Kandidoza-nujno
Spostovani!
Stara sem 30 let in letos februarja sem dobila gumjasti scitnik za zobe…z njim pa so se zacele tezave brez dna.
Ponoci zaradi njega nisem mogla zapirati ust in posledicno sem se zacela zbujati z abnormalno suhimi usti…jezik prilepljen na scitnik…skratka..groza. Poleg motnje spanja se mi je, predvidevam, da zaradi suhih ust, razpasla kandida po ustih-majhne bele pikice na pordelem krogcu znotraj licnic, ki sem jih lahko odstranila, ostala je rdecina, ki se je zacelila v enem do dveh dneh. Ampak po parih dneh se je zgodba ponovila. Nenormalno me je zacel pect jezik, tudi rahlo boleti. Tudi koticke ust imam ves cad razpokane, kljub jemanju vitaminov. Ravnovesje v ustih imam poruseno.
Poleti sem umaknila scitnik, spala sem brez, a ponoci so ta suha se vedno vztrajala (cez dan imam normalno sline). Ze 4 mesece se ceprav nimam vec scitnika, zbujam po 3x na noc z izsusenimi usti, jezik priliman na nebo. Kandida vztraja kljub gelu Daktarin. Sicer se plaki pojavijo npr. 1x do 2x na 10 dni in se takoj zacelijo, ampak ne morem se tega znebiti. Prebrala sem tudi, da kandida po ustih ima lahko kancirogene lastnosti in sedaj me se toliko bolj skrbi. Probala sem z vsem..ponoci vlazilci zraka, sinteticna slina, ustne vode, celo zalepila sem usta ponoci..skratka, cela norija.
Ze pol leta zelim tudi zanositi ampak se bojim zaradi te okuzbe. Rahlo je ze vse nezdrzno, prej v zivljenju nisem imela niti malo podobne izkusnje.
Prosim povejte mi koliko je to nevarno in kaj se lahko storim..moja zdravnica me poslje samo k orl, ki pravi da ne ve kaj je to. Sama pa menim, da bi morala do specialista za ustne bolezni vsaj na kak bris…testiranje.
Kaj se od zdravil sploh se da poskusiti?? Zlasti, da se znebim suhih ust ponoci in glivic na dolgi rok.
Osnovna krvna slika, crp- je bp.
Hvala za odgovor!
Spoštovana Manja,
dejavniki, ki povečajo verjetnost prekomernega razraščanja kandide in pojav kandidiaze so jemanje zdravil (antibiotiki, kortikosterodi in druga imunosupresivna zdravila), pomankanje železa, sladkorna bolezen…in lokalni dejavniki kot so suha usta, slaba ustna higiena, nošenje protez ter kajenje.
Za izboljšanje stanja vam svetujem prehrano, ki vsebuje manj sladkorjev in spiranje ustne votline z raztopino klorheksidina 2x dnevno 2 tedna.
Preverite še, če pravilno uporabljate Daktarin oralni gel: 4 x dnevno pol žličke gela zadržite v ustih nekaj minut, nato ga pogoltnete. Z gelom je priporočljivo namazati tudi ustni ščitnik, ko ga ne uporabljate. Zdravljenje traja 2 do 4 tedne, tudi potem, ko spremembe izginejo, je potrebno zdravilo uporabljati še nekaj dni.
Za odpravljanje težav s suhimi usti nadaljujte z ukrepi, ki ste jih navedli.
Lep pozdrav
Pozdravljeni!
Imam vprašanje glede ustnega ščitnika.
Ponoči namreč drgnem in škrtam z zobmi, jih stiskam skupaj, tako da imam že precej razbolele čeljusti in načete zobe, nekateri so se mi tudi ukrivili (prej sem imela zobe vse lepo razporejene, naravnost..) V lekarni so mi priporočili ustni ščitnik (takšen, ki ga uporabljajo tudi športniki) in mi rekli naj ga nosim čez noč. Mene pa skrbi, da bi se ponoči zadušila s tem ščitinikom, da bi mi zdrsnil v sapnik. Ali je moj strah upravičen ali to ni možno?
Slišala sem tudi, da ti zobozdravnik naredi ščitnik prav po odlitku tvojih zob, vendar je čakalna vrsta dolga in še ne bom kmalu na vrsti, pa tudi ne vem koliko to stane.
V trgovini z ortopedskimi pripomočki, sem si kupila ščitnik in zanima me, ali je varno, da do obiska zobozdravnika nosim kar ta ščitnik, ki ni izdelan prav po odlitku mojih zob?
Za odgovor se vam lepo zahvaljujem!