Najdi forum

Kako se učiti?

Klemen14,

kot si napisal, ti zgodovina ne leži, zato si jo tudi slabše zapomniš.
Glede na to, da je snov pri zgodovini kot neka zgodba, bi bilo dobro, da jo prebereš oz. se jo učiš tudi v učbeniku, saj boš tako dobil širšo sliko o snovi, bolj bo “logična” in prepoznal boš povezave med deli snovi. lahko poskusiš tudi z glasnim ponavljanjem snovi, z glasnim samoizpraševanjem.
Za učenje letnic je koristno, če si narediš številski trak z letnicami, ob katere zapišeš dogodke.
Podatke, ki vsakič znova pozabiš, označi – obkroži, izpiši, pobarvaj … Prav tako dele snovi. Če česa ne razumeš, prosi koga za razlago: sošolce, starše …
Glede na to, da zgodovine nimaš najraje, boš vanjo moral vložiti več truda kot pri drugih predmetih, ki so ti všeč. Na področjih, ki so naše šibke točke, moramo več vaditi, da dobimo podoben rezultat kot na ostalih področjih.

LP in srečno,

Tina Milharčič, univ. dipl. psih. [email protected] Inštitut C. A. R., d.o.o. www.institutcar.si

Moj nasvet je… pomoje se preveč posvečaš podrobnostim, raje si zapomni bistvene podatke, ne pa celih stavkov itd. saj testi najverjetneje ne bodo vsebovali kar vsake podrobnosti, kajneda? tudi jaz sam sem dijakinja 1. letnika gimnazije ledina in mi gre ful dobr! dej se oglasi kaj greva na kavico ali pa nekako tako, da ti malo objasnim situacijo. tlele maš mojo cifro, pokliči če boš kaj v centru jst mam čas 🙂 041 605 323

Poskusi s tehnikami kot so vžn,pv3p

Živjo!

SEM PUNCA KI HODI V 7.RAZRED OSNOVNE ŠOLE IN NEVEM KAKO SE NALJLAŽJE NAUČITI ZGODOVINO (SNOV: GRKI IN RIMLJANI) TEST IMAM PA NASLEDNJI PETEK. PRRRROOOOOOOSSSSIIIIMMMMM POMAGAJTE MI KAKO SE ČIM HITREJE NAUČIM ZGO..?

PS:NE RAZUMEM ZGODOVINE !

10000000000000000000000×hvala za odgovore!

Ziujo !
Stara sm 13 let kar pomeni da hodim v 8razred osnovne sole. A mi lahko prosim nekdo razlozi kako se ucis ker namrec men gre v sol ful slabo pa se ves cas gledam samo enega fanta v razredu zato se nemorem osredotociti.. A mi lahko prosiimm nekdo pomaga .. ker res nwm vec kaj nej nardim .. prosim ne ignoreratt … zelo bom vesela .. 🙂 🙂

Pozdravljena.
Osredotočanje, torej preusmerjanje pozornosti, je potrebno trenirati. Vsekakor je v tvoji situaciji to težje zaradi sošolca, ki ti je všeč, in ti pozornost neprestano bega k njemu. Ko se zalotiš, da nisi pri stvari, se takoj vrni nazaj – k pouku. Pri tem imej v mislih vse pozitivne posledice tega, da poslušaš razlago in rešuješ naloge. Večkrat ko boš to naredila, hitreje boš pozornost preusmerjala od sošolca k pouku. Lahko si narediš kot nek opomnik, ki ga imaš med poukom na vidnem mestu in te opominja, da se koncentriraj na snov (recimo kartico, na katero si zapišeš besedo ali stavek, ki te bo spomnil, da se moraš/hočeš osredotočiti na snov). Če je izvedljivo, se lahko tudi presedeš tako, da tisti sošolec ne bo v tvojem vidnem polju. Poskusi biti pri pouku čim bolj aktivna, poskusi sodelovati: spraševati, si zapisovati, razumeti snov … S tem ko poslušaš učitelja, slišiš razlago, bolje razumeš snov, in tako maksimalno izkoristiš čas pouka. Znanje pri pouku pa je temelj znanja, ki ga doma nadgrajuješ z učenjem.

