Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Kontracepcija kontracepcijske tablete yaz

kontracepcijske tablete yaz

Zdravo 🙂
nujno rabim odgovor, saj imam težavo, moj ginekolog pa ne obratuje do ponedeljka. Z prvim dnem menstruacije sem pričela jemati tabletke Yaz, vendar sem se popolnoma zmedla in sem namesto rožnatih pričela jemati bele tabletke. pojedla sem že vse 4 bele ter 3 rožnate. v tem času sem imela en spolni odnos. sicer sem poskrbela zase in vzela tabletko proti nosečnosti. vseeno pa me skrbi, saj nevem kako sedaj nadaljevati z jemanjem.
Hvala. 🙂

Pozdravljeni!
Jemljem prvi ovitek kt yaz tabletk. trenutno sem vzela 3. placebo tabletko, a menstruacije se vedno ni. Kaj naj storim ko bom vzela zadnjo placebo tableto.? Jemala sem tabletke normalno, brez zamud. Ali naj pričnem z naslednjo tablico ali ne ?
hvala za odgovor

Da, normalno pričnite z novo tablico. Včasih pri jemanju KT odtegnitvene krvavitve ni, sloh se to rado zgodi ob jemanju Yaz, ki ima zgolj 4 dni premora (4 bele tabletke).

Matjaž

zanima me če je ucinek enak ce se mi tabletka samo raztopi v ustih in je ne pogoltnem?

Tabletko je potrebno pogoltniti, torej spraviti v želodec, in ne raztopiti v ustih! Če je ne pogoltnete, je enako, kot da je sploh niste vzeli!

Matjaž

Spoštovani,

prej sem jemala tabletke Logest, sedaj sem bila od konec julija brez kont.tabletk. Ginekolog mi je zaradi še vedno nerednih menstruacij nazaj predpisal tabletke in sicer Yaz. Menstruacije še vedno ni, da bi lahko začela jemati tabletke.bila sem na ultrazvoku in gre za hormonske motnje. rekel mi je, da če menstruacije ne bo nekje do 15.12., da naj kar začnem jemati tabletke in sprožim menstruacijo. zadnja menstruacija je bila 20.9.2012.sedaj pa me zanima, če kljub temu, da še nebo menstruacije do 15.12.naj začnem jemati tabletke ali naj vseeno čakam da bom dobila menstruacijo in jih začnem takrat komaj jemat?kar pa je možno, da se bo še kar vleklo…najbolj pa me zanima, če začnem jemati tablete 15.12., v kakšnem času lahko pričakujem menstruacijo? in pa, če je potrebno tabletke jemati do konca in, če še enkrat v 7-dnevnem premuru pride menstruacija??

Spoštovana Malllena,

če ne želite zanositi, potem menstruacije pravzaprav niso potrebne. Z uporabo KT svojega naravnega ciklusa ne boste dosegli, saj ga bodo KT umetno povzročile in takrat sploh ne boste imeli prave menstruacije, ampak odtegnitvene krvavitve. Navodila ginekologa si ne drznem komentirati, on je zdravnik, jaz pa laik (ki se sicer spozna na nekaj malenkosti).

Če pričnete jemati KT (datum pričetka je nepomemben), boste odtegnitveno krvavitev dobili ob premoru, ko KT ne boste jemali oz. v primeru Yaz, ko boste jemali bele placebo tabletke. Ker je pri Yaz “premor” dolg zgolj 4 dni, toliko je namreč belih tabletk, se lahko včasih zgodi, da krvavitve ne bo, ali pa bo zelo pičla. Načeloma se za sprožitev menstruacije uporabljajo druga hormonska zdravila, npr. Primolut Nor, Dabroston, Orgametril, ne kontracepcijske tablete, a če želite zanesljivo zaščito, potem so KT prava izbira.

