kdaj v avtosedez in kenguru?
Zanima me, koliko mora biti star otrok, da ga smes voziti naokrog v avtosedezu, mislim na prevoze, ki trajajo uro ali vec. Zdi se mi namrec, da je otrok v avtosedezu nekako “prelomljen”, pa ne vem, kako to vpliva na njegovo hrbtenico. Podobno me zanima za kengurujcke, pa ne zaradi opletanja glavice, to me ne skrbi,saj imamo kengurujcka, ki lepo drzi glavico otroku z vseh strani, zanima me zaradi pritiska mase otroka na hrbtenico.
Spela
Za kenguru ne vem, za avtosedež pa lahko daš otročka že po dveh, treh tednih, samo pazi, da bo kot hrbtenice nagnjen za največ 30 stopinj (ponavadi so okrog 45 stopinj nagnjeni, zato podloži sedež pri nogicah z blazino in ga tako dvigneš). Jaz sem šla z dvomesečno hčerko tako na morje in vozila 6 ur (z vmesnimi postanki, jasno) in je lepo spala.
lp
Avtosedež z možem uporabljava že od prvega tedna naprej. V pregib sva namestila debelo brisačo in s tem omogočila dojenčku bolj ravno lego. Seveda z rabo avtosedeža ne pretiravava. Dojenček je v njem največ uro ali dve s prekinitvami. Na začetku pa niti toliko ne.
Raba kengurujčka je v prvih dveh mesecih vprašljiva. V knjigi “Dojenček” je do starosti dveh mesecev celo odsvetovana. Sama sem se pogovorila z določenimi mamicami, ki kenguru uporabljajo od prvega meseca dalje in niso imele zato nobenih težav. Na začetku naj bo kenguru pač pritrjen tako, da bo dojenček tesno ob vašem telesu in dovolj visoko. Ne smemo pretiravati z rabo, ampak se omejimo na približno uro ali manj. Pazljivi bodite tudi na kakovost kenguruja, da bo imel trdno oporo in da bo omogočal obrnjeno nošenje (z obrazom naprej in proti vam).
Veliko sproščenih užitkov!
Priporocam vam uporabo Štorklje, namesto kenguruja, saj jo lahko uporabljate od otorkovega rojstva naprej. Zdravniki navadno odsvetujejo uporabo kenguruja do otrokovega šestega meseca, zato ker je pokončna drža neprimerna za male otročke. Bolje paziti na hrbtenico, kot pa da bi imel otrok kasneje težave. Sama sem bila pri otorcih previdna, saj sem sedem let nosila steznik. Najbolje da se posvetujete s svojim pediatrom, če pa vas zanima karkoli v zvezi s štorkljo pa lahko pogledate na zur-peljhan.si