Najdi forum

krajši podoji

Živjo,

imam eno vprašanje: moja dojenčica se je lepo dojila po 15 – 20 min na vsaki dojki, sedaj (17.dan) pa je že trikrat pila samo na eni, in to tudi samo 12 min. Med dojenjem zaspi tako močno, da je ne prebudi niti glasba, če ji slečem hlačke, niti žgečkanje niti čohanje po podplatih ali pod pazduho, kar je enkrat delovalo, ne učinkuje več. Bojim se, da bi zaradi manj dojenja začela izgubljati mleko. Sicer pa mislim, da je sita, lepo kaka in tudi želodček ima poln, potem, ko se podoji. Še vedno se doji na 3 ure, tako kot prej. Ali je kaj narobe?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Lara

Draga Lara,
dobrodošla v svetu skrbnih staršev!

Dojenčki kar naprej spreminjajo ritme in urnike, zato se je najbolje zanesti kar na njihova “sporočila” in jim zaupati. Kakšen dan se dojijo večkrat, kakšen danj manjkrat. Kakšen dan imajo dolge podoje, kakšen dan kratke… Hja, saj vem, da se sliši tole rahlo pokroviteljsko in zlahka izrečeno, ko imam sama že tri otroke, vi pa prvega. Ampak ni bilo mišljeno tako. In vas, povsem razumljivo skrbi, da zaradi sprememb v urniku dojenja ne bi imeli primanjkljaja v mlečni zalogi.

Da vam lahko natančno dogovorim na vaše vprašanje, pa bi žal potrebovala več podatkov, predvsem to, kako deklica raste in napreduje pri teži, natančno kako polni pleničke in kako izgleda njena koža in razvoj? Je bila donošena? Ali je imela zlatenico? Dobiva čaj, ima dudico?

Kadar dojenčki med podojem močno zaspijo, je lahko eden od vzrokov tudi v tem, da niso pristavljeni pravilno in se pri dojenju močno utrudijo. Poskusite naslednje: pogoltnite slino, ko imate glavo lepo naravnost. Gre lepo. Sedaj pa obrnite glavo proti rami in pogoltnite slino. Težko, kajne? Zelo pomembno je, da imate vašo dojenčico obrnjeno z glavico naravnost v dojko, njen trebuh na vaš trebuh, dojenčica naj bo zelo blizu, dobesedno zarita v dojko. Z usteci naj zajame čimvečji kos bradavičnega kolobarja, dojko naj dobesedno molze. Če dojite sede, ima lahko rokico pod vašo pazduho. Torej, poskusite preveriti in če je potrebno popraviti položaj.

Kako so mamice zbujale dojenčke? Prav tako, kot pravite vi, z žgečkanjem, previjanjem, preoblačenjem, podiranjem kupčka, itd… Morda vam bo katera od naslednjih možnosti pomagala:
– dojenčico podojite šre preden se dobro razbudi, ko je v t.i. fazi “lahkega spanja”, ko vidite, da premika oči pod vekami, se premika ali z usteci izvaja sesalne gibe
– poskrbite, da svetloba v prostoru ne ob premočna, to lahko povzroči, da zapre očke
– med dojenjem se z njo pogovarjajte, vzpostavljajte očesni kontakt
– sleci dojenčico le do pleničke
– dojite deklico v bolj pokončnem položaju sede ali kar stoje
– med dojenjem je ne zibajte (nekatere mamice to počnejo popolnoma nezavedno)

Povečevanje stimulacije:
– nežno drgnite otorkov hrbet ali se s prsti sprehajajte po njeni hrbtenici
– zamenjajte pleničko
– spodbujajte dekličine rokice in nogice s krožnimi, kolesarskimi gibi
– povečajte kontakt kožo-na-kožo z masažo dojenčice ali toplo kopeljo skupaj z vami
– nežno drgnite njene dlani ali stopala
– krožite okoli zaspanih ustec s svojimi prsti

Kako obdržati dojenčka zainteresiranega za dojenje?
– če imate velike, težke, napete dojke, poskrbite, da boste s svojo roko spodaj podržali težo dojke, da ne bo preveč pritiskala na otrokova lička
– iztisnite malce mleka na dojenčkova usteca
– zamenjajte prsi takoj, ko se ritem sesanja upočasni
– zamenjajte pleničko
– podrite kupček
– poskušajte dojiti v drugih položajih (nogometne žoge, položaj zibelke)
– med dojenjem masirajte vrh otrokove glavice z krožnimi gibi

Bojite se, da bi vam zaradi manj dojenja začelo primankovati mleka. Ko je laktacija vzpostavljena, mleka nikoli ne zmanjka na hitro (razen zelo redko, če je mati pod hudim psihičnim stresom), dnevno ponudba in povpraševanje v prvih tednih sicer niham, saj se obe šele učita dojenja. Če deklica lepo napreduje, je vaša skrb verjetno odveč.

Kako vemo, da dojenček dobi dovolj mleka?
– štejemo polulane plenice (vsaj 5-7 na dan)
– štejemo pokakane plenice (2-5 v prvih tednih)
– otrok pridobiva na teži v prvih treh mesecih NAJMANJ 450 g na mesec. Torej najmanj 110g-115g, povprečno pa 200g na teden. Pridobljeno težo računamo od najnižje teže, ne od porodne. Od tretjega do šestega meseca najmanj 80g in od pestega meseca dalje najmanj 50g na teden.
– dojenček se pogosto in pravilno doji
– ima zdrav videz, ima napeto kožo, zdravo barvo, raste v dolžino in se mu veča obseg glavice, je živahen in dejaven

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Hvala, Karmen, za zelo obširno sporočilo!
Z mojo dojenčico je vse v redu, v prvem mesecu se je zredila za 1290 g in zrasla 3 cm, jaz sem imela problem, ker sem mislila, da se bova ves čas dojili tako kot v porodnišnici, in nisem upoštevala, da se dojenček razvija in raste ter s tem spreminja svoje potrebe, sedaj se že dojiva na približno 2 uri, ponoči lepo spi do 5 ur, podnevi je pa veliko budna, ker jo vse zanima.
Najlepša hvala še enkrat,
pa veliko uspeha še naprej!
Lara

New Report

Close