LP, Matjaž

imam vprašanje. KT jemljem 3 mesece (jutri bo tretji mesec). ali je že varno, da ne pride do zanositve, če že v drugem mesecu fant spusti noter spermo in ali jo lahko tudi zdaj? prejšnji mesec sem dobila menstruacijo točno,nikoli nisem zamujala z jemanjem tabletk. Sedaj bi jo že morala dobiti, a je še ni. hvala za odgovor

Barabara,

KT so zanesljive kar takoj, če se jih prične jemati med menstruacijo, če se jih prične jemati kasneje, pa je potrebna dodatna začita 7 dni. Pri vas je zaščita torej že zdavnaj aktivna in fant lahko ejakulira “noter”. Yaz včasih močno stanjšajo maternično sluznico in zato krvavitev med jemanjem belih tabletk ni.

Matjaž

Spoštovani, tabletke YAZ jemljem že redno 2 leti in pol, zadnje čase pa občutim nekakšne kratkotrajne krče (predvsem na nogi). Ali je možno da je to stranski učinek tabletk?

Spoštovana, KT lahko v povzročajo bolečine v udih oz. mišične krče, ali so v vašem primeru krči povezani s KT pa žal ne vem. Krči v nogah so večinoma posledica relativnega pomanjkanja koncentracije kalcija v krvi, ta pa je odvisna tako od prehrane, fizičnih dejavnosti, prekrvavitve in morda minimalno od hormonov. Tudi sicer pri ženskah, ki ne uporabljajo hormonske kontracepcije, prevladujejo v drugem delu menstrualnega ciklusa, ko je progesterona več in je tudi sicer elektrolitsko ravnovesje nekoliko drugačno (podobnega izvora so lahko glavoboli, migrene, slabosti, napihnjenost, zaprtost itd.). Nekaterim ženskam pomagajo kalcijeve ali magnezijeve (šumeče) tablete.

Matjaž

Pozdravlejni!
Imela bi eno vprašanje. Prvič sem bla pri ginekologinji in mi napisala tabletke, treba počakat prvo krvavitev v mesecu ali se lahko zača jemat prej??

Pozdravljena!

Načeloma se KT lahko začnejo uporabljati kadarkoli, če je ženska prepričana, da ni noseča. Če se KT pričnejo jemati med menstruacijo, smo v nenosečnost lahko trdno prepričani, zato sam zaradi varnosti predlagam, da se pričnejo jemati 3. dan menstruacije (ne 1. dan, kot piše v navodilih), tako je tudi kontraceptivna zaščita aktivna takoj.

Matjaž

Tabletke yaz jemljem 3 mesece. Do včeraj sem vse tabletke vedno jemala redno. Včeraj pa sva z fantom imela spolni odnos,vendar pred uro, ko bi mogla vzeti tabletko. Nato sem jo pozabila vzeti, in sem danes vzela obe. Vprašanje imam, če je nevarnost zanositve.

Če je bila zamuda krajša od 24 ur, potem ne rabite skrbeti.

Matjaž

lep pozdrav!

Jemljem tabletke Yaz in sem pozabila vzeti zadnji dve( beli) tabletki. Ali lahko nemoteno začnem jemati naslednji “paketek” ali naj počakam na naslednjo menstruacijo?

Pozdravljena!

Bele tabletke ne vsebujejo aktivnih učinkovin in je povsem vseeno ali jih zaužijete ali vržete stran. V zavojčku so zgolj zato, da se ženska navadi na vsakodnevno jemanje tabletk. Povsem normalno torej pričnite z jemanjem naslednjega zavojčka.

Matjaž

Pozdravljeni!
Danes sem kot vsak dan zvela tabletko ob 15.05 potem sem imela s svojim partnerjem spolne odnose, ob 20.00 pa se imela rahlo drisko. je možno da sem nezaščitena in da še moram vzeti eno tabletko?

Lep pozdrav

Z jemanjem tabletk sem začela pred enim tednom inn jih jemlem pravilno. Zanima me zakaj imam vedno po spolnih odnosih rjav izcedek? hvala za odgovor.
Lep pozdrav

Pozdravljena!

Rahla driska ne vpliva na delovanje tabletke, dodatna zaščita ni potrebna.

Matjaž

New Report

Close