Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija izpiranje noska

izpiranje noska

Pozdravljeni,

moj 3-mesečni sinek ima od včeraj nekoliko zamašen nosek. Poskušam mu ga čistiti s fiziološko raztopino in aspiratorjem, vendar imava precej problemov. Imate mogoče kakšen nasvet, kako bi zadevo izvedla čim manj neprijetno za njega?
Zanima me še, kako pogosto mu lahko čistim nosek s fiziološko, oziroma koliko kapljic največ lahko kapnem v nos?
Od prijateljice sem izvedela, da je s fiziološko raztopino dobro čistiti dojenčkov nos vsak dan, tudi če ni prehlajen, da se s tem preprečuje tudi vnetje ušes. Je to res?

Vnaprej hvala za odgovor.
LP Tina

Draga Tinaxx,
zadeve se ne da narediti prijetno za otroka, ponavadi jih morajo držati kar trije, da je uspešno. Tulijo kot zverinice, opletajo, ampak, zadeva je v vaši glavi.
Če veste, da mu s tem pomagate (in 1000% mu pomagate), potem pač naj zja in tuli in opleta, ker mu boste očistili nosek in bo lahko jedel in spal. Če pa si tega ne boste dopovedali, se vam bo smilil, ubogi revček, kaj mu delate, pa noska ne bosta sčistila, pa zdravil mu ne boste mogli dajati, ko bo večji, revček, kaj mora piti, in tako naprej, da ne bo doživel nič neprijetnega. Ampak tudi neprijetne stvari so del normalnega življenja, obvarovati ga ne morete.
Torej, nič demokracije, kar se tiče njegovega zdravja in varnosti. To mora narediti in to morate narediti vi.

Kako? Jaz sem moje dala na previjalno mizico do roba, se s komolci postavila tako, da sem razširila njegove ročice, telo pa med njegove nožice, eden je držal glavico ( jaz pa s komolci ročice) in z inzulinko (brizga po 1 ml) počasi brizgala v nosnici. Tudi večkrat po 1 ml v vsako nosnico. Potem pa še pumpica, če ni šlo nič ven, pa svitek vatke, da ga požgečka po nosku, kihne in ven izleti smrkelj.

Uspešno čiščenje vam želim,
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Zdravo tinaxx!
Pri moji prvi hčerki se mi je tudi tako grozno smilila, da sva čiščenje omejili na res nujno, potem pa smo pri 2h in pri 3h letih zboleli za bronhiolitisom, bili hospitalizirani vsakič po 1 teden na kisiku in skupaj z vsemi drugimi preiskavami je bila zadeva veliko hujša kot sama fiziološka v nos. Ko sem na saturatorju ( meri % kisika v krvi) videla razliko v meritvi pri umazanem in čistem nosku, sem si rekkla da take napake ne bom nikoli več ponovila.
Tako svojemu sinu (kmalu bo star 1 leto) redno čistim nos, seveda je bilo v začetku hudo, zdaj pa se je kar lepo navadil, niti joka ne več, mislim pa da sva rešila marsikakšno hujšo infekcijo, ki bi se lahko razvila iz nedolžnega prehlajenega noska ( ki pri dojenčkih mimogrede sploh ni nedolžen).
Zato kar korajžno stisnite zobe in ukrepajte- aja na pediatriji ne kapljajo fiziološke, ampak jo kar pošteno brizgnejo, da res prebije sluz, še posebej če je zasušena).

KAr pogumno, količine niso omejene, pomoč otroku pa je!

Hvala, Tina, točno tako je. Še enkrat povem: pri zdravju ni demokracije. To je treba narediti. Nič parlamentiranja, bi a ne bi, sirup da sirup ne, fiziološka da ali ne.
Zdravje in varnost, to sta po mojem dve stvari, kjer ni pregovarjanja.
lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pri naši triletnici smo imeli letos prve tri mesece tri viroze. Ker se nam je smilila (kot mnogo staršem) ji fiziološke nismo kaj prida točili: Posledice so bile neizogibne: 3x vnetje ušes in 3x antibiotiki.

No, pri 4. in 5. virozi letošnjo pomlad smo končno dojeli, da izpiranje s fiziološko dejansko pomeni izpiranje: 2-3 ml na nosnico, vsaj 6x na dan (ko je infekt na višku).

Sam postopek je pri nas še najbolj podoben rokoborbi prostega sloga: jaz se uležen na posteljo na hrbet, malčica pa name s hrbtom proti meni. Z obema nogama jo ukleščim v pasu, z eno roko objamem okoli trupa in njenih rok, z drugo pa ji primem glavo za čelo in povlečem s sebi. Tačas žena vliva fiziološko v nosnici, dokler nismo prepričani, da je prišla “naokoli” – se pravi da fiziološko otrok začne že goltati. Vse zgleda zares kruto, z veliko huronskega vpitja, joka in opletanja z vsemi štirimi. Na srečo, ko se zverziraš, tak “poseg” traja le nekaj deset sekund ….. Dobro je otroku razložiti za kaj se gre. Tako po “posegu” prej pride k sebi, a navadi se niti ne…. Malo pomaga, da lahko malčica kasneje za “kontro” še očija obilno zaliva in se zato kmalu spet zasmeji :)).

Rezultati: otrok spi z zaprtimi usti (diha skozi nos), izogneš se vnetju ušeš, doma je lahko le kak dan do tri dni in bistveno: ne rabiš NOBENIH ANTIBIOTIKOV!

Aja…….. tudi očijev nos je to pomlad precej bolje funkcioniral…..

lp

No, to so pa res pozitivne izkušnje, iz prve roke.
SUPER!

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close