LP

Tina Milharčič, univ. dipl. psih. [email protected] Inštitut C. A. R., d.o.o. www.institutcar.si

Zanima me kako si hitro zapomniti snov, hvala vam…

Pozdravljen,

odvisno, kakšno snov se učiš.Splošne smernice za učinkovito učenje so sledeče:
– Najbolje je, če se učimo 15 do 45 minut, z vmesnimi 5 do 10-minutnimi odmori. Snov si bolje zapomnimo, če učenje prekinemo, tudi ko je zelo zanimiva.
– Ob vsakem začetku učenja ponovimo, kar smo se že naučili – tako se ogrejemo za učenje in usmerimo misli na snov.
– Bistvene informacije preoblikujemo tako, da izstopajo: jih podčrtamo, pobarvamo, zapišemo z velikimi tiskanimi, obkrožimo …
– Snov smiselno razdelimo na enote: že pred učenjem določimo, koliko se bomo naučili v eni šolski uri. Med učenjem pa snov organiziramo glede na njen pomen oziroma glavno sporočilo v tabele, miselne vzorce, alineje, pregledne zapiske …
– Učimo se z razumevanjem. Le tako bomo novo snov povezali s tem, kar že vemo – novi podatki se bodo povezali s starimi podatki v naših možganih in se tam tudi shranili. Kasneje se jih bomo lažje spomnili. Učimo se tako, da si snov živo predstavljamo ali pa da podatke povežemo s podobami predmetov, ki si jih zlahka predstavljamo.

Kakšen bolj specifičen napotek pa poišči v zgornjih prispevkih.

LP,

Tina Milharčič, univ. dipl. psih. [email protected] Inštitut C. A. R., d.o.o. www.institutcar.si

Zivjo! Smo sredi poletnih pocitnic in jaz sem ravno z odlicnim uspehom vseh devet let zakljucila OS. Vpisala sem se na gimnazijo in zanimalo me je kaj naj pricakujem pa sem naletela na tole stran :). Sama imam kar nekajin metod ucenja in ceprav smo sredi poletja sem se odlocila da jih zapisem in morda kdaj komu prav pridejo! Torej prvo kot prvo si najdi motivacijo! moja motivacija je bila recimo da bi dosegla dovolj tock za vpis na gimnazijo na katero sem si res zelela( to sem tudi dosegla:). Motivacija je lahko tudi da si gradis prihodnost in da ce bos uspesen bos morda cez deset let sedel v svoji lepi hisi z dobro sluzbo in placo :). Kar zelite torej. Pa naj se povem da sem ena izmed tistih ki res prakticirajo ucenje in delovne navade za razliko od tistih ki samo prelistajo zvezek en dan pred testo in pisejo cisto petko. Moj dan torej izgleda nekako takole: zjutraj obvezno jem zajtrk da imam energijo za delo v jutru. Nato v soli poslusam in poskusam cim manj klepetati, zapiske imam zmerom urejene. Kar bi poudarila da je pomembno je odnos do uciteljev. Sicer sen precej vzkipljiva a ce me razjezi ucitelj imam navado ustati tiho in pozreti argumente. Vcasih je tezko ampak pomaga ce ne zganjate traparij in redno delate domace naloge in imate zdrav, uraden odnos z uciteljem. Ogromnokrat mi je to ze prislo prav ko sem bil med oceno pa je slo potem na gor zaradi odnosa do predmeta. S tem pa pozor! nimam u mislih ritolizenja ucitelji to kar hitro opazijo in ne svetujem da tega ne pocnete samo soslci vas bodo sovrazili. Po soli grem takoj domov in ko sem doma najprej in vedno naredim spisek stvari ki jih moram narediti ta dan. Napisem si na tablo in napisem prav vse od dn pa do umivanja las! To mi pomaga da si vsaj toliko razcistim kaj naj bi ta dan naredila in da ne pozabim na obveznosti. Potem pa se preoblecem v udobna oblacila in grem na sprehod s svojim kuzkom. Ne samo da se on razgiba tudi jaz se nadiham, razgibam od sedenja u soli, se umirim in vcasih tudi premeljem use dogodke tega dneva
Ko pridem nazaj pogledam na tablo in naprej naredim usa mansa opravila kot recimo gospodinjska opravila al karkoli kar lahko naredim hitreje da potem psihicno lazje delujem ko vidim koliko s seznama sem ze postorila! In potem cas ucenja! Najprej dam use zvezke iz torbe in naredim dn to delam vsak dan in res redno. Aja pa se to!! Je znanstevno dokazano da ce pred ucenjem zaplesete si boste lazje zapomnili snov :). Jaz sem drugace vidni tip in si snov zapomnim po sliki in mi branje ne pomaga samo zdolgocasim se in izgubim koncentracijo.
Ker si lazje zapomnim slike si na plano privlecem barvice in flumastre in snov za snovjo delam kratke povzetke ki so polni barv in slikic. Ko enkrat na ta nacin predelam snov vstanem in hodim po sobi ter snov na glas ponavljam dokler je ne znam samostojno povedati in opisati. Je res da ta strategija vzame veliko casa ampak na koncu te zapiske vzames v solo in pred testom se enkrat preletis. Pomaga mi tudi ce si dele ki si jih ne zapomnim pobarvam s posebno barvo in sem na njih bolj pozorna. Probam si izmislit tudi cim bolj hecne povezave in domiselne kratice ( nazadnje sva s sosolko pred testom za bio ustvarili nacin kako sva umestitev clovek v rodoslovno deblo povezali z gospodarjem prstanov ki ga obozujeva in tako sva se zabavale in si use zapomnili 🙂

