kako jih ločimo?
zanima me ali imajo zdravila kakšno lestvico, kako se med seboj razlikujejo a so morebiti določena kaksna pravila kako jih razlikujemo? Slisal sem enkrat, da se locijo po nekaksnih ucinkovinah, pa da so skoraj zelo podobne. Lepo bi prosil, ce napisete kaj v to smer, saj si laiki ne znamo predsatvljati kaj je v bistvu sploh zdravilo in kako ga naredijo.
najlepsa hvala peter
Zdravila so razdeljena v posamezne farmakodinamske skupine kot na primer: zdravila za bolezni prebavil in presnove, zdravila za bolezni krvi in krvotvornih organov, zdravila za bolezni srca in ožilja, itd… Teh skupin je 13, sledi pa jim še skupina, ki je označena kot skupina raznih zdravil, kamor sodijo druga nerazvrščena zdravila za zdravljenje raznih bolezni, na primer zdravila za zdravljenje kroničnega alkoholizma, …
Zdravila vsebujejo eno ali več zdravilnih učinkovin. Tista z eno zdravilno učinkovino imenujemo enokomponentna zdravila, tista z več pa večkomponentna zdravila.
V prometu je lahko inovativno zdravilo z določeno učinkovino in generično zdravilo, ki ima enako zdravilno učinkovino in je inovativnemu zdravilu lahko podobno, kar pa mora proizvajalec dokazati s posebno študijo.
Generično zdravilo ne more priti na trg istočasno z inovativnim zdravilom. Proizvajalec ga lahko prične proizvajati šele po preteku patentne zaščite inovativnega zdravila oziroma po preteku regulatorne zaščite inovativnega zdravila. Generično zdravilo lahko proizvaja tudi več proizvajalcev, ki mu lahko dajo različna imena. Zato govorimo tudi o večizvornih zdravilih.
Ker pride generično zdravilo lahko na trg šele po daljšem času, ko je inovativno zdravilo že dobro znano, proizvajalcem generičnih zdravil ni potrebno ponavljati vseh študij na živalih in ljudeh, da bi dokazali varnost in učinkovitost zdravila. Zato so ta zdravila tudi cenejša.
Napisali ste “Zdravila vsebujejo eno ali več zdravilnih učinkovin.” koliko učinkovin pa obstaja?
Zanima me še to, kakšna razlika je med Aspirinom in Lekadolom? A ni to eno in isto? Imata isto učinkovino v čem se potem razlikujeta, če je učinek pri obeh enak. S spoštovanjem Speci
Na slovenskem trgu zdravil imamo registriranih približno 2900 zdravil. Učinkovin je približno 700. Zdravilne učinkovine so namreč vgrajene v več različnih zdravilnih ali farmacevtskih oblikah.
Aspirin in Lekadol nista enaki zdravili.
Aspirin vsebuje acetilsalicilno kislino, uporablja pa se za zaviranje agregacije trombocitov, za zmanjševanje povišane telesne temperature, deluje pa tudi protibolečinsko in protivnetno.
Lekadol pa vsebuje zdravilno učinkovino paracetamol. Uporablja se za lajšanje bolečin, in za zniževanje povišane telesne temperature.
Glede učinkovin si zdravili nista enaki, glede uporabe pa se le delno pokrivata.
Lep pozdrav!
Najlepša hvala za odgovor, zanima me še sledeče:
Katero zdravilo je potemtakem najbolj podobno Aspirinu?
Hvala Speci
Ali kje obstajajo napisane vse te učinkovine, da bi si jih lahko ogledali?
Jana
Zdravila, ki so najbolj podobna Aspirinu, ki vsebuje acetilsalicilno kislino, so:
– “Baludon”, izdeluje ga Bayer-Pharma, vsebuje pa 500 mg acetilsalicilne
kisline, kot Aspirin
– “Andol”, izdeluje ga Pliva, vsebuje pa 300 mg acetilsalicilne kisline
– “Alka-Seltzer, izdeluje ga Bayer-Pharma, vsebuje pa poleg acetilsalicilne
kisline ša natrijev dihidrogenkarbonat in citronsko kislino, ki lajšata
prebavne težave.
– kombinacijo acetilsalicilne kisline, paracetamola in kofeina vsebujeta
zdravili Coffalgin E in Fenalgin tablete. Zdravili delujeta v glavnem proti
bolečinam.
Ko boste v lekarni kupovali zdravilo, povejte točno za kaj ga rabite in kakšne težave imate, ker se vsako od teh zdravil le v malenkostih razlikuje eno od drugega.
Lep pozdrav!
Forum je zaprt za komentiranje.