Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija kontracepcijske tablete yaz

kontracepcijske tablete yaz

Pozdravljena!

Priporočam uporabo nujne kontracepcije, če je od odnosa minilo manj kot 72 ur (levonorgestrel) oz. 120 ur (ulipristal acetat). Testi so zanesljivi vsaj 14 dni po odnosu.

Matjaž

Pozdravljeni! KT yaz jemljem že 4 mesece in z njimi nimam nobenih težav. Zanima me le, če lahko imam spolne odnose, med tem ko jemljem bele tabletke in še nimam menstruacije (prvi ali drugi dan). Najlepša hvala za odgovor!
lp

Da

Pozdravljeni.

Novembra sem prenehala jemati KT Yaz. Po dolgem premoru sem se odločila, da jih bom spet začela uporabljati. Menstrucija me je presenetila ravno na soboto in tabletk nisem uspela še dobiti. Dobila sem jih danes-torek. Sepravi sem prvo tabletko vzela na 3.dan moje menstruacije.(v navodilih piše da lahko 2.-5.dan menstruacije lahko vzamemo). Sedaj pa me zanima ali imam lahko že spolne odnose brez dodatne zaščite? Mnenja so različna zato me zanima kaj je res.
Lp

Načeloma naj bi bil začetek uporabe KT v prvih 5. dneh ciklusa varen.

pozdravljeni! kaj se zgodi ce vzamem 1. KT yaz ob zadnjem dnevu menstruacije ali pa dan kasneje?(namrec bom prvic zacela jemati in) namrec nisem doma, tablete lahko zauzijem sele v ponedeljek, ko jih bom imela pri roki(8.7.2013). menstruacija se mi je pricela v torek 2.7.2013 in nevem kaj se bo zgodilo in ce bom sploh zascitena? potrebujem jih pa nujno kajti odidem z fantom na dopust 17.7.2013, zanima me kaj se bo zgodilo in kdaj bom zascitena?

Nič posebnega se ne bo zgodilo, če ste drugače zdrava in če vam je kontracepcijske tabletke predpisal zdravnik. Ker jih boste začela jemati po menstruaciji, bo trajalo 7 dni, da boste popolnoma zašitena. Zato Prvih 7 dni uporabljajte kondom.

Pozdravljeni!

Po enoletnem premoru sem ponovno začela jemati kontracepcijske tablete YAZ. KT iz prve škatlice sem jemala ob 20h zvečer. Jemala sem jih redno, le na 20. dan sem imela hudo drisko in sem bruhala, zato sem ta dan vzela dve tableti v razmiku petih ur. Odločila pa sem se, da bom KT iz drugega omota jemala raje zjutraj ob 7.45. Ker menstruacije še nisem dobila (zamuja 4. dni), me skrbi, da je bil nepostopen zamik za skoraj 12h (kljub novi škatlici) nespameten. V tednu jutranjega jemanja KT se počutim malo omotično, z rahlo slabostjo in manjšimi občasnimi bolečinami v trebuhu. Ali se je ob premiku na jutranje jemanje štela prva tabletka iz drugega omota kot »pozabljena«? V tednu jemanja druge škatlice KT nisem imela spolnih odnosov, pred tem pa cel mesec redne.

Hvala za odgovor.

Kot pozabljena tabletka se šteje tabletka, ki je ne vzamemo v 24 urah. Če vas skrbi izostanek krvavitve, naredite test.

Pozdravljeni,
zanimajo me vaše izkušnje KT Yaz. Namreč jamljem jih prvič v življenju in šele en mesec in pol. In (razen zaščite), nisem zadovoljna z njimi. Namreč dobivam mozolje ves čas (prej jih nisem imela skoraj nič) in zredila sem se kar precej (jem isto kot prej), najbolj pa me moti, da imam občutek konstantne napihnjenosti jin oprsje se mi je povečalo iz B-ja na velik C v enem mesecu. Zaradi tega sem zelo slabe volje in se bojim, da se mi bo oprsje še bolj povečalo. Menite, da bi mogla prenehati z jemanjem ali bo teža pa oprsje prišlo nazaj na prvotno velikost?

hvala in lp

Pozdravljeni,
jaz sem danes dobila menstruacijo in s tem tudi vzela prvo tabletko yaz in me samo zanima, če se bo menstruacija naprej normalno nadaljevala ta teden ali se bo skrajšala oz trajala samo dan, dva, tri…?
za jutri bi rada vedla

hvala in lp

Ponavadi je normalna ali malo šibkejša.

