kaj narediti z zelišči? :)
Pozdravljeni!
Letos sem prvič posadila nekaj zelišč – vsa mi zelo dobro rastejo. Celo tako dobro, tako da moram pri žajblju in peteršilju hitro reagirati.
Glede na to, da sem v tem čisto nova, ne vem kaj naj z njima naredim. Razmišljala sem, da bi žajbelj natrgala in ga posušila na soncu, peteršilj pa bi dala v zamrzovalnik. Glede peteršilja ne vem ali je bolje, da ga samo operem in zamrznem, ali ga vržem tudi v krop.
Prosim za vaše nasvete glede shranjevanja obeh!
Hvala in prijeten vikend!
Zelišč se ne suši na soncu, temveč v senčnem zračnem prostoru, suhe pa shranjuješ v platneni ali papirnati vreči, morda tudi v stekleni posodi.
Načeloma je priporočeno pred shranjevanjem v zmrzovalniku blanširanje jedi (za minutko ali dve v krop), vendar jaz peteršilj samo operem, osušim in sesekljam, ter zamrznem na pladnju (nekaj ur), nato ga dam v vrečko ali posodico za zmrzovanje. Na pladenj se da zato, da se potem lahko poljubno količino jemlje za uporabo.
Peteršilj se poreže, opere pod hladno tekočo vodo, posuši na čisti krpi, nato pa spravi v zamrzovalnik. Tak je veliko bolj uporaben kot posušen.
NIKOLI sušiti nobenega zelišča na soncu. Sonce posrka še zadnja eterična olja in rastlino požge.
Žajblja nikoli ne rabimo v velikih količinah. Tudi ni priporočljivo piti čaja, ampak samo grgrati.
Zelo dobro ga je namočiti v žganju in dodati med. Žganje izluži zdravilne učinkovine, med konzervira. Tako pripravljen “žajbljev šnopček” imate lahko do naslednje sezone za blažitev oziroma preprečevanje prehlada.
Tako sveži kot tudi suhi žajbljevi listi pa so dobri za ustno sluznico. Pozdravijo vsako vneto dlesen, grgranje pa pozdravi tudi vneto grlo.
Peteršilj lahko narežeš na drobno, spraviš v kozarček (mali), priliješ olivno olje ter dodaš sol. Na tak način ga konzerviraš in uporabljaš čez celo leto za dodatke jedem.
Enako lahko storiš z drobnjakom. Je dober namaz, samo preje ga precedi, da ne bo zadeva premastna.
Za žajbelj pa uporabi liter in pol velik kozarec, našej 100 listov, 250 g sladkorja, zalij z enim litrom žganja ter ga postavi na sonce ali pa na kakšno toplo površino. Pusti stati kakšnih 14 dni ali malo več, nato pa vse skupaj precedi, liste pa stisni (da gre iz njih sok). Precejeno daj v steklenico in imela boš krasen žajbljev liker.
Uživaj!