katero ogrevanje
Lepo pozdravljeni,
prav imate, tema je res zelo široka.
Ogrevanje mora zadostiti energetskim potrebam objekta zato je te potrebno poznati. To naredimo s transmisijskim izračunom toplote v katerega vnesemo vrsto spremenljivk (sestava in debeline slojev obodnih zidov, velikosti in sestava zasteklitev, orientacija objekta-osončenost…). Program nam izračuna koliko energije je potrebno dovesti v objekt, da bo bivanje in počutje v njem ugodno, prav tako to velja za pohlajevanje objekta v poletnih mesecih.
Tako, sedaj poznamo koliko kW moči potrebujemo za ogrevanje. Sedaj pride na vrsto način distribucije toplote. V starejših objektih so verjetno že radiatorji, ti so del starega visokotemperaturnega ogrevalnega sistema, ki za ogrevanje potrebuje vodo temperature 60-70 st.C. Temu moramo avtomatično prilagoditi tudi ogrevalo. Kurilno olje se počasi opušča, na voljo so visokotemperaturni plinski kotli in nekatere toplotne črpalke. Ponavadi se tukaj zadeva zaključi, saj bi prehod na nizkotemperaturni način ogrevanja bi pomenil, rušenje starih in napravo novih estrihov s talnim gretjem, saj površina obstoječih radiatorjev ne dopušča ogrevanja z nižjimi temperaturami vode.
Vkolikor pa je objekt novogradnja, to danes že skoraj avtomatično pomeni, da bo bolje toplotno izoliran, zasnovan brez toplotnih mostov in kot tak tudi manj energetsko potraten. Tukaj pa pride seveda v poštev talno ogrevanje in nizkotemperaturna toplotna črpalka, z zelo nizkimi stroški obratovanja.
Pri nizkoenergetskih in pasivnih objektih pravzaprav ni toliko pomembno za kateri energent se odločimo, saj so potrebe zelo majhne (pri nas doma 140EUR/leto), bolj pomembna je cena investicije, kot pa strošek energenta.
Kot vidite sem se zadeve lotil zelo na splošno, če pa mi podrobneje predstavite vaš objekt, bomo s pomočjo izračunov in izkušenj sigurno našli pravo rešitev!
Lepo vas pozdravljam,