Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija kontracepcijske tablete yaz

kontracepcijske tablete yaz

Se mi je zatipkalo, moje vprašanje se bolj kot na železo nanaša na kalij – torej ABC Plus med drugim vsebuje kalij, pa sem zasledila, da se pri Yaz tabletkah in dodatkih s kalijem priporoča določena previdnost. Naj ABC Plus raje opustim?

Hvala in lp!

Pozdravljena!

Res so v nekaterih primerih opazili povečano vrednost kalija ob uporabi drospirenona, a so ta povečanja klinično zanemarljiva. Mislim, da vam ni treba skrbeti in lahko jemljete oboje hkrati, je pa vprašanje, če prehranske dodatke res potrebujete.

Matjaž

Pozdravljeni,

zanima me, če tablete Flonidan (za zdravljenje alergije) zmanjšujejo učinkovitost KT Yaz?

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Pozdravljeni!

Ne.

Matjaž

Zdravo ..imam mali problem, tabletko jemlem običajno 17:30
nato se je pojavila slabost ker sem na skoraj da prazen želodec popila 2deci vina..( da sem bruhala je bila lastna moja krivda ker nisem jedla)
bruhanje se je pojavilo okoli 23 ure mogoče s pouurnim zamikom…naslednji dan v zgodih jutranjih urah sem imela spolni odnos…
prosim za pomoč…
Lp

Zdravo!

Iz zapisanega razberem, da ste tabletko vzeli ob 17:30, bruhali pa ste okoli 23. ure? Če je od zaužitja tabletke do bruhanja preteklo maj kot 3 ure, potem tabletko znova zaužijete, naslednjo pa kot običajno. Če je minilo več kot 3 ure, potem ni potrebno narediti nič, saj se je tabletka že vsrkala v telo.

Če ne bi pili alkohola, ne bi bruhali, ne glede na to, kako poln ali prazen želodec ste imeli 😉

Matjaž

Pozdravljeni!

Prejšen teden v torek sem začela s kontracepcijo. Dopoldne okoli 10 ure sem dobila menstruacijo, zvečer ob 20 uri pa sem vzela prvo KT tabletko Yaz. V navodilih piše, da če uzameš tabletko na dan menstruacije, sem zaščitena že s prvo tabletko. Se to šteje še kot prvi dan ali ne, ker sem jo uzela 10 ur kasneje kot sem dobila menstruacijo? Čez en teden v ponedeljek sem imela nezaščiten spolni odnos. Nisem ravno prepričana ali se že bila zaščitena ali ne.

Hvala za odgovor!

Pozdravljena!

Tudi 10 ur kasneje je še vedno 1. dan. Po enem tednu rednega jemanja ste zaščiteni tudi, če tabletk ne bi začeli jemati 1. dne menstruacije. Lahko ste torej brez skrbi.

Matjaž

Pozdravljeni, imam vprašanje in sicer 4 leta nazaj sem začela jemati kontracepcijske tabletke yasminelle zaradi težav s cistami(kasneje so mi prišle prav tudi zato ker sem imela fanta) in bile so super nič se nisem zredila uredila se mi je menstruacija itd. po enem letu rednega jemanja sem postala depresiuna, oblutljiva, jokava čeprau je moja ginekologinja trdila da to ni povezano s tem vendar z mojim ”stresom”. jemala sem jih še pol leta in ker se kljub mojem trudu obvladovanja stresa ni nič spremenilo sem prenehala. nato sem kakšno leto pa pou bila brez imela sem sicer manjše težavice z menstruacijo ampak bilo je okej. nato sem pred letom in pou ponovno šla h ginekologinji zaradi težav z menstruacijo in spet začela jesti kontracepcijo. tokrat mi je dala yaz(čeprau se mi zdi da so čist podobne yasminelle)
psihičnih težav sicer nimam, menstruacije sem tudi imela redne, ampak sedaj po letu in pol so se spet pojavile težave in sicer umes imam krvavitve, in šla sem h ginekologinji ki je rekla da z mano ginekološkega ni nič narobe in da naj kar nadaljujem, naslednji mesec je bilo spet isto spet sem krvavela umes in sicer po spolnem odnosu, in mi ni jasno zakaj če naj bi bilo ”notri” ginekološko use uredu(14 dni nazaj sem bila na pregledu’). Poleg tega sem se tudi zelo zelo zredila v tem letu in pol pa ni moje življenje prav nič drugačno kot prej pa veliko več sportam kot prej pa manj pojem pa sem kot balonček, sploh v zgornji del telesa roke ter prsi so se mi kar napihnile zamenjala sm use modrce iz bja na D pa komaj mi je prav! zredila sem se za 10 kg in nikakor ne grejo dol. kakšen nasvet?

