Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Koronarografija

Koronarografija

Pozdravljeni!

Ponovno se obračam na vas z vprašanjem. Prosila bi vas, če mi lahko razložite kakšen poseg je koronarografija. Ali je to preiskava? Kako poteka? Je potrebno bivanje v bolnišnici?

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Koronarografija je beseda, ki pomeni slikanje koronarnih (srčnih) žil. Postopek slikanja: zdravnik uvede v odvodnico (arterijo) v zgornjem delu stegna, ali v zapestju, ali v komolčnem zgibu tanko cev (kateter), ki jo pod rentgensko kontrolo počasi porine do srca in do srčne žile, ki jo namerava slikati. Ko je konica katetra ob ustju žile, vbrizgne posebno tekočino (“kontrast”), ki ni prepustna za rentgenske žarke in hkrati vključi fotografski aparat. Pri uspelem slikanju, zdravnik dobi vpogled v potek žil v srcu in ugotovi njihovo prehodnost. Zdravnik opravi pregled pri budnem bolniku. Pregled traja različno dolgo, odvisno kako hitro zdravnik uspe poriniti kateter do ustja žile. Po končani preiskavi mora bolnik nekaj ur strogo ležati.Če ni zapletov, je bolnik lahko odpuščen iz bolnišnice en dan po pregledu.

Boris Cibic

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za izčrpen odgovor. Zanima pa me še nekaj. Do kakšnih zapletov pa med posegom lahko pride? Kolikšna pa je možnost, da pride do zapletov?

Hvala in lp!

Ni posega v človeško telo, pri katerem niso možni manjši ali večji zapleti, tudi če je poseg brezhibno opravljen. V tem primeru lahko nastopi slabo počutje po opravljeni preiskavi zaradi bolnikove predoperativne duševne napetosti, lahko nastopi podaljšana krvavitev iz mesta vboda, lahko nastopi manjši porast telesne temperature, itd.

Boris Cibic

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pa samo še nekaj…
Ali je še kakšen poseg oz. preiskava s katero bi dobili vpogled v žile? Se pravi kot nekakšna preiskava, ki bi se opravila namesto koronarografije?

Najlepša hvala za pomoč in lep pozdrav!

Za natančno ugotovitev stanja koronarnih žil daje večina kardiologov prednost perkutani koronarografiji. V nekaterih centrih (npr. v bolnišnici v Izoli – Center Medicor) imajo dobre rezultate z neinvazivno metodo (“kardiovaskularno magnetno resonanco”).

Boris Cibic

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.

Mena pa zanima kakšen vpliv ima tekočina – kontrast, ki je potreben za slikanje srčnih žil na notranje organe, predvsem ledvice in jetra? V kakšnem času se predela oz. razgradi?

Hvala za odgovor.

Tine

Večji del kontrasta se izloči v nekaj urah, vendar za ponovno slikanje je priporočen večdnevni presledek (na UKC v Ljubljani en teden)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Napoten sem na koronografijo, vendar je v Kliničnem centru Ljubljana čakalna doba več kot 180 dni. Kje lahko na napotnico še opravim tak pregled?

Lep pozdrav,

Drago Babič

V Ljubljani deluje ambulanta “Medicor” v Kotnikovi ul 5. (Prof. Metka Zorc, tel. 041.758.855)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

moj dedek (72 let) je imel v noči 1.5.2014 srčni infarkt. Takoj je bil pripeljan v bolnišnico in nato so mu danes 7.5. naredili koronografijo, kjer je bilo ugotovljeno, da je potrebno narediti bypasse. Dedku so pred cca. 3 meseci povedali tudi, da gre za srčno popuščanje. Ima sladkorno bolezen (daje si injekcije inzulina) ter povišan krvni tlak.

Zanima me, ali je operacija veliko bolj tvegana, ker gre pri dedku za srčno popuščanje oziroma če so zapleti po operaciji večji?

Hvala vam za odgovor in lep pozdrav,
Špela

Vaš dedek, ki se zdravi zaradi sladkorne bolezni, visokega krvnega tlaka in blagega srčnega popuščanja je pred nekaj dnevi prebolel srčni infarkt. Na osnovi izvidov opravljenih pregledov srca so zdravniki mnenja, da je potreben poseg na srčnih žilah (bypass). Nimam pred seboj podatkov za koliko odstotkov vsaka bolezen poslabša postoperacijski potek .Če sta stopnji hipertenzije in popuščanja srca nizki smemo pričakovati postoperacijski potek brez hujših zapletov. Pomembna je ugotovitev zdravnika (zdravnikov (?), ki bolnika zdravijo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,
mene pa zanima kakšne preiskave kardiovaskularnega sistema pridejo v poštev kot preventiva? Namreč želela bio preveriti stanje krvožilnega sistema glede na to da že leta kadim, stresno živim…preventivno.

Je (“kardiovaskularno magnetno resonanco”) dovolj. Se pravi če narediš to preiskavo to pomeni da si imel vpogled v celoten sistem?

Obstaja še kakšen drugi pregled ki je za preventivo zadosten?

Hvala in lp

Klavdija

Pri bolniku, ki ima težave pri srcu in obstaja sum, da gre za obolenje srčnih žil, kardiologi običajno opravijo slikanje žil (koronarografijo) in po potrebi še scintigrafjo. Lahko je pot preiskav tudi obratna . V Ljubljani delujejo privatne ordinacije kardiologov na katere se lahko obrnete (na pr. “Barsos”, “Cardial”)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala.

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Jaz sem bil trikrat na koronografiji.od tega enkrat na neinvazivni in ta je pokazala popolnoma napačne rezultate.potem mi je dr Noč pregledal ožilje z invanzivno metodo in sedaj sem pomirjen.je vse ok.edino to je zanesljivi pregled.Zelo so dobri v mc medicor.Naredili so mi srčno operacijo in moram res pohvalit.Tudi po operaciji skrbijo za svoje bolnike.
vsi,ki se bojite koronografije kar brez strahu.Povsod v sloveniji jo delajo profesionalno in ni problemov.
Ko sem se podal v pot ozdravitve sem bil poln vprašanj ampak tako mi je sedaj odlahnilo,da ne vem opisat.

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,imela sem pregled ozilja.Sedaj me boli desna noga.Je to povezano z koronarografijo?

V dopisu je premalo podatkov za natančen odgovor. Verjetno so pri vas opravili pregled žil srca pri katerem so uvedli kateter v žilo na desni nogi. Upam, da je bolečina prehodna. Morda se je na mestu vboda nabralo nekaj krvi, ki pritiska na okolišna tkiva. Priporočm posvet pri izbranem zdravniku

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close