Ko otrok s CP odraste
Spoštovani,
res se glede na diagnozo CP nekatere pravice zmanjšajo ali pa spremenijo. Ne velja pa, da ni nič. Seveda je marsikaj odvisno od vrste in stopnje težav (za CP velja pet stopenj), pa tudi od statusa odrasle osebe. Ker niste navedli konkretnega stanja, težko točno odgovorim.
Žal RNO fizioterapija res pripada le otrokom v obdobju razvoja, čeprav bi tudi odrasli potrebovali fizioterapevtsko obravnavo. To kasneje vsaj kdaj pa kdaj lahko predpiše osebni zdravnik, če se pojavijo težave, bolečine.
Odraslim pripada tudi vsako leto Obnovitvena rehabilitacija, ki jo izvaja Zveza Sonček v svojih centrih ali pa v Zdravilišču Laško. Napotitev je v pristojnosti triažnih zdravnikov. Vse podrobne podatke dobite osebno ali po telefonu ali e-pošti na Zvezi Sonček (www.soncek.org).
Pregledi pri specialistu so odločitev osebnega zdravnika osebe s CP in tu ni razlik med odraslimi. Ortopedske pripomočke pa potem posledično predpiše ustrezni specialist (ortoped) glede na potrebe. Vem, da je tega manj kot bi želeli ali celo potrebovali, da je za več od standarda ZZZS potrebna participacija, a tudi odrasli s CP imajo določene pravice.
Lep pozdrav. Marija
Kot berem, je najslabše tistim, pri katerih komisija na zavodu za zaposlovanje ugotovi nezaposljivost in so potem upravičeni do nadomestila za invalidnost v znesku 288 eur, s čimer pa ne moreš živeti. Če si zaposlen, je situacija bistveno boljša, dobiš tudi pravice po ZPIZ-2 (npr. dodatek za pomoč in postrežbo, delo s skrajšanim delovnim časom, če rabiš). Pripadata mi prišteta pokojninska doba (3 meseci na vsako leto dela) in 5 delovnih dni dodatnega dopusta. 🙂