Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Kašelj, občutek cmoka v grlu

Kašelj, občutek cmoka v grlu

Pozdravljeni,

Že nekaj časa imam občasno težave s požiranjem saj se mi zdi, da nikakor ne morem požreti sline ali kakršnekoli tekočine, hrane. Težave imam tudi s kašljem, saj imam suh dražeč kašelj. Kašelj si izzovem sama, saj imam občutek da morem kašljati, in se zato zelo napenjam in si sama izzovem kašelj. Kašelj je prisoten samo čez dan, ponoči nimam težav s kašljem, spim zelo miro brez zbujanja. Imam pa tudi težave z želočno kislino, refluksom zaradi katerega imam tudi zdravila Nolpazo. Menite, da bi kašelj lahko bil povezan s tem? Zgodi se da kakšen dan sploh ne kašljam, kakšen dan pa, zanimivo pa je predvsem to, da se ponoči ko spim stanje popolnoma umiri in spim zelo lepo, mirno, brez kašlja in prebujanja.

Občasno imam tudi občutek tujka oziroma cmoka v grlu. Pred nekaj dnevi sem v grlu za jezičkom opazila nekakšno stvar in me zanima ali je morda lahko to stvar zaradi katere imam občutek cmoka v grlu in zaradi katere se mi zdi da ne morem požirati. Sliko prilagam spodaj.

Zelo bom hvaležna vašemu odgovoru saj sem sedaj zelo obupana in ne vem kaj naj naredim.

Lep pozdrav

IMG_5038.jpeg

Pozdravljeni,

priponke mi žal ne uspe odpreti.

Glede na vaš opis so vse težave povezane z refluksom želodčne kisline, ki so vam ga že potrdili. Kislina se ponoči manj izloča, peristaltika se umiri in vsebina ne zateka toliko navzgor (razen takrat, ko ležite s polnim želodcem).

Pomemben je odmerek zdravila – inhibitorja protonske črpalke (PPI), morda potrebujete višjega. Nekateri ljudje pantoprazol zelo hitro presnovijo v jetrih, zato pri njih učinka.  Drugi PPI lahko močneje delujejo (npr. esomeprazol).

Svetujem torej menjavo zdravil in višji odmerek pri osebnem zdravniku.

Pri ORL pregledu se lahko tudi potrdi refluks kisline zaradi sprememb, vidnih v zadnjem delu grla med glasilkama. Pri vas so verjetne, saj opisujete občutek tujka. Glede spremembe,ki ste jo opazili za jezičkom, prav tako priporočam ORL pregled.

Lep pozdrav,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Odgovor na objavo uporabnika
Tanja Soklič Košak, 10.01.2022 ob 17:51

Pozdravljeni,

priponke mi žal ne uspe odpreti.

Glede na vaš opis so vse težave povezane z refluksom želodčne kisline, ki so vam ga že potrdili. Kislina se ponoči manj izloča, peristaltika se umiri in vsebina ne zateka toliko navzgor (razen takrat, ko ležite s polnim želodcem).

Pomemben je odmerek zdravila – inhibitorja protonske črpalke (PPI), morda potrebujete višjega. Nekateri ljudje pantoprazol zelo hitro presnovijo v jetrih, zato pri njih učinka.  Drugi PPI lahko močneje delujejo (npr. esomeprazol).

Svetujem torej menjavo zdravil in višji odmerek pri osebnem zdravniku.

Pri ORL pregledu se lahko tudi potrdi refluks kisline zaradi sprememb, vidnih v zadnjem delu grla med glasilkama. Pri vas so verjetne, saj opisujete občutek tujka. Glede spremembe,ki ste jo opazili za jezičkom, prav tako priporočam ORL pregled.

Lep pozdrav,

Hvala za odgovor, zelo rada bi vam posredovala sliko, ki jo ne morete odpreti.
Mi lahko pomagate kako naložiti sliko na forum, da bi vam bila vidna?

 

Res vam bom zelo hvaležna za pomoč.

