranih preparatov T4 T3 ni, dosegljivi pa so v Avstriji. Praktično vsi laboratoriji v RS merijo le proste (aktivne) hormone. V laboratoriju KNM v UKC Ljubljana lahko opravite tudi samoplačniške meritve koncentracije ščitničnih protiteles.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

spoštovani g.dr.Pirnat!
Že kar nekaj let se ukvarjam s hipotireodizmom.Od januarja 2012 jemljem Eutiroks 50mg.
Stara sem 53 let in ker imam klimakterične težave jemljem Trisekvens nadomestno hormonsko terapijo.Sem dipl.m.sr. zaposlena v zdravstu in občasno kontroliram ščitnične hormone.Seveda vedno, ko se že zares počutim slabo( ne spim, izpadajo mi lasje,…),pa saj vi poznate vse te težave kot strokovnjak.
Pišem vam zato ker se mi povečuje še holesterol,kljub zdravi uravnoteženi prehrani,kljub redni športni aktivnosti, skratka živim zdravo življenje.Stres ne more biti tak dejavnik, saj ga imamo vsi.
Vrednosti TSH JE 6.82 T3 in T4 sta normalna,skupni hol.7.3 LDL je4.11
Spoštovani dr. prosim vas za mnenje oz. kaj mi svetujete?
Res se vam lepo zahvaljujem
Mira

Spoštovani!

Glede na to, da imate ob jemanju Euthyrox 50 ug dnevno zvišan TSH (6,82 mE/l) in tudi zvečane vrednosti lipidov, priporočam zvišati odmerek Euthyroxa na 75 ug dnevno in kontrolirati TSH čez dva meseca.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!
Danes sem dobila izvide za ščitnico
TSH 3.83
fT4 11.25
AntiTg 722.8

Izvidi 11.9. pa so bili
TSH 7.59
S-T3 6.12
S-T4 13.31

Dignoza je kronično vnetje ščitnice.
Prosim ali mi lahko pojasnite te ozvide saj me je zelo na hitro odpravil in ni komentiral rezultatov. Napisal mi je tablete Euthyrox 50 mkg 1x na dan.
Stara sem 53 let .
Hvala
Tatjana

Spoštovani!

Glede na navedene izvide gre pri vas za kronični limfocitni tiroiditis s prehodom v hipotirozo (premajhno delovanje ščitnice). Menim, da je primerno, da pričnete jemati Euthyrox 50 ug dnevno in kontrolirate stanje TSH in hormonov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Lani so mi diagnosticirali hipotirozo ob avtoimunio ščitnici. Z jemanjem eltroksina – 50 enot dnevno je bil decembra S-TSH III-gen 3,38 mE/L (0,27 – 4,2). Eltroksin jemljem naprej enako.
Že nekaj let imam težave tudi s holesterolom. Terapije nisem imela. Ob letošnji kontroli pa je bil holesterol kljub zdravemu načinu življenja še višji ( S – holesterol 7,8, S-HDL 2,3, trigliceridi 0,7,
S-LDL 5,2 ).
V lanskem letu je bila edina sprememba nekaj manj gibanja zaradi slabega počutja, ki je bilo očitno povezano s ščitnico. Sedaj se stanje izboljšije.
Zanima me, ali lahko pričakujem z urejenimi ščitničnimi hormoni tudi spremembe v presnovi – ob ustrezni prehrani in gibanju – tudi postopno znižanje holesterola, ali je nujno jemanje zdravil za znižanje holesterola.

Spoštovani!

Pri hipotirozi pride tudi do motene presnove holesterola. Zvečajo se vrednsoti celokupnega in LDL holesterola.Kadar je zdravljenje hipotiroze ustrezno (normalen TSH in ščitnični hormoni) in ostajajo zvečane ravni holesterola pa je pogosto potrebno zdravljenje s statini. Vsekakor je prvi ukrep za zniževanje ravni holesterola ustrezna prehrana in dovolj gibanja.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani

Že od leta 94 se zdravim za avtoimunsko boleznijo Hashimoto. Vsa leta sem jemala euthirox od 50-75 mg in imela TSH vrednost med 1 in 2.
Zadnjega pol leta jemljnem euthirox 75 mg in sem imela ob kontroli februarja letos TSH- 0,25. Nato sem jemala cel tablet 50mg in polovico tableta 25 mg in sem imela v aprilu TSH- 0,73.
Takrat pa so se pričele težave. Najprej povečana tesnoba, nato težave pri dihanju (ni moč vdihniti zraka s polnimi pljuči). Potem se je pojavila še dodatno bolečina pod levo dojko. Boli, trga kot bi šlo za revmatično bolečino. Najhuje je ponoči, občutek imam, da boli srce, dobim pravi napad-krč, ki me zbudi, potem, ko komaj zaspim. Imam občutek zelo močnega bitja srca in tresenja telesa. Dejansko je utrip nizek (60 ali manj).
TSH je bil ob zadnji meritvi 16.05. – 3,31.
Kaj je vzrok takšnemu porastu TSH v tako kratkem času, je možno, da je za težave kriva ščitnica?

