Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Pravo in zavarovanja Pokojninsko zavarovanje Javna tribuna: Za dodatno pokojnino je modro varčevati že zdaj

Javna tribuna: Za dodatno pokojnino je modro varčevati že zdaj

Pozdravljeni.

Tako enostavne formule ni. Donosnost pokojninskega sklada je odvisna od strukture naložb sklada (torej od vrednostnih papirjev, v katerih ima pokojninski sklad vložena sredstva), torej od gibanja vrednosti vrednostnih papirjev na trgu.

Vrednost enote premoženja pokojninskega sklada torej niha, prav tako donosnost (lahko ji rečemo tudi obrestna mera) sklada. Gledano na zgodovinskih podatkih pa je praksa pokazala, da pri dolgoročnem varčevanju (30, 40 let) vlaganje v sklade z bolj tvegano naložbeno politiko ni tako tvegano, saj se se nihanja na finančnih trgih z leti izravnajo. Pomembno je, da se ob kratkoročnem padcu tečajev delnic ne ustrašimo in začnemo brezglavo prodajati vrednostne papirje.

Varčevanje v skladih ima to prednost, da so vaša sredstva razpršena (vložena v različne oblike vrednostnih papirjev, v različnih državah in valutah), zato je naložba varnejša, kot če bi vsa sredstva naložili v en vrednostni papir. Poleg tega upravljavci dnevno spremljajo dogajanje na trgu in se odzivajo nanj odzivajo.

Pokojninski sklad življenjskega cikla pa je zasnovan tako, da se naložbena politika varčevanja prilagaja vaši starosti: od bolj dinamične in najbolj donosne v začetnem obdobju varčevanja, do
konservativne in varnejše v zrelih letih. Vse prihranke, ki jih za dodatno pokojnino namenite pred 50 letom, investiramo pretežno v delnice. Do starosti 60 let se delež delnic prične zniževati, povečevati pa se prične delež kratkoročno bolj varnih naložb (kot so npr. obveznice). Zadnja
leta pred upokojitvijo poskrbimo, da so vaši prihranki na varnem. Varčujete z zajamčenim donosom, ki zaščiti v preteklosti ustvarjene donose.

Upam, da sem uspela zadovoljivo odgovoriti na vaše vprašanje. Sicer pa vabljeni k našim svetovalcem, ki vam lahko izdelajo nekaj informativnih izračunov, na podlagi katerih boste lažje sprejeli odločitev o primernosti varčevanja za vas.

Lep pozdrav,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Pozdravljeni,

Začenjamo z današnjo javno tribuno, ki bo za vprašanja odprta do 12.00 ure.
Dobrodošla so vsa vprašanja in tudi uporabniške osebne izkušnje.

Pozdrav gostom in vašim sogovornikom strokovnjakom iz Modre zavarovalnice[/url], ki vam bodo pomagali odgovoriti na vsa zastavljena vprašanja.

Vabljeni!

Pozdravljeni.

Najvišjo davčno olajšavo si lahko zagotovite z vplačilom premije, katere višina je enaka 5,844 % vaše bruto plače. Ob navedenih podatkih je to 83 evrov na mesec (cca 1.000 evrov letno). Je pa vprašanje o optimalnosti zneska odvisno tudi od drugih dejavnikov (imate še kakšne dodatne prejemke ali prejemate zgolj plačo? Odplačujete Kredit? ipd.). Če mi v zs pustite več podatkov skupaj z e-naslovom, kamor vam lahko pošljemo odgovor, se bomo potrudili, da vam v najkrajšem možnem času posredujemo več informacij.

Lep pozdrav.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Dodatne info.: prejemam samo plačo, kredit 250 eur mesečno.

Pozdravljeni.

Najprej hvala za predstavitev in besedo. Vidim, da se je že pred samim začetkom javne tribune nabralo precej vprašanj, zato sem nanje skušala odgovarjati sproti (po vrstnem redu postavljenih vprašanj), že pred “uradno otvoritvijo”. Če sem kakšnega izpustila, je to zgolj po pomoti in bom nanj zagotovo odgovorila v nadaljevanju.

V naslednji uro bom torej z vami z namenom, da vam odgovorim na vsa vaša vprašanja, povezana s pokojninskim skladom javnih uslužbencev. Vabljeni torej k postavljanju vprašanj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Zdravo,

mene pa zanima ali res po novem niso več možni dvigi?

Hvala.

Da bi lahko odgovorila na čim več vprašanj v tej uri predlagam, da vam natančnejši informativni izračun, za katerega bom potrebovala nekoliko več časa, podam ob zaključku javne tribune. Bo tako OK?

