Kamin in podpih
Spoštovana moderatorja, pri nas pa bi želeli naredi notranji zidani kamin. Kamin bi bil odprt, kar pomeni, da mora biti podpih zelo dobro narejen, da se ne bi kadilo po prostoru. Sprašujem, če imata morda kakšne izkušnje o tem, kako se mora narediti podpih in vlek v dimnik, da se maksimalno izognemo dimljenju po prostoru. Obenem pa bi radi naredili tudi prekate za zrak, ki bi ogreval prostore v zgrornjem nadstropju. Dimnik gre namreč skozi dve sobi in bi radi naredili nek prehod zraka, ki je seveda ločen od dimnika, vendar ga toplota ogrevanja segreva in tako zrak pride tudi do zgornjih sob.
morda že imate kakšne tehnične predloge, dokumentacijo, na kaj je treba paziti pri sami izgradnji.
prosim za kakršen koli namig ali usmeritev.
Jaka
Spoštovani,
odprt kamin je sicer zelo lep, a ima svoje minuse. Predvsem je vedno podvržen spremembi tlaka in gibanju zraka v prostoru. Se pravi vsakič, ko boste odprli vrata ali okno se bo spremenil vlek. Prav zaradi tega se raje uporablja kaminske vložke, ki imajo to kontrolirano. Tudi imajo že speljane zračne poti ob kaminu, da jih lahko usmerite v prostor ali v zgornje prostore. Priznam, da zadnjih 20 let nismo nikjer projektirali ali vgrajevali odprt kamin, prav zaradi teh minusov in tudi zaradi široke ponudbe na trgu, ki investitorju omogoča dobro izvedbo in večji izkoristek toplote.
Če bi odprt kamin vseeno želeli imeti, bi opozorila na nekaj faktorjev. Pomembna je pozicija v prostoru, ne na najbolj prometnem delu prostora, da je kurišče manj izpostavljeno gibanjem zraka v prostoru, ki bi motilo njegov ogenj. Podpih absolutno in vedno, ponavadi kot min cev pvc fi150mm kot dovod svežega zraka od zunaj, speljano pod temeljno ploščo, ali pod stropom kleti, pri tem je paziti na ustrezno tesnenje ob cevi in toplotno izolacijo plašča cevi. Zunaj obvezno vgraditi rešetko proti mrčesu in drugim živalim. Priporočljivo je tudi vgraditi gibljivo loputo za zaporo dovoda zraka, ko kamin ni v uporabi.
Samo kurišče mora biti dovolj veliko, a hkrati ne preveliko. Pomembno je dimenzioniranje dimnika, premer cevi, tip dimnika, vezano na izbiro kamina, goriva, aktivno višino dimnika, nadmorsko višino. Ustrezne podatke dobite pri proizvajalcu dimnika, veliko je na spletni strani Schiedel. Kam boste obrnili čistilna vratca, višina priklopa na dimnik ipd.
Če boste kamin zidali sami, se je dobro poslužiti “rimljanske variante” votlih sten in speljati ta ogreti zrak v votlo klopico ob kaminu (vgrajene cevi, šamotne) ali v zgornje prostore. Topli zrak se dviga, hladni spušča in to fiziko se pač izkoristi. Paziti je treba na kaj in kakšno steno meji kamin, ali je potrebno tudi njo kako dodatno požarno zaščititi s silikatnimi ploščami, razmak od stene….
Vsekakor priporočam, da se posvetujete s starimi mojstri izdelave tako lončenih peči kot kaminov. Z veliko referencami. Tudi uporaba samih materialov mora biti premišljena, navsezadnje v takem kaminu prihaja do visokih temperatur in hkrati velikih raztezkov, razlik v temperaturi. Fuge pravilno obdelati, pečarsko lepilo, omet, morebitna barva oboda apnena ali razredčen Jupol itd….
Vse opisano je enako pomembno tudi pri kaminu z vgrajenim zaprtim vložkom.
Upam, da vam uspe in povejte kako ste se lotili. Bi me zanimalo.