Kraste v nosu
Vprašal bi glede krast v nosu
Že dvajset let imam kraste vnosu, zaradi katerih ponoči ne morem dihati na nos in zato slabo spim. Nos me tudi boli na otip in na robčku imam sledove krvi.
Bil sem pri splošni zdravnici, ki mi je dala napotnico za specialista. Specialist mi je prvič dal mazilo Cloramfenikol, ki mi je celo škodil, zato je splošna zdravnica prepovedala uporabo le tega mazila in mi dala mazilo Geocorton, ki mi je pomagal le kratek čas. Specialist mi je potem dal mazilo Garamicin, ki mi pomaga le dokler ga uporabljam. Nazadnje mi je specialist rekel, da naj ne hodim več k njemu, ampak naj do smrti uporabljam Garamicin. Ker v navodilih tega mazila piše, da ima hude stranske učinke, ga ne upam več uporabljati in rajši trpim nespečnost.
Ali je še kakšna druga možnost ozdravitve!
Lepo prosim za odgovor moderatorja, za kar se že v naprej lepo zahvaljujem in vas lepo pozdravljam!
Nitram
Vnetja nosne sluznice so med pogostejšimi boleznimi in prepričana sem, da se je s podobno težavo srečal že marsikateri bralec. Tovrstna vnetja glede na trajanje delimo na akutna in kronična, po izvoru pa na infekcijska, neinfekcijska, alergična in vazomotorna. Glede na podatek, da imate težave z nosno sluznico že 20 let, sklepam, da gre v vašem primeru za kronično vnetje, ki je lahko različnega izvora.
Poznamo več vrst kroničnih vnetnih stanj. Kronično kataralno vnetje je največkrat posledica prirojenih nepravilnosti v nosni votlini, ponavljajočih se vnetij ali izpostavljenosti onesnaženemu zraku. Bolnik težko diha skozi nos, kar naprej se usekuje, peče ga v žrelu in včasih ima prizadet voh.
Pri kroničnem hipertrofičnem vnetju se težave pojavljajo zaradi razraščanja vezivnih vlaken pod sluznico, ta pa je zadebeljena. Pri takšnem stanju presodimo, ali je potrebno predpisati kapljice ali pršila z dodatkom kortikosteroidov oz. ali je potrebno zadebelitve kirurško odstraniti. Bolnikom tudi svetujemo, kako dolgo uporabljajo pršila.
Kronično atrofično vnetje je redka oblika kroničnega vnetja nosne sluznice. Bolezenski znaki se kažejo s pekočimi bolečinami, občutkom tujka v žrelu in oteženim dihanjem skozi nos. Pri pregledu sluznice opazimo, da je ta stanjšana, lahko je suha ali pa obložena z gostim lepljivim izločkom. Pri takšnem vnetju je zelo pomembno redno vlaženje nosne sluznice in občasna uporaba mazil (na primer mazilo Nisita).
Posebna oblika kroničnega vnetja je ozena. Pojavlja se na območju žilnega pleteža (Kisselbachovega mesta), kar je posledica poškodbe sluznice, zelo visoke ali nizke temperature, suhega zraka, prahu in kemičnih snovi. Dihalni sloj se v nosu ob tej bolezni spremeni, poškodovane so žleze, sluznica je suha in prekrita s krastami. Po odstranitvi krast sluznica zakrvavi. Gre za redko bolezen, ki je pogostejša pri ženskah. Povezana je z značilnim stanjšanjem nosne sluznice in s smrdečimi krastami. Bolnik ne more vohati, težko diha, boli ga glava, v žrelu pa ga peče in praska. Odstranjevanje krast odsvetujemo, svetujemo pa redno izpiranje nosne votline ter uporabo vitaminskih mazil. Pri tem je pomembno še naslednje opozorilo: kožo v nosnicah (v sprednjem delu) lahko mažete z mazili, za sluznico (rožnati predel v globini nosu) pa mazila niso primerna in celo škodijo. Rožnati predel v globini nosu negujemo s fiziološko raztopino soli, ki jo lahko vkapamo večkrat na dan.
Zdravil za uspešno zdravljenje kroničnega vnetja nosne sluznice je dejansko zelo malo (ta obstajajo predvsem za alergijska vnetja), zato je pomembno, da čim manj dražimo nosno sluznico. Ker je dražljivcev precej vrst (suh zrak, mrzel zrak, kemijske snovi…), je dosledno izogibanje pogosto neizvedljivo.
Mazilo Garamycin, ki ga uporabljate, je namenjeno za zdravljenje okužb na koži, okužene venozne razjede, okužene ozebline ali opekline na manjših površinah. Omenjate tudi mazilo Kloramfenikol, ki je antibiotik. Ta deluje proti bakterijam, ki povzročajo vnetje oči.
Po vašem pripovedovanju so se zdravniki, ki ste jih obiskali, ukvarjali predvsem z verjetno okužbo vaše nosne sluznice. Res je, da je antibiotično mazilo treba uporabljati le toliko časa, dokler traja okužba. Zdravljenje z antibiotiki namreč ne sme biti prepogosto, saj lahko bakterije pri njihovi dolgotrajni uporabi razvijejo odpornost na zdravilo ter se razmnožujejo kljub zdravilu. Če se vam zdi, da je z vašo nosno sluznico slabše, kot je bilo na začetku zdravljenja, ali če po nekaj dneh uporabe predpisanega zdravila ni izboljšanja, to povejte zdravniku.
Zavedam se, da s tem odgovorom vaših težav nisem odpravila. Upam pa, da sem vam vsaj čim bolj razumljivo nakazala, na kaj vse moramo misliti pri kroničnih vnetjih, kot je kronično vnetje nosne sluznice.
Lepo vas pozdravljam,
Danica Rotar Pavlič