Izvenmaternična nosečnost
Lepo pozdravljeni.
Stara sem 36 let, konec januarja letos sem bila zdravljena zaradi izvenmaternične nosečnosti. To je bila prva nosečnost, z zanositvijo ni bilo težav. V razmaku 1 tedna sem skupaj prejela 2 odmerka Metotreksata, vsakič 110mg, saj se po prvem odmerku vrednosti hormona niso primerno hitro zniževale.
Ginekolog, ki je postavil diagnozo izvenmaternične nosečnosti (levostransko ob jajčniku) je na kratko razložil, kakšno terapijo bom prejela ter da ne smem zanositi od 3 – 6 mesecev. Ob kontroli sem povprašala še drugo ginekologinjo, kako dolgo je dejansko smiselno čakati z zanositvijo in je rekla, da je dovolj 3 mesece in da so 6 mesecev priporočali pred leti, sedaj pa menda več ne.
Zaradi priporočene prepovedi zanositve, sem se obrnila na mojo ginekologinjo glede kontracepcije. Poslala mi je vprašalnik iz katerega sva z medicinsko sestro (katera se je najverjetneje posvetovala z mojo ginekologinjo) po telefonskem pogovoru prišli do zaključka, da zaradi povišanih jetrnih encimov, slabega prenašanja kontracepcije v preteklosti in kratkega obdobja 3 mesecev, kolikor sem omenila, da bi časovno uporabljala, ni smiselna kontracepcija, naj s partnerjem uporabljava kondom. Poslala me je na krvne preiskave, zaradi določenih povišanih vrednosti pa k osebni zdravnici (K-erci 5.20, K-Hb 160, S-bilirubin celokupni 20.0, s-bilirubin direktni 6.9, S-ALT 0.69, s-gama-gt 1.19, s-trigliceridi 1.77), ki je dejala, da vrednosti niso zaskrbljujoče, da naj omenim, da se vodim pri gastroenterologu zaradi, citiram iz izvida, hepatopatije in dispepsije. Hepatopatija je ocenjena kot posledica jetrne steatoze v sklopu metabolnega sindroma. Letošnja kontrola pri gastroenterologu, komentar laboratorijskih preiskav: blago zvišane jetrne transaminaze (podobno kot ob predhodnih kontrolah), jetrna funkcija ohranjena.
Meseca maja sem se ponovno obrnila na svojo ginekologinjo, saj sem omenila da bi ponovno želela zanositi, katera pa me je poslala v ambulanto za ginekološko endokrinologijo in reprodukcijo, s spremno besedo sestre, da oni mi ne morejo branit če želim zanosit in da me pošiljajo v omenjeno ambulanto. Tam pa je ginekologinja rekla, naj še počakam do avgusta, (takrat imam tudi termin za kontrolo) in me poslala na nadaljnje krvne hormonske preiskave (rezultatov vseh še nimam), bil je opravljen UZ v ambulanti za folikulometrijo, kjer naj bi bilo vse vredu. Sem pa tudi tam povprašala isto, koliko časa je smiselno počakat z zanositvijo in ji povedala predhodna mnenja. Odgovor je bil, da je dovolj 3 mesece in je bila kar malo šokirana nad napotki ostalih ginekologov, ki so omenjali pol leta čakanja, saj menda to ne bi nikjer niti pisalo, niti naj ne bi bilo takšne prakse. Omenila je še, da je važno, da mineta kakšna 2 cikla menstruacije. Pri meni so minili 3 menstrualni cikli, brez problema, redno. Naj omenim še, da sem sladkorna bolnica tip 2, jemljem tablete Glucophage 500mg 4x/dan, sladkorna bolezen pod kontrolo, prekomerna telesna teža.
Priznam, da sem zmedena o tem, kako različne napotke dobivam. 3 mesece ali pol leta zame predstavlja ogromno razliko, saj mi je v interesu čim prej zanosit, bi pa rada upoštevala napotke strokovnjakov, vendar so tako različni, da bi želela še vaše mnenje.
Potem pa me zanima še sledeče. Od drugega odmerka Metotreksata je minilo 4 mesece, na levi strani imam še vedno prisotne bolečine v predelu levega jajčnika, prav tako tudi na levi strani zadaj v križnem predelu. Bolečina je močnejša ob ovulaciji. Ob kontrolnih obiskih ter telefonskih pogovorih naj bi bilo to (še) normalno in UZ ni potreben, saj ne bi smelo biti kaj narobe po tolikem času. Je to res še sprejemljivo?
Zanima me tudi vaše mnenje o folni kislini. Kot sladkorna bolnica naj bi dobila folno kislino predpisano na recept, to drži? Pred zanositvijo pa sem dobila priporočilo za CycleBalance (Richter) in nekaj testerjev. Vendar priznam, imam dilemo glede povezave sintetične folne kisline z encimom MTHFR. Se opravljajo ti testi morda preko zdravstva (krije zavarovalnica?), da se potrdi ali ovrže gensko mutacijo?
Kolikor sem nadalje raziskovala je na voljo pri nas bioaktivna oblika folne kisline 5-MTHF, ki vsebuje aktivno obliko, metil folat, katerega telo lahko neposredno uporablja in zanj ne potrebuje pretvorbe. Ne bi bila bolj smiselna priporočila ginekologov ta bioaktivna oblika kot pa sintetična, ki menda lahko povzroča nevšečnosti, sploh če se ta genska mutacija ne testira pri vseh ženskah? V povezavi s folno kislino me zanima tudi, če obstaja povezava med jemanjem folne kisline in poporodno depresijo?
In pa zadnje vprašanje. Priporočen sem dobila tudi Mio-inozitol. Žal nisem dobila razlage okoli tega, niti ustnega priporočila na kontroli, priporočilo sem prebrala kasneje na izvidu, tako da prosim mnenje še okoli tega.
Zavedam se, da morda prehranska dopolnila niso vaša domena, zato bom vesela tudi kakšnega priporočila, kam se naj obrnem po nasvet okoli tega.
Najlepša hvala za Vaše mnenje
Lep dan želim
Spoštovani,
bom bolj kratek in jedrnat. Zanosite lahko že 3 mesece po metotreksatu, nikjer pa ni rečeno, da vam bo takoj tudi uspelo. Od FK priporočamo uporabo takšne, ki vsebuje vsaj 20% aktivirane oblike (metafolin ali kaj podobnega), te oblike pa niso na recept. Torej vam recept za Folacin ne bo kaj dosti pomagal oziroma nima veliko smisla. Mutacije za MTHFR ne testiramo kar tako ampak le tam, kjer se zgodi kaj takšnega, kar bi ta informacija pojasnila. Glede uporabe oranega antidiabetika pa se pozanimajte pri svojem diabetologu, ker so nekateri sicer dovoljeni tudi v nosečnosti, (npr. Metformin) ampak ne vsi.