Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Alergija kozje mleko

kozje mleko

Svoji 9-mesečnii sem začela dajati kozje mleko.
Do sedaj mleka zaradi alergije sploh ni uživala (samo pregomin), po BICOMU pa je alergija odpravljena in začela sem z kozjim mlekom.
Izpuščajev nima nič in ga tudi zelo rada pije.
Zanima pa me sledeče: ali bi morala kaj dodajati, če bi ji dajala izključno kozje mleko, saj mu baje primanjkuje folatov in železa oziroma, ali je za toliko stare
vseeno boljše izključno adaptirano?
O tem, da je kozje mleko zelo zdravo sem veliko prebrala, pa še vsak dan dobim svežega in se mi zdi, da bi moji punčki uživanje le-tega koristilo.
Prosim za mnenja tistih z izkušnjami in pa Tanč za tvoje strokovno mnenje.
Lep pozdrav vsem!

Hja, kolikor sem slišala od kolegov s klinike (če se sprašujete, zakaj se toliko slicujemo nanje: ker so oni naš strokovni vrh in od njih prihajajo vsa strokovna navodila) kozjemu mleku res primanjkuje teh snovi in jih je potrebno dodajati. Ravno anemija zaradi pomanjkanja folne kisline in posledično železa (folna kislina je namreč nujna, da se železo sploh vsrka iz črevesja v kri, če je ni, potem lahko dajemo sirupa v nedogled, pa se železo enostavno izloči, ker ne gre v kri) je kar pogosta, še posebej pri vegetarijancih. Kako pa spoznamo, da je ta anemija in ne zaradi “navadnega” pomanjkanja železa? Zdravnik opravi navadno preiskavo krvi in v izvidih tudi vidi, ali so eritrociti majhni ali veliki. Pri “navadni” anemiji so majhni, pri pomanjkanju folne kisline pa veliki. In če ugotovi velike eritrocite, potem mora ugotoviti, kaj otroku manjka, ne samo železo.
Čist tko bom rekla, če punčki paše kozje mleko in nima težav, potem naj ga uživa. Bi pa morda pogledali kri, saj jo pri 9 mesecih tako in tako. Mislim pa, (bi morala zasigurno pogledati) da je kazein (beljakovina v mleku, ki povzroča alergijo) ista v kravjem in kozjem mleku. Nisem ziher. Če pa je tako, potem je punčki mogoče izzvenela tudi alergija na kravje mleko. Adaptirana mleka so “boljša” v toliko, da imajo umetno odstranjen višek beljakovin in dodano tisto, kar mu manjka, tudi železo in vit.D, ampak ga je premalo za zaščito pred rahitisom (zato damo AD3 kapljice). Zakaj imajo manj beljakovin? Ker našemu otročku ni potrebno toliko beljakovin kot teličku, teliček mora pridobiti v enem letu skoraj 100 kg, otročiček pa samo 8 ali 9. In polno mleko z vsemi beljakovinami v zgodnjem otroštvu bi obremenilo tudi njegove ledvičke. Saj to pa so vedele že naše prababice in so mleko redčile (1/3, nato pa 2/3 mleko).
Morda bodo povedali kaj o kozjem mleku še drugi, ki so s tem poskusili.
Lep snežen vikend
Tanč

Tole sem pravkar prebrala o kozjem mleku, sicer v primerjavi s kravjim mlekom (in ne adaptiranim), je pa zanimivo, tukaj:

Kozje mleko:
– je lažje prebavljivo
– ima več vitaminov in mineralov kot kravje mleko
– vsebuje le sledi glavne beljakovine kravjega mleka aplha S-1 kazeina, na katero je veliko ljudi alergičnih
– struktura beljakovin je bolj podobna človeškemu mleku
– je dobrega, kremastega okusa.

Kozje mleko NE vsebuje rastnih hormonov. Vsebuje pa:
– 13% več kalcija
– 25% več vitamina B6
– 47% več vitamina A
– 34% več kalija
kot kravje mleko.

Zanimiva stran, kjer je veliko odgovorov na vprašanja o kozjem mleku, v pomoč:

Hirkani

Tanč, hvala lepa za odgovor.
Dodala bi le še to, da sem v bistvu razmišljala, da bi ji dajala kozje mleko bolj z žitnimi kašicami, navadno adaptirano mleko (smo že poskusili-ni bilo-hvalabogu-nobene reakcije) pa samostojno. Torej nekako pol-pol.

Pa še to o kazeinu: prepisujem iz članka “Kozje mleko-čudež narave?”; mag. Zlatko Jenko (imam zgolj kopijo, tako da ne vem, kje in kdaj je bilo to objavljeno).

“Med beljakovinami (v kozjem mleku) je najpomembnejši beta kazein, ki ga je okrog 67,4%……
Že opisana alergijska reakcija na kravje mleko pri ljudeh je vezana na alfa s1 kazein, ki predstavlja glavno sestavino kazeina. Pri kozah temu ni tako, saj je glavni kazein beta kazein. Pri tem je treba poudariti, da to ne drži za vse koze, saj je prisoten velik genetski polimorfizem.”

Pa še nekaj iz začetka sestavka: ” Čeprav je malo znanstvenih dokazov o pozitivih zdravilnih učinkih kozjega mleka, je že dovolj zgovoren podatek, da kar 60 do 70% otrok (!!!), ki trpijo za alergjo na kravje mleko, ni alergičnih na kozje mleko.”

LP vsem

Hirkani: hvala tudi tebi za odgovor (nisem vedela za manko rastnega hormona…).
LP

Še nekaj zanimivega sem našla (hvala Hirkani za link!)- adaptirano kozje mleko. (ki ima gotovo dodano železo in folno kislino).
Zanimivo, da se nihče ne spomni uvažati.
V Sloveniji smo starši alergikov res prepuščeni lastni iznajdljivosti….
LP

V Avstriji v Reformhausu sem videla, da imajo tudi kašice za dojenčke na osnovi kozjega mleka, mislim, da je firma Holle. S hčerko je nisva poskusili, ker si nekako ne upam eksperimentirat, imava pa obe radi ostale njigove kašice (musli je fantastična!).

Sem pogledala na linku od Karmy, ampak na koncu piše:
NOTE: Any time goat milk is the sole source of nutrition, we recommend the feeding of a vitamin supplement.

Torej, dodajati vitamine
Pa še na linku od Hirkani:
Goat milk contains only trace amounts of the major protein in cow milk to which many people are allergic (alpha s-1 casein). If you are sensitive to this protein, goat milk may be well tolerated. Soy sensitivity is also a problem for some people. Always check with your doctor prior to using goat milk if you have severe cow milk protein allergy. Goat milk does not contain soy proteins. It also has a predominance of short and medium chain fatty acids (vs. the long-chain fatty acids, predominant in cow milk).
Torej je treba biti pozoren, lahko je vseeno alergija, zaradi tega kazeina.

No, saj, če bi bilo kozje mleko EDINI VIR prehrane, v starosti nad 9 mesecev pa je mleko kvečjemu še 2x dnevno in z drugo hrano otroček dobi ostale prehrambene snovi. Kot sem rekla, če otrok prenaša kozje mleko in ni naj alergičen in je dovolj pestro hrano, potem seveda, ja.Pa še lažje je prebavljivo kot kravje.

New Report

Close