Izgorelost ali burnout sindrom
Pozdravljeni,
ker ste strokovnjakinja s področja izgorelosti se obračam na vas. Sem teden dni po porodu prvega otroka, porod dolg in naporen, trenutno boleče dojenje, dnevno spim maksimalno 3 ure (preko noči), preko dneva ne morem zaspati zaradi občutka tesnobe, novorojenček je naporen.
Že dlje časa (več let) se soočam z različnimi stresnimi dogodki, ki pa jim nisem kos. Stvari precej potenciram, zaradi njih se zelo obremenjujem. Stvari ne znam predelati in iti naprej. Sem vedno na robu izgorelosti.
V moji nosečnosti nisem dobila veliko pozornosti svojega partnerja, predvsem ker sem si otroka bolj želela sama, partner nekoliko manj (partner je bil obremenjen z novo službo in financami) in tudi sicer deluje precej bolj egoistično. Partner se tudi zdravi za depresijo, je samosvoj, v sebi ima veliko potlačene jeze zaradi primarne družine, kjer odnosi niso urejeni. Ko se skregava je tudi nesramen, kar me zelo prizadane.
Zadnje tri mesece nosečnosti sem preživela v stresu, imela občutek, kot da to nisem jaz, želela sem oditi iz partnerske zveze, ker sem postala nesrečna, ponoči nisem spala, pojavile so se tesnobne misli. Na porod sem šla nepripravljena.
Težave imam ker travm oz. stresnih dogodkov ne znam predelati in iti naprej, ampak jih venomer potenciram, tako da živim pod konstantnim stresom. Sedaj po porodu sem izgorela, spanca zaradi novorojenčka ni, volje nimam tudi zaradi težav z dojenjem, partner mi pri otroku ne pomaga, zaradi njega sem nesrečna, večkrat razmišljam, da je zveza z njim napaka. Sicer imam veliko podporo družine. Pojavile so se velike težave s spominom, blokada spomina. Občutek imam, da to nisem jaz, imam velik strah zaradi blokade spomina, kar pa stanje še poslabša (kdaj se ne spomnim niti za par ur nazaj ali sem neko stvar naredila ali ne, kot da sem konstantno v paniki). Občutek imam da sem travmatizirana, prestrašena, zato mi možgani ne delajo. Ali se da stanje kako izboljšati? Mogoče s terapijo? Kaj mi svetujete? Ali se bo moj spomin povrnil? Razmišljam, da bi se naročila k vam na terapijo, če bi lahko uspešno napredovala.
Hvala za vaš odgovor.
Pozdravljeni,
opisujete stanje povišane anksioznosti ob stresu. To je nekaj kar vam je že od prej znano, ampak zdaj, po porodu je to še bolj prisotno.
V obporodnem obdobju so psihične težave bolj pogoste, delno zaradi hormonskih sprememb, delno zaradi utrujenosti in neprespanosti in nenazadnje zaradi sprememb življenske situacije ki sploh ni tako majhna, čeprav tako naravna in pričakovana.
Najprej je zelo pomembno povedati, da to kar se vam dogaja ni tako redko in sploh ni nenavadno. Simptomi so običajno simptomi anksioznosti in ne kažejo na kakšno hujšo psihično motnjo. Torej, lahko ste mirna, ampak vam svetujem, da si poiščete pomoč, ne zato ker je to nujno, ampak zato ker vam bo lažje.
Pri meni sicer ni prostih terminov, ampak pri sodelavki psihologinji Mihaeli Burina se lahko naročite pravtako da spodnji mail in telefon. Kolegico še nismo uradno predstavili na MedOverNetu, ampak mi je že začela pomagati pri odgovarjanju na vprašanja. Pri njej ste v dobrih rokah, kot bi bili pri meni.
Lep pozdrav,