Ko med testom pride do dobro znane blokade ko se nam mozgani ustavijo, naj bi pomagal cigumi al pa bombon z okusom PEPERMINTA.

Pase en dober nasvet

Osebno med ucenjem tudi rada preko slusalk poslusam vocal trance kjer je nezna glasba tako da sem u svojem svetu in se lazje zberem.jjj

Kar se tice telefona in racunalnika ki motita si lahko umislite aplikacije kot so self control in apps locker pri katerem lahko zaklenete aplikacije za dolocen cas in meni zelo pomaga.

Ja se opravicujem imela sem nekaj tehnicnih tezav… No pa da nadaljujem se en zelo zelo dober in zabaven nacin ucenja je da si nalozite aplikacijo Charades! ki je u bistbu kopiju Ellenine Heads up le da si lahko na tej sami ustvarite igro. V igro k jo lahko ustavrite sami potem vnesite recimo datume pri zgodovini al imena skratka karkoli nato najdite par in skupaj se bosta zabavali in se se kaj naucili. Sicer sem igro zelo slabp razlozila ampka jo boste razumeli k si jo boste nalozili je pa brezplacna :).

Vem da sem napisala veliko in ce bomo komu pomagalo karkoli bom zelo vesela. Opravicujem se za vse napake in upam da je razumljivo napisano. Ce bi kdo zelel lahko tudi se za vsak predmet razlozim tehnike ucenja in kaksne trike drugace se pa ogromno teh stvari najde tudi na youtubu 🙂

Aja zanima me smo se ena stvar in sicer kako je s solskimi potrebscinami v gimnaziji. Je bolje imeti kksn akta fascikel al zvezke? Pri katerih predemtih rabis vec za pisanje itd.

To bi bilo vse in upam da res ni prevec sfilozofirano in dolgocasno :).
Vasa pomagavka 🙂

