Najdