Kako deliti stroške? Sostanovalec je sam v celem stanovanju in noče plačevati več stroškov
Zanima me vprašanje glede delitve obratovalnih stroškov med več sostanovalcev.
Situacija je taka, da stanovanje najemamo trije sostanovalci. Med 2. valom korone sva dva odšla domov, tretji pa je ostal v stanovanju sam. Takrat žal ni bilo nobenih pogovorov okoli delitve stroškov ali najemnine (stroški se delijo na tretjine).
Midva si želiva, da bi tisti, ki je ostal, zdaj plačeval več kot tretjino stroškov. Zato, ker je edini, ki uporablja stanovanje in ker trenutnih stroškov nisva povzročila midva.
Najin predlog je, da tretji plača v celoti variabilni del elektrike, vode in ogrevanja, fiksne pa si delimo.
On pa je pripravljen plačati le variabilni del stroškov elektrike in vode, ogrevanja pa ne. Izgovarja se, da je ogrevanje fiksni strošek stanovanja, ki si ga najemniki delijo na enake dele ne glede na to, koliko časa so v stanovanju.
Nama gre to subvencioniranje njegovih stroškov že na živce in želiva, da prevzame odgovornost za stroške, ki jih povzroča sam.
Tu je prišlo do konflikta, ker ne najdemo kompromisa.
Prosila bi za pomoč.
Kakšno je vaše mnenje? Kdo ima prav?
Hvala:)
Tu ni point v kompromisu ampak v tem, kaj je prav.
Moram vaju razočarati, sostanovalcu dam prav.
Kuri se enako, kot prej, ne glede na to, če sta tu ali ne (enako je z najemnino). Elektrike in vode pa gre sigurno manj in kot si rekla, to je človek pripravljen sam kriti.
To, da ne namenita subvencionirati njega ti je nekaj ali nekdo predstavil, ti si to zagrabila in sedaj sta vidva tista, ki ju nekdo “izkorišča”. Mogoče si tudi sama prišla do tega ampak temu ni tako.
Take stvari se načeloma dogovorijo takoj, ne pa kasneje, ko nekomu morda gre za nohte in ga potem vsi “izkoriščajo”.
Delaj kar je smiselno, ne kar je prikladno.
Kaj pa moralno gledano?
Pretekle 3 mesece je voda v oziru stroškov tekla predvsem na njegov mlin in že to da predlog za pogoditev v tem času ni prišel z njegove strani je zame signal za »pomanjkanje integritete«.
Pa saj ni več pomemben denar, temveč odnos.
Takšen vtis oportunistične ignorance težko popravi kakšen koli znesek.
Ogrevanje je fiksni strošek stanovanja, ki si ga najemniki delijo na enake dele ne glede na to, koliko časa so v stanovanju.
Pozdrav Mirjana
Zakaj pri upravniku ne prijavite manj oseb, zdaj ko vas je manj – za tiste stroške, ki so na osebo?
Če imate vodo po porabi vsak mesec, se meni zdi logično, da jo pokriva on. Enako je z elektriko, kar je porabe, bi zdaj verjetno res moral poravnavati sam – pa saj se mora poznati manjša poraba?
Glede ogrevanja, če imate po kvadraturi, ni fer, da bi on plačeval 70 kvadratov, če jih uporablja samo 30. Če imate ogrevanje po porabi, je pa vseeno tako, da se nekaj toplote izgubi zaradi dveh neogrevanih sob (če nista ogrevani) in bi zato bilo prav, da nekaj poravnata tudi vidva. Tako na oko bi rekla, da on 2/3, vidva pa tretjino.
Je pa v resničnem življenju tako, da ko naletiš na sprenevedanje, je težko priti do konca. Pri naših sosedih imajo žal za vodo skupni zunanji števec in notranje odštevalne. V enem stanovanju se je vrtel narobe, z nule ni šel na 1, ampak na 99999. In so ti stanovalci trdili, da ne porabljajo vode, da njihova voda ne gre čez glavni števec, in niso hoteli plačevati svojega deleža. Ostali so potem tudi nehali plačevati, in so jim vodo izklopili – oni so na to bili pripravljeni, ti sosedje pa ne. To je bil edini način, da so jih prisilili k plačevanju. Ni žalostno? S temi sosedi so tudi sicer vedno zapleti in je treba včasih kar na grobo z njimi.
Želim vama, da bi se lahko čim prej vrnila …