Hvala za razumevanje.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

In to ravno zdaj, ko je bilo s strani strokovnjakov na TV povedano, da je pokojninsko zavarovanje pri nas brez veze! Izvzemši prvi steber!

seveda 🙂

Pozdravljeni.

Možnosti dviga privarčevanih sredstev so po novem veliko bolj omejene, kot so bile do sedaj. Še vedno je možen dvig individualno privarčevanih sredstev (privarčevana sredstva z lastnimi vplačili posameznika), močno omejen pa je dvig sredstev, ki jih je na vaš račun vplačal delodajalec.

Dokler ste zaposleni v javnem sektorju, vam delodajalec mesečno nakazuje premije in dvig ni možen. Prav tako po novem ni več možen dvig sredstev ob prekinitvi delovnega razmerja v javnem sektorju, tudi, če v sklad vključeni najmanj 10 let.

Vsi tisti, ki so do 31. 12. 2016 izpolnjevali oba zgoraj navedena pogoja (torej prenehanje zaposlitve v javnem sektorju in 10 let varčevanja v pokojninskem skladu), lahko sredstva še vedno dvignejo v 1x znesku. Opozoriti pa je treba na dejstvo, da je vsaka taka nenamenska poraba privarčevanih sredstev močno obdavčena.

Dodatno pokojninsko zavarovanje je namreč namenjeno varčevanju za dodatno pokojnino in s tem pridobitvi dodatnega mesečnega dohodka po upokojitvi, ko bodo po vseh napovedih osnovne pokojnine zelo nizke. Kolektivno privarčevana sredstva boste tako lahko koristili po upokojitvi, in sicer v obliki dodatne pokojnine.

Pri dvigih pa velja še ena izjema, in sicer. če boste imeli ob upokojitvi privarčevanih manj kot 5.000 evrov, boste znesek lahko dvignili v enkratnem znesku.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Pozdrav,

Kaj pa se zgodi, če se v predvidenem roku ne bom odločil za spremembo podsklada, ker 10 dni ni ravno veliko časa za sprejemanje takih odločitev.

Hvala za vaš cenjeni odgovor.

Koliko pa se običajno plačuje mesečno?

Pričakovati je, da pokojnin iz prvega stebra ne bodo ukinili, dejstvo pa je, da je, da so pokojnine iz leta v leto nižje, kar za mnoge mnoge upokojence že danes pomeni življenje na robu revščine (oz. celo pod njim). Kako varčevati za dodatno pokojnino je stvar in odločitev posameznika, saj na trgu obstaja mnogo finančnih produktov, ki so namenjeni prav temu. Ima pa dodatno pokojninsko zavarovanje tudi nekaj prednosti pred ostalimi oblikami varčevanj. Ena izmed njih je tudi davčna olajšava, ki pripada posamezniku. Vsekakor pa ta način varčevanja ni idealen za vse in ima seveda tudi svoje pomanjkljivosti.

Danes sem tukaj predvsem zato, da zaposlenim v javnem sektorju skušam pojasniti kakšne so spremembe v njihovem pokojninskem skladu in nove možnosti varčevanja, o katerih se po novem lahko odločajo sami.

Lep pozdrav,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Če se v predvidenem roku ne odločite za spremembo podsklada, se pravzaprav ne zgodi nič. Še naprej boste varčevali v zajamčenem podskladu (ki je enak skladu, v katerem ste varčevali do sedaj). Za spremembo se lahko odločite tudi kadarkoli v prihodnje, hkrati pa lahko podsklad tudi v nadaljevanju varčevanja 1x letno zamenjate – brez stroškov.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Hvala gostji, strokovnjakinji Mojci Trkman iz Modre zavarovalnice[/url] za vse dragocene odgovore in izkušnje ter vsem, ki ste sodelovali v tokratni javni tribuni.
Za dodatno pokojnino je modro varčevati že zdaj, zato si lahko zagotovite optimalen način varčevanja in s tem najbolje oplemenitite sredstva ter si zagotovite višji življenjski standard po upokojitvi.

Temo puščamo odprto, da se objavijo še vsi preostali odgovori, z vprašanji pa smo zaključili.

Vse stare in prihajajoče tribune lahko spremljate v rubriki Javna tribuna[/url].

Lep dan,
uredništvo Med.Over.Net

Premije delodajalca so se z varčevalnimi ukrepi močno znižale in se v letošnjem letu počasi ponovno dvigujejo. So pa odvisne od tega v katerem premijskem razredu se nahaja posameznik (premijski razred je odvisen od delovne dobe ob ustanovitvi sklada v letu 2003, tako da je danes velika večina javnih uslužbencev žal vključena v 1. premijski razred (višina premij je objavljena na spletnem mestu Modre zavarovalnice in jo lahko spremljate tukaj[/url]).