Pozdravljena!

Med jemanjem KT so redne krvavitve (to niso menstruacije) pričakovane, saj jih umetno ustvarjamo z odtegnitvijo hormonov v tabletkah. Če bi jih jemali nepretrgoma, tudi krvavitev ne bi bilo. KT vplivajo na razpoloženje in čustveno doživljanje, a ne pri vseh ženskah in ne pri vseh v enaki meri. Depresije same po sebi ne povzročajo, lahko pa depresijo prejšnje depresivno razpoloženje potencirajo. Yaz ima enako aktivno sestavinokot Yasminelle, le da se Yaz jemlje v shemi 24/4, Yasminelle pa v 21/7. Yaz bi naj tako imel manj neželenih pojavov. Vmesne krvavitve so sorazmerno pogoste, a običajno prenehajo v 3-4 mesecih uporabe. Enostavno vam tabletke, ki so vam ustrezale do sedaj, ne ustrezajo več. Nič novega in nič takšnega, kar bi vas moralo skrbeti. Krvavitve po spolnem odnosu so lahko povsem nenevarne, morda kakšna ranica na nožnični sluznici, morda ektopija materničnega vratu, lahko je seveda tudi kaj drugega, a to lahko presodi zgolj vaša ginekologinja. Kaj je z vami v ginekološkem pogledu zato ne morem soditi, bova že morala zaupati ginekologinji. Predlagam pogovor z njo in zamenjavo KT, morda s takšnimi, ki so bolj estrogensko povdarjene in/ali v kombinaciji s starejšimi gestageni.

Matjaž

Pozdravljeni,
vem da se bo vprašanje verjetno že ponovilo, vendar res nimam časa da bi pregledovala vse odgovore, ki ste jih napisali. Zato vas prosim če mi odgovorite na vprašanje. Zanima me, kaj naj storim, če se mi krvavitev ne pojavi medtem ko jem bele tablete? Ali naj kar nadaljujem z naslednjim zavojčkom?

Hvala za odgovor.
Lina

Pozdravljena!

Kar začnite z novim zavojčkom, tudi če ne bo krvavitve. Prav tako nadaljujte z jemanjem, če bi do krvavitve prišlo med jemanjem roza tabletk.

Matjaž

Pozdravljeni!

Imam problem. Zamenjala sem tabletke v tednih, morala bi vzeti 1.tabletko iz prvega tedena, jaz pa sem vzela 22.tabletko iz 4. tedna in nato naslednji dan 23. in potem še 24.tab. Nato sem šele opazila da ne jemljem pravilno. 4 dan sem nato vzela pravilno. Kaj naredim sedaj, jemljem normalno naprej? možna nosečnost? Spolne odnose sem imela ves čas.

Najlepše hvala za odgovor!

Prosim napišite za katere tabletke gre.

Tabletke Yaz.

V Yaz tabletkah je 24 rožnatih tabletk z zdravilno učinkovino in 4 bele tabletke brez učinkovine. Ker ste vzela tabletke 23. in 24. dne ne rabite skrbeti, ker so iste kot za 1. in 2. dan.
Srečno

Pozdravljeni,
že več kot eno leto jemljem kontracepcijske tabletke YAZ in včeraj sem pozabila vzeti 7. aktivno tabletko iz novega zavoja (torej zadnjo v prvem tednu), zato sem danes vzela dve hkrati (spomnila sem se točno 24 ur kasneje). Nazadnje pa sem imela nezaščiten spolni odnos 25.5. in me zanima, če obstaja kakšno tveganje za nosečnost v tem primeru.

Hvala za odgovor.

Več kot pol leta jemljem kt yaz. še nikoli se mi ni zgodilo, da bi pozabila vzeti tabletko. jemljem jih približno okrog 21.00 (včasih tudi od 20.00-2.00 zjutraj), zadnja dva meseca se mi pa pojavlja krvavitev 1 teden prehitro. Zanima me razlog? krvavitev je bolj kot ne rjavkasta, ko pa začnem z placebo tabletkami pa postane normalno rdeča. ta vmesna krvavitev je zelo sitna.
Prosim za odgovor,
Barby

Če bo še naslednji cikel isto, obiščite ginekologa. Mogoče bo potrebna zamenjava tabletk.

Pozdravljeni,
že več kot eno leto jemljem kontracepcijske tabletke YAZ in včeraj sem pozabila vzeti 7. aktivno tabletko iz novega zavoja (torej zadnjo v prvem tednu), zato sem danes vzela dve hkrati (spomnila sem se točno 24 ur kasneje). Nazadnje pa sem imela nezaščiten spolni odnos 25.5. in me zanima, če obstaja kakšno tveganje za nosečnost v tem primeru.

Hvala za odgovor.

New Report

Close