kako jedo drugi otroci?
pozdravljeni!
mene samo zanima, ali imajo vsi (ali vecina) otroci s CP tezave s hranjenjem?
nasa punca je stara 16 mesecev in se vedno pretlacimo, kaksne tri mesece ze dajemo po kosckih, ampak mora bit en koscek na zlici in okoli kasasta hrana, da samo pogoltne.
imamo tudi velike probleme z mesom, krompirjem, po krompirju vedno bruha.
zdravnica pravi, naj kar vztrajam po malem, a mi rata le 1x v dveh tednih, da ima res taprav obrok, ki ga poje, ponavadi pa se ji vsaka hrana zaleti ali pa je enostavno ne more pogoltnit.
nekaj zob ze ima, pa nic ne prezveci.
kako je pri drugih s tem? smo izjeme?
hvala za odgovore in lepe pozdrave!
Ja tudi moj ima še zdaj probleme pa je star sedem let.Tako moram pazit,da res prežveči hrano drugače se davi.Do enega leta,ko je imel le flaško mu je nonstop zaletelo tako,da je bil plavi.Strah me je bilo ga hranit vedno znova.Še tekočina mu včasih zaleti zdaj.Je treba pač biti potrpežljiv poleg hranjenja.Na žalost ampak treba vstrajat.
Spoštovani,
težave s hranjenjem so pogosto ena od posledic cerebralne paralize, je pa odvisno od vrste in stopnje CP, ko gre za priadetost mišic, ki sodelujejo pri požiranju in dihanju.
Težave pri hranjenju so različne in le pri težjih oblikah CP (npr. tetraplegija, IV. in V. stopnja) so zelo hude kot npr. močno zaletavanje tudi redke hrane, uhajanje hrane skozi nos, aspiracije.
Težave Vaše deklice pri hranjenju, ki jih opisujete so pogoste pri otrocih s CP in večinoma žal kar dolgotrajne. Tako neurejeno hranjenje zahteva veliko časa in potrpljenja, da ga izboljšamo. Med tem pa otrok dobiva vrsto neprijetnih izkušenj in zanj hranjenje ni zabavno, prej je stresno. Starši ga nehote s svojim strahom in lastnim nelagodjem preko svoje govorice telesa še dodatno zblokiramo.
Ostaja pa dejstvo, da morate svojemu otroku pomagati pri hranjenju. Vrsto nasvetov ste verjetno dobili pri fizioterapevtu in logopedu (če ste že uspeli priti do njega), a najustreznejši način boste kajpak poiskali sami.
Včasih bi za vse na kar morate paziti potrebovali več rok kot jih imate in seveda več časa in potrpljenja. Torej morate k hranjenju pristopiti načrtno in upoštevati naslednje:
– dobra kontrola trupa in če te otrok še nima dobro podprt sedeč položaj, da bodo Vaše roke proste za hranjenje,
– pokončen položaj glave,
– nujen je očesni kontakt z otrokom,
– ne pozabiti na dejstvo, da otroci imajo težave pri hranjenju, niso pa brez okusa in včasih je za lažje zaužitje okus pomembnejši od oblike hrane,
– težave pri žvečenju in grizenju nastajajo, ker otrok težko pravilno premika jezik, ustnice in čeljusti in rabi pri tem pomoč (npr. stimulacija okolice ust, dlesni, jezika, močnejša kontroka ust,…),
– taki otroci se pogosto slinijo tudi med hranjenjem in slino popivnamo okrog celih ust in ne drgnemo le pod spodnjo ustnico,
– pomembno je, da otrok vidi hrano na krožniku in od kod prihaja žlica,
– poznati moramo oblike pomoči, če pride do davljenja s koščki hrane.
Nekaj gradiva in vaj za hranjenje Vam lahko posredujemo pri nas na Zvezi Sonček, če nam boste poslali svoj naslov ali nas poklicali (041 770 683 ali [email protected]).
Lep pozdrav.