Če pa se posameznik odloči tudi za vplačilo individualnih premij, pa je višina premije odvisna od njegovih dohodkov (polna davčna olajšava vam pripada za znesek 5,844 % vaše bruto plače; vendar ne več kot v znesku 2.819 evrov na leto). Svojo davčno olajšavo si lahko izračunate tudi sami, in sicer tukaj[/url].

Prav tako vam je na voljo informativni izračun višine dodatne pokojnine (tukaj[/url]), s pomočjo katerega lahko prevetite, kaj lahko po koncu varčevanja pričakujete.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Pozdravljeni.

Najvišjo davčno olajšavo si lahko zagotovite z vplačilom premije, katere višina je enaka 5,844 % vaše bruto plače. Ob navedenih podatkih je to 83 evrov na mesec (cca 1.000 evrov letno). Je pa vprašanje o optimalnosti zneska odvisno tudi od drugih dejavnikov (imate še kakšne dodatne prejemke ali prejemate zgolj plačo? Odplačujete Kredit? ipd.). Če mi v zs pustite več podatkov skupaj z e-naslovom, kamor vam lahko pošljemo odgovor, se bomo potrudili, da vam v najkrajšem možnem času posredujemo več informacij.

Lep pozdrav.[/quote]

Dodatne info.: prejemam samo plačo, kredit 250 eur mesečno.[/quote]

Ponovno pozdravljeni in hvala za potrpežljivost pri čakanju na odgovor.

Da bi izkoristili celotno davčno olajšavo, lahko torej za dodatno pokojnino mesečno namenite 83 evrov, kar znese okoli 1.000 evrov na leto. Ob predpostavki, da nimate ostalih dohodkov in da si tako višino mesečne premije lahko privoščite (v smislu, da zaradi tega kakovost življenja ne trpi :)), boste pri davkih privarčevali okoli 270 evrov. To pomeni, da boste tak znesek dobili povrnjen oz. da se vam bo za tak znesek znižalo morebitno doplačilo dohodnine. (informativni izračun si lahko z vpisom različnih podatkov kadarkoli izdelate tudi sami, in sicer na tej strani[/url]).

Če bi naslednjih 21 let mesečno vplačevali po 83 evrov, bi privarčevali okoli 36.800 evrov, kar bi bilo dovolj, da bi današnji 65letnik lahko prejemal 150 evrov mesečne dodatne pokojnine do konca življenja. Seveda se ob upokojitvi lahko odločite tudi za katero od oblik dodatne pokojnine s pospešenim izplačevanjem (izbirate lahko obdobje od 1 do 20 let), kjer vam v začetnem obdobju prejemanja dodatne pokojnine (1-20 let) izplačamo večji del privarčevanih sredstev in je zato pokojnina višja, nato pa do konca življenja nakazujemo nekoliko nižje zneska. Pospešeno obdobje izplačevanja je hkrati tudi zajamčeno obdobje izplačevanja (v primeru smrti prejemnika pokojnino pred iztekom zajamčenega obdobja, dodatno pokojnino do izteka tega obdobja nakazujemo upravičencu – ki ga določi prejemnik pokojnine).

Pri zgornjem informativnem izračunu ni upoštevan znesek že privarčevanih sredstev (v povprečju ima javni uslužbenec na računu pok. zavarovanja okoli 6.000 evrov), temveč zgolj premije, ki bi jih na novo začeli vplačevati danes in jih vplačevali naslednjih 21 let. Prav tako izračun predvideva, da varčujete v skladu življenjskega cikla in se s staranjem premikate po podskladih, ki ustrezajo vaši starosti (prvih 6 let varčujete v dinamičnem podskladu, nato 10 let v preudarnem in zadnjih 5 let v zajamčenem podskladu). Tudi z informativnimi izračuni dodatne pokojnine se lahko poigrate sami, in preverite kaj lahko pričakujete (preverite tukaj[/url]).

Za dodatne informacije smo vam vedno na voljo. Morebitna dodatna vprašanja pa mi lahko zastavite tudi na forumu Pokojninsko zavarovanje.

Lep dan vam želim,

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

Hvala vsem, ki ste sodelovali v današnji javni tribuni. Upam, da ste dobili vsaj del odgovorov na vprašanja, ki so se vam zastavljala. Verjamem, da v eni uri niste dobili vseh potrebnih informacij, zato vas vabim, da mi dodatna vprašanja (kadarkoli v prihodnje) zastavite na forumu Pokojninsko zavarovanje.

Lep dan želim vsem skupaj.

Mojca Trkman Modra zavarovalnica, d. d. T: 080 2345 W: www.modra.si E: [email protected]

New Report

Close