Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Vrtičkarstvo, zelišča in urejanje okolice KAKO SE LOTITI ZAPLEVELJENEGA VRTA?

KAKO SE LOTITI ZAPLEVELJENEGA VRTA?

Pozdravljeni, oglašam se v tem forumu prvič, imam pa strahoten problem. Moja mama ima okoli 350 m2 vrta, ki ga je pred svojo boleznijo imenitno obdelovala in je bil res vsem v ponos. Potem je zbolela in vrt se je tako močno zaplevelil, da se se v poletnih mesecih ne vidi niti koščka zemlje. Lansko leto sem se odločila, da bom urejanje vrta prevzela sama, toda, obup, plevel je rinil in rinil iz zemlje da je bilo joj. Da je situacija še slabša, imamo raj za polže, saj tudi vsi trije sosednji vrtovi, ki mejijo na našega, niso obdelani. Bolj sem jih pobirala, več jih je prihajalo. Da bo zadeva kompletna, imamo tudi mramorje pa tiste fine, lepe, oranžne male striglice, za katere sem prebrala nekje, da so bolj požrešne od kobilic. Mika me, da bi vrt uredila, pa enostavno ob pogledu nanj zgubim vso voljo. Mi lahko gdo svetuje kako naj se učinkovito spopadem s to gromozansko, zapleveljeno površino?
Hvala in prisrčen pozdrav! Obupana Maja

Jaz imam najboljše izkušnje z bio obdelavo vrta. To pomeni, da zemlje ne lopatam, pač pa v jeseni pokrijem s kompostom, ki ga z ostanki z vrta in gospodinjstva sama pridelam. Ko še nisem imela komposta, sem pokrivala z listjem, vsakih nekaj let pa pod listje raztrosim še hlevski gnoj. Čez zimo tako ostane zemlja pod zastirko in snegom ŽIVA, mikroorganizmi in večje živalce pridno delajo zame, moja živinica, in spomladi je zemlja rahla, pognojena in pripravljena za sejanje. Takrat le pograbim morebitne ostanke, ki jih spet kompostiram, naredim gredice in sejem, sadim. Ker je v naravi tako, da zemlja nikoli ni gola, plevel močno požene. To preprečim s pokrivanjem zemlje s kompostom, listjem, pokošeno travo, žaganjem, kar pač imam. Če so tlea pokrita, plevel ne bo odganjal. Obenem ta zastirka tudi zadržuje vlago. Prve setve spomladi pokrivam tudi z Vrteksom, belo pokrivno ponjavo. Z njo preprečiš tudi napad bolhačev na zeljnicah in rukuli.
Na vrtu med zelenjavo sadim tagetes, ognjič, to so znane rože v bio vrtu, saj preganjajo določene škodljivce in ugodno vplivajo na rastline.
Po nekaj letih takega vrtnarjenja se življenje v vrtu samo uravna. Škodljivci in koristne živali se med seboj uskladijo in uravnovesijo. Do takrat je pa treba malo potrpeti in posaditi kakšno solato več, kot je rabiš.
Višek polžev in bramorjev pa na začetku le zastrupi, v kmet. lekarni dobiš navodila, da ti ne bodo popolnoma požrli volje do vrtnarjenja. Strup nastavi na kupčke okrog vrta.
Če imaš zelo zapleveljen del ali pa kar travo, lahko površino pokriješ s kartonom ali kakim lesom in pod., pustiš tako nekaj tednov pri miru in ta čas ti mikroorganizmi in živalce v tleh vso zelenjavo predelajo v zemljo. Nato le še prekoplješ in obdeluješ, sadiš.
Bio metoda je najboljši način, saj imaš zdravo zelenjavo in tudi manj naporno delo. Sodeluješ z naravo in ta ti vrača z obrestmi.
Obstajajo tudi knjige o bio vrtnarjenju. Pripročam, da kakšno poiščeš.

Veliko uspehov in pogumno!
Miranda

Jaz sem imela podoben primer pri mami in sem lansko jesen ves vrt kar se da globoko prelopatila in vsako grudo zemlje zrahljala in iz nje pobrala vse korenine od rož in od plevela, pa tudi mramorje, je zelo zamudno vendar se splača. Za polovico sem ga zmanjšala in posejala travo, na drugo polovico pa sem posadila nekaj korenin in čebulic trajnic, ki jih je imela že prej posejene. Proti polžem se dobi več stvari (pužomor) , ki jih posuješ ob robu vrta in ne gredo naprej na rastline.
Lp Jelka

Prisrčna hvala za izčrpen odgovor, vaš način mi je všeč, ker tudi sama zagovarjam bio vrtnarjenje. Moram reči, da ste mi polepšala dan. To pomlad bo sicer še hudo, toda v jeseni se bom vsekakor lotila postopka, kot ga priporočate vi.
LP Maja

Tudi vam hvala za odgovor, počasi bom dobila res voljo, saj vidim, da si lahko pomoč poiščem tudi med drugimi, s podobnimi problemi. Žal pa bom na uspeh res morala še malo počakati, saj sem vprašanje postavila malo pozno, morala bi ga očitno v jeseni. Kaj pa sedaj? Glede sredstev proti polžem, v Semenarni sem jih dobila nekaj, toda učinek je bil vseeno precej klavrn. Polži so “pocrkali” toda na grede so prišli in pridelek veselo pomalicali. Vzela sem si čas in jih opazovala, zanimivo kljub temu, da so šli preko strupa, so nadaljevali pot do moje mlade solate, jo poglodali in potem šele pocrkali. Morda obstaja kakšno sredstvo, ki jih odvrača že takoj, ko se srečajo s strupom?
LP Maja

brez heca – na svoj vrt “povabi” ježa, ki imajo polže zelo radi, ampak sveže, ne zastrupljene :))

lp in obilo veselja z vrtom

Proti polžem pomaga tudi sol.

New Report

Close