Najdi forum

Kako pomagati pri "burn out" sindromu

Spoštovani,

vljudno prosim za nasvet,
kako naj pomagam bratu, pri katerem opažam vse znake “burn out” sindroma.
Glede na opise, ki sem jih našla na spletu, bi lahko simptome uvrstila že v 3. stopnjo.

Naj kolikor se da na kratko opišem situacijo:
Star je 25 let, mag. strojništva in je dobil zaposlitev v podjetju, ki se ukvarja z zelo velikimi projekti, ki terjajo večurno računalniško načrtovanje (v službi je bil v zadnjem tednu tudi po 14 ur, tudi dve soboti, še v nedeljo je razmišljal o tem, da bi šel v službo) Že na začetku (po enem mesecu) je začutil, da verjetno to ni pravo mesto za njega in je povedal šefinji, a ga šefica ni hotela slišati in je rekla, da se bo že navadil, da bi razumela, če bi hotel oditi po pol leta, ne pa že kar na začetku. Skratka od takrat naprej je delal še več, od 7.00 do 21.00 (poleg tega da se v službo vozi 1 uro v eno smer) in prihajal domov čisto izčrpan. Vse v družini nas je zelo skrbelo in smo mu prigovarjali, da naj pazi nase in naj pride prej domov, vendar ni poslušal.
Pred desetimi dnevi je dobil v službi močne želodčne bolečine in šefica ga je le poslala k zdravniku. Zdravnik mu je predpisal zdravila za želodec, po katerih je dobil hudo alergijsko reakcijo, moral je po injekcije proti alergiji, nato je počival 1 teden. Šefica ga je klicala med bolniško in mu govorila, kaj je treba vse končati. Po 10. dneh bolniške pravi, da mora iti v službo in da je v redu, čeprav vidimo, da ni, ker se je osebnostno spremenil. Skrbi nas predvsem zato, ker še vedno opažamo utrujenost, nezmožnost koncentracije, pomanjkanje volje in energije za kakršen koli pogovor, nemir, lotil se ga je še nekakšen strah.

Lepo Vas prosim, če mi lahko svetujete, kaj lahko storim, da ne bi prišlo do zadnje stopnje izgorelosti. Nasvet osebne zdravnice je bil, da bi moral počivati od 14 dni so 3 tedne, vendar so očitno pritiski iz službe prevladali.
Kaj še lahko storimo, kako naj pristopimo, da bi mu pomagali iz tega začaranega kroga, da bi se regeneriral in zaščitil svoje zdravje? Bi lahko poklicali njegovo šefico in ji razložili situacijo?

Za vsak odgovor že v naprej najlepša hvala.
G. S.

Pozdravljeni,

velikokrat si želimo, da bi naši bližnji drugače ravnali, vendar jih v to ne moremo niti nimamo pravice prisiliti. V tem primeru gre za našo željo in ne njihovo. Kot vsak človek, ima tudi vaš brat svojo pot individuacije, z vzponi in padci. Več kot to, da izrazite svoj pogled in skrb, žal ne morete narediti. Ponavadi s tem, ko silimo v človeka še bolj okrepimo njegove odpore.

Želodčne bolečine so v tem primeru po vsej verjetnosti psihičnega vzroka zaradi preobremenjevanja. Pomembno pa je, da izključi kakšne druge vzroke.

Rešitev vidim v tem, da bi si brat poiskal strokovno psihoterapevtsko pomoč in o vsem tem (npr. kako se počuti, kaj ga sili v takšno vedenje itd.) tudi spregovoril. Ali bo umiril svoj tempo in ali si bo poiskal pomoč ter kakšno pa je seveda njegova odločitev.

S prijaznimi pozdravi,

Mag. Miha Štrukelj, Psihoanalitični psihoterapevt v Ljubljani, Link: Psihoterapija Štrukelj

New Report

Close