@mi22: Vse opisane težave so lahko stranski učinki KT. Lahko jih poskušate tolerirati 3 mesece in preverite, če se bo stanje umirilo ali pa pač takoj prenehate jemati.

pozdravljeni,
kt yaz sem začela jesti pred dvema mesecema. prvo kt sem vzela na prvi dan menstruacije, ampak sem jo vzela šele ob 3h zjutraj, ostale pa naslednje dni ob 9h zvečer. zanima me, če sem bila zaščitena cel mesec?
hvala za odgovor

Da

Pozdravljeni!

Imam vprašanje. Pozabila sem vzeti 16. tabletko oziroma sem jo vzela 16 ur prepozno. Tabletko sem vzela, ko sem se spomnila in nameravam dokončati to škatlico ter brez premora nadaljevati z naslednjo. Zanima me, koliko časa moram še uporabljati kondom pri spolnem odnosu oziroma koliko časa, dokler nisem spet zaščitena.

Vnaprej se vam zahvaljujem za odgovor!

Pozdravljeni,

Stara sem 19 let in sem pred manj kot mesec dni, kot po navodilih, začela jemati KT Yaz z prvim dnevom menstruacije. Prve dni sem imela nekaj ur po jemanju kt nekaj driske, a sem KT normalno vzemala naprej. (naj omenim tudi, da je bila krvavitev zelo zelo šibka – drugače sem vedno imela zelo močno) Po prvem tednu se je stvar uredila in nisem imela drugih problemov.
Druga stvar je, da sem imela alergično reakcijo na pistacijo (2 tedna po začetku jemanja kt) in so mi predpisali Claritine katerega sem jemala 3 dni.

Zanima me ali bi kaj od tega lahko vplivalo na zaneslivost KT?

Danes bom vzela tretjo placebo tabletko in do sedaj nisem imela skoraj nič krvavitve (nekaj pred krvavitve). Nigdar nisem spustila ali pozabila vzeti kakšno tableto.. vendar me sedaj skrbi zakaj se mi še ni pojavila krvavitev. Je možnost da sem noseča?

@ Zivcna: če boste jemala tabletke naprej, izpustite zadnje 4 neaktivne tabletke in nadaljujte z novo škatlico aktivnih. Dodatne kontracepcije ne potrebujete.
@ anonimnica12345 : tabletka se šteje za pozabljeno. če mine več kot 24 ur. Claritine ne vpliva na učinkovitost KT

KT sem do sedaj jemala redno brez težav. Ta mesec pa se mi je dogodilo, da sem pozabila vzeti 1 tableto vendar ne vem kdaj. (KT sem jemala ena za drugo in nisem gledala, če se ujemajo z dnevom ko naj bi jih uzela, danes sem ugotovila da se dnevi ne ujemajo in da bi mogla vzet tableto za četrtek jaz pa sem uzela sredino) Torej več kot 12 ur prepozno sem vzela tableto in ne vem v katerem tednu se je to zgodilo. Kaj naj storim sedaj????

Pozdravljeni,
glede na to da pri mojih 26 privič uporabljam KT, in imam še 7 aktivnih tabletk da končam drugi ovoj me zanima, če lahko po teh aktivnih kar preneham z jemanjem ali moram tudi neaktivne pojesti preden neham z jemanjem KT? Namreč že po dvomesečnem jemanju mi stranski učinki povzročajo preglavice in bi najraje kar prenehala z jemanjem. Napihnjena, oprsje se konstantno veča, redim se in mozolje dobivam non stop. A obstaja še kaka dobra zaščita razen KT in kondoma?
hvala in lp

New Report

Close