Kako do bolniške za nego otroka pri pediatru iz tujine?
Spoštovani!
Podajamo odgovor na Vaše vprašanje.
Na podlagi določb Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (Ur. l. RS, št. 9/1992 s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZZVZZ) in Pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja (Ur. l. RS, št. 30/2003, s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: Pravila) je izbrani osebni zdravnik pooblaščen za ugotavljanje nezmožnosti za delo in drugih razlogov za začasno zadržanost od dela (oz. laično poimenovan ‘bolniški stalež’) do 30 dni. Pravila določajo tudi, da začasno zadržanost od dela zaradi nege ali spremstva otroka ugotavlja osebni otroški zdravnik, in da mora o tem najpozneje v 3 dneh pisno obvestiti osebnega zdravnika zavarovanca, ki uveljavlja zadržanost od dela zaradi nege ali spremstva otroka.
Iz navedenega izhaja, da začasno zadržanost od dela zaradi nege otroka ugotavlja otrokov osebni zdravnik – pediater, o tem pa mora v treh dneh obvestiti osebnega zdravnika zavarovanca, ki uveljavlja nego otroka.
Ker ste napisali, da ima Vaš otrok pediatra v tujini, se postavlja vprašanje, ali navedeno velja tudi za zdravnika v tujini oz. kdo je lahko osebni zdravnik po predpisih o obveznem zdravstvenem zavarovanju.
Skladno z določili ZZVZZ ima zavarovana oseba pravico do proste izbire zdravnika in zdravstvenega zavoda. Podobno določa tudi Zakon o pacientovih pravicah (Ur. l. RS, št. 15/2008), ki pa natančneje določa, da ima pacient pravico v mreži izvajalcev zdravstvene službe prosto izbrati zdravnika in izvajalca zdravstvenih storitev. V skladu s Pravili osebnega zdravnika za otroka do 15. leta starosti izberejo njegovi starši, varuh ali skrbnik. Kaj pomeni ‘v mreži izvajalcev zdravstvene službe’ je pojasnjeno v nadaljevanju.
Mreža javne zdravstvene službe obsega razporeditev zdravstvenih domov, lekarn, posameznih zdravniških ordinacij in ambulant, bolnišnic, klinik, inštitutov in drugih zavodov, ki v Sloveniji opravljajo zdravstveno dejavnost. Naslednji opredelilni kriterij se nanaša na ustanovitev oziroma pooblastitev (s podelitvijo koncesije) teh s strani občin ali države (Ministrstva za zdravje) za izvajanje zdravstvenih storitev, ki jih prebivalstvu in drugim osebam zagotavlja zakonodaja. Zavarovane osebe lahko pravice iz obveznega zdravstvenega zavarovanja praviloma uveljavljajo le v zavodih oziroma pri zdravnikih, ki delujejo v okviru te mreže, kar pomeni, da so sklenili pogodbo z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (v nadaljevanju: ZZZS). Pri tem so zasebni zdravniki s koncesijo povsem enakopravni s tistimi v javnih zavodih (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, Kako do zdravnika in drugih zdravstvenih delavcev, Ljubljana, julij 2009, str. 7 in 8, dostopno tudi na spletni strani Zavoda).
Navedeno pomeni, da je v skladu s predpisi o zdravstvenem zavarovanju mogoče izbirati med zdravniki, zaposlenimi v javnem zdravstvenem zavodu, ali med zdravniki zasebniki s koncesijo. Seznam izvajalcev zdravstvenih storitev je objavljen na strani ZZZS (http://www.zzzs.si/).
Izhajajoč iz podatkov, ki ste nam jih navedli, je mogoče, kot najugodnejšo možnost tako za Vas kot za Vašega otroka, izbrati otrokovega osebnega zdravnika tudi v Sloveniji, saj bi na tak način lažje pridobili pravice, ki Vam in otroku pripadajo na podlagi predpisov o zdravstvenem zavarovanju. S tem je mišljena predvsem pravica do nadomestila plače v času zadržanosti od dela zaradi nege ožjega družinskega člana, ki zavarovancem pripada na podlagi mnenja osebnega zdravnika oziroma pristojne zdravniške komisije.
Pridobili smo tudi pojasnilo s strani ZZZS, ki potrjuje že navedeno, in sicer, da lahko zavarovana oseba izbere osebnega zdravnika pri pogodbenem izvajalcu zdravstvenih storitev. Pogodbeni izvajalci zdravstvenih storitev so javni zdravstveni zavod in druge fizične ali pravne osebe, ki imajo pogodbo
z ZZZS za opravljanje zdravstvene dejavnosti. Nadalje so pojasnili, da si glede na navedeno zavarovana oseba osebnega zdravnika ne more izbrati v tujini, torej tudi otroku ni možno izbrati osebnega zdravnika v tujini (Pisno pojasnilo ZZZS z dne 29.11.2012).
Odgovor pripravila:
Tadeja Krajnc, članica Skupine za pomoč staršem bolnim otrok
Ustanova Fundacija za pomoč otrokom v sodelovanju s Pravno fakulteto Univerze v Mariboru