 

Lep pozdrav

Pripenjam fotografijo:

https://storage.cloudconvert.com/tasks/7301e493-2860-4b9e-b36a-3d911c13dff9/F9F69ED0-0738-4B58-9FFF-65E3CE475AE9.jpg?AWSAccessKeyId=cloudconvert-production&Expires=1642241310&Signature=VZsSL2lZH6ufF%2FJzRgBZR5BrY0s%3D&response-content-disposition=attachment%3B%20filename%3D%22F9F69ED0-0738-4B58-9FFF-65E3CE475AE9.jpg%22&response-content-type=image%2Fjpeg

 

In citiram moje vprašanje:

“Občasno imam tudi občutek tujka oziroma cmoka v grlu. Pred nekaj dnevi sem v grlu za jezičkom opazila nekakšno stvar in me zanima ali je morda lahko to stvar zaradi katere imam občutek cmoka v grlu in zaradi katere se mi zdi da ne morem požirati.”

Zelo bom hvaležna vašemu odgovoru.

 

Lep pozdrav

 

Pozdravljeni,

rada bi še dopisala nekaj. Skrbi me tudi ker se to kar opražam za jezičkom in pripenjam na fotografiji tudi premika. Včasih je točno za jezičkom, včasih pa zelo na levi strani, spet drugič pa na desni strani. Me more to skrbeti?
Sicer menim, da je kašelj od refluksa me pa zanima še vaše mnenje.

Hvala tudi tokrat za odgovor.

Lep pozdrav

Fotografije žal ne uspem odpreti.  Poskusite preko wetransfer.

Za tehnične težave pri pripenjanju fotogtrafije se obrnite na  [email protected]

Na zadnji steni ustnega žrela imamo številne limfatične folikle, ki se lahko iumenično povečujejo (po vašem mnenju premikajo). Glede na ta opis ni nič nevarnega. Tumorji se namreč ne premikajo.

Lp

 

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

 

Spodaj ponovno posredujem fotografijo s pomočjo predlagane spletne strani, kot ste zapisali.

 

https://we.tl/t-JhJ8QkxHYH

 

Hvaležna bom vašemu odgovoru in pojasnilu.

 

Lep pozdrav

Hvaležna bom vašemu odgovoru na mojo že zgoraj zastavljeno vprašanje, saj sem sedaj zelo obupana in v velikih skrbeh.

 

Hvala vam že v naprej tudi tokrat za odgovor in pomoč,

 

Lep pozdrav

Pozdravljeni,

hvala za zelo lepo in natančno fotografijo.

Za mehkim nebom je vidna neka gladka tvorba, ki vam zagotovo onemogoča požiranje. Vidi se, da ne morete dihati skozi nos. Če bo še tvorba še malo zrasla, vam bo ovirala dihanje in boste ponoči imeli zastoje dihanja med spanjem.

Možne diagnoze so:

– polip iz sinusa (vnetje)

– cista v nosnem žrelu (prirojena in povečana)

– manj verjetno tumor nosu ali nosnega žrela.

Potrebna je endoskopija nosu in nosnega žrela ter odvzem koščka tkiva – bipsija čim prej (v roku 1 tedna). Ko bo znana diagnoza, pa kirurška odstranitev te tvorbe (operacija). Vaš zdravnik naj vam izda nujno napotnico za ORL, saj bo kmalu ogroženo vaše dihanje ponoči.

Ko boste imeli izvid biopsije, mi lahko to tudi sporočite (lahko v ZS).

Lp

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Pozdravljeni,

 

Najlepša hvala za vaš odgovor. Potem menite, da je kašelj najverjetneje vzrok tega? Zgodi se, da je kakšni dan stanje boljše, kakšni dan pa slabše. Včeraj, je bilo stanje veliko boljše, kašlja skoraj da ni bilo, danes pa spet vztrajno kašljam celi dan.

 

Menite, da je nujen obisk ORL-pregleda ali morda lahko še kakšen teden ali dva počakam? Skrbi me predvsem zaradi trenutnega covid stanja, saj me je strah, da bi se kjerkoli okužila.

 

Hvaležna bom vašemu odgovoru,

 

Lep pozdrav

Žal čez 1 teden ali 2 epidemiološka situacioja ne bo še nič drugačna.

Lp

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Torej menite, da je pregled treba opraviti nujno čim prej brez odlašanja, v kolikor vas pravilno razumem?

New Report

Close