Lep pozdrav

Spoštovani!

Tsh 3,31 mE/l je v zgornjem območju normale. Odmerek Euthyroxa je morda nekoliko prenizek. Dvakrat tedensko pripoorčam 75 ug ostale dni 62,5 ug, kakor ste jemali do sedaj.
Glede na navedeno ščitnica ni vzrok vašim težavam. Morda gre za anksioznost. Priporočam obisk pri izbranem zdravniku družinske medicine.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

lep pozdrav danes sem dobila izvide. moji izvidi so TSH 4,389, FT4 11,7, FT3 4,38, antiTg 185,3. anti TPO 29,6…Dijagnoza Kronicni limfocitni tiroiditis Hashimoto…. Terapija Euthyrox 12,5 dnevno 1 tedan,nato Euthyrox 25 dnevo…. Pise posvet osebneg zdravnika s tirologom primeru patoloskih izvidov poklicati ti stevilko …….Zdravljenjez Euthyroxom bo trajno…PROSIM VASE MNJENJE CIM PREJ .Dijana

Spoštovani!

Glede na navedene izvide gre pri vas za kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto s prehodom v hipotirozo. V tem primeru je vsekakor smiselno dodajanje Euthyroxa.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni,

jaz pa imam hčerko 11 let staro s tem , da že 4 leta hodivana kontrole v Ljubljano, zadnji izvid je sledeč
HTS 3,22
pT4 19,53
pT3 6,68
Tg< 0,17 rec 79,62
proti TG 217,70
proti TPO 135,40
uz ščitnice oba režnja primerne velikosti, hipoehogena,nehomogena.Desni reženj nekoliko zadebeljen.

Kot mamo me zanima, ker ima moja hči kar nekaj “čudnih težav” močno srbenje blazinic na prstih rok, je zelo ješča in res zelo suha, tudi v rasti zaostaja za vrstniki.
Je možno da so kakšne druge povezave?
Nič drugega naju niso dali na preiskave mislim, kot samo to da ima predpisam Flonidan cca 7 mesecev vsako leto.

Nekdo mi je rekel da bi lahko moja hči imela celiakijo, samo vprašam ali lahko oziroma kako se naredi testiranje za celiakijo in tudi mogoče za sladkorno, ali je možno da so kakšne povezave???

še to pri 11,5 letih ima moja hči TT 31,3 kg, TV 143,35 cm.

Že v naprej se vam najlepše zahvaljujem za odgovore,

Spoštovani!

Glede na navedene izvide gre pri vaši hčerki za kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto. Za izključevanje celiakije je potrebno opraviti laboratorijske teste, redkeje je potrebna biopsoja črevesne sluznice. Sladkorno bolezen se izključi z določevanjem vrednosti glukoze v serumu.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pred dobrim mesecem so mi na Polikliniki diagnosticirali Hashimoto. Izvidi so bili sledeči: TSH: 2,775, T4: 15,1, T3: 4,55, antiTg: 166,8, antiTPO: >1300. Zdravljenja mi niso predpisali, saj je Hashimoto v evtirotični fazi. Preden sem odšla na pregled k tirologu, sem bila na pregledu pri osebni zdravnici. Takrat so bili izvidi TSH okrog 7,5. Od pregleda pri osebni zdravnici do pregleda v tirološki ambulanti sta minila približno dva meseca. V tem času sem iz svoje prehrane izločila gluten, sojo, brokoli, ohrovt, zelje, arašide ter povečala vnos rib in zelene listnate zelenjave ter na splošno prešla na bio prehrano. Že pred pregledom na tirologiji sem se počutila dosti bolje, rezultati pa so se poznali tudi pri ravni TSH. Zanima me, koliko časa lahko s prehrano zadržim prehod Hashimota iz evtirotične faze v hipotirotično fazo in ali je mogoče, da sem že bila v fazi hipotiroze in s prehrano dosegla povrnitev v evtirotično stanje. Zanima me tudi, kaj lahko še storim na področju prehrane, da znižam raven protiteles v organizmu. Ali je to sploh mogoče? Nisem preveč naklonjena ideji o doživljenjskem jemanju umetnih hormonov, zato me zanima, kakšne so izkušnje medicine na področju zdravljenja Hashimota. Ali obstaja kakršnakoli možnost, da se Hashimoto ne razvije v hipotirozo in kaj lahko storim, da to možnost izkoristim?

Spoštovani!

Hashimotov tiroiditis ja avtomubska bolezen ščitnice, ki je v pretežni meri genetsko predisponirana. Na potek potek bolezni lahko sami aktivno zelo malo vplivamo. Odsvetujemo prekmerno uživanje joda (alge, vitaminski preparati, ki vsebujejo jod….). Morda je koristno uživanje selena in izogibanje stresu. Nikakor pa ni nujno, da se pri Hashimotovem tiroiditisu razvije hipotiroza. Tveganje za pojav hipotiroze je približno 3% letno.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close