Pozdravljeni še z moje strani!
Včeraj zvečer sem še pozno zvečer prebirala vaše odgovore, sem kar “padla” noter. No, pa da razložim še kakšne so moje težave in kaj počnem jaz.
Moj spomin je predvsem slušni, zato se pri pouku maksimalno skoncentriran, ne klepetam in aktivno sodelujem. Tako sem si do sedaj zapomnila skoraj vse oziroma toliko kolikor je potrebno za oceno pet. Je pa res, da zraven tega znam logično razmišljati in stvari med sabo povezovati. Občasno sem se za zgodovino in nemščino učila, vendar le z branjem in zraven seveda tudi razmišljanjem.
Jaz se recimo v osnovni šoli nisem veliko učila-tako kot opisujem zgoraj :). In res me je strah, da pa v gimnaziji ne bo šlo. Je pa res, da sem hodila v glasbeno šolo in na obilico tekmovanj, tako, da delovne navade vseeno ne bi smele biti problem.
Še en nasvet kako se učiti- jaz imam na primer starejšega brata. In večkrat debatirava o dobi Rimljanov, pa o vojnah in tako si veliko zapomnim. Ko nekdo reče kakšen stavek, poiskusim v mislih določiti odvisnik. Pač, poiskusite se učiti tudi v vsakdanjem življenju. Predvsem predmete kot so naravoslovje in te stvari-pojdite ven, opazujte drevesa. In potem naprimer vidiš deževnika in rečeš: “o glej, deževnik. Deževnik spada med kolobarnike in je večinoma plen”. Pač tako se jaz učim-ko me določena stvar spomni na snov, jo v mislih obnovim :). Upam, da je razumljivo 😀
_______________
No sedaj pa k težavi: zgornje metode so bolj primerne za OŠ, ko še ni toliko snovi. Jaz pa sem se vpisala na gimnazijo, ki slovi ko t ena najboljših, a hkrati najtežjih.
Poleg tega, da me skrbi da ne bom zmožna predelati ogromne količine snovi, me skrbi še ena stvar. No, gimnazija je zelo velika. Z naše šole gre samo še ena sošolka, ki pa že ima svoje prijateljice in je preveč “kul”, da bi se družila z mano. Poleg tega je družba na tej gimnaziji bolj… žurerska. Jaz pa nisem ravno taka. Saj grem ven, ampak ne vsak vikend, sploh pa ne pijem in ne kadim. Zato me skrbi, da bom izpadla… no, ne vem ravno kako, ampak, da ne bom imela prijateljic.
Na tej gimnaziji je aktualno tudi “špricanje pouka” in popivanje v parku. Ampak kot sem že omenila, sama prav od pouka odnesem največ. In če bo cel razred šprical, jaz pa bom ostala v razredu, bom totalen luzer in tožibaba.
Res me je strah, da ne bom imela prijateljic. Poleg tega me skrbi tudi fazaniranje in tako imenovani krst.
Kakšne izkušnje z vaše strani?
P.S.: Vem, da sem zašla s teme 🙂
________________
No, pa da odgovorim še na zgornje vprašanje. Jaz bom imela akto, vendar sem se odločila, da bom prvih nekaj tednov malo gledala kje (pri katerih predmetih) veliko pišemo in za tiste predmete bom potem imela zvezke.
______________
Pa še malo o tehnikah učenja. Pavkova strategija je zelo uspešna pri prečitavanju obsežnih, predvsem strokovnih besedil. Vse to počneš za vsak odstavek posebaj.
1. Besedilo prebereš
2. V besedilu podčrtaš pomembne podatke .
3. Na levo stran zapišeš podatke s svojimi besedami.
4. Na desno stran zapišeš ključno besedo.
In potem ponavljaš.
Zelo “pametna” stvar so tudi izpiski in branje z razumevanjem.
__________________
Vem, da sem (zopet) predolga. Upam, da je komu kaj pomagalo in da boste tudi vi lahko pomagali meni. Uspešen začetek novega šolskega leta vam želim 🙂

Zivjo
Upam da mi odgovorite v kaksnih dveh urah namrec sem v 7. razredu in jutri imam govorni nastop,nic ne znam in ne vem kako naj se vse to cimprej naucim…POMAGEJTE!!!

Vzemi v roke flumaster, naglas beri in si podčrtaj bistvene besede, za katere meniš, da je pomembno da se jih naučiš. Beri si 45 minut, 15 min odmora, pa še dvakrat tako. Uspeh zagotovljen 🙂 IN stran od računalnika.

Tako je. stran od računalnika in telefona.
Že če samo začneš sedeti pred zvezki, se umiriš in se lahko začneš učiti.

Jutri sem vprašana Naravoslovje imamo 11 snovi in nevem kako se učiti. Prosim povejte mi kako naj se učim in kako si lahko kaj zapomnem. Sem v osnovni šoli. Prosim pomagajte !

]jaz se učim tako da si napišem zapiske pa se pol iz njih učim

IZI BIZI : )

Obiskujem osnovno šolo natančneje sedmi razred in zanima me kako bi se še lažje, hitreje in učinkovito učila poleg tega, da si snov večkrat glasno preberem, podčrtavam razne nerazumevajoče besede in delam zapiske.
Sicer imam, dobre ocene ampak si jih želim še izboljšati.

Obiskujem osnovno šolo natančneje sedmi razred in zanima me kako bi se še lažje, hitreje in učinkovito učila poleg tega, da si snov večkrat glasno preberem, podčrtavam razne nerazumevajoče besede in delam zapiske.
Sicer imam, dobre ocene ampak si jih želim še izboljšati.

Obiskujem osnovno šolo natančneje sedmi razred in zanima me kako bi se še lažje, hitreje in učinkovito učila poleg tega, da si snov večkrat glasno preberem, podčrtavam razne nerazumevajoče besede in delam zapiske.
Sicer imam, dobre ocene ampak si jih želim še izboljšati. Bila bi zelo vesela če bi mi lahko kdo pomagal.

jaz hodim na srednjo zdravstveno v zagorje in nimam pojma kako naj se naučim in si zapomnem vse latinske izraze za dele telesa in organe ter kosti… ali ima kdo kakšen predlog? res njuno je!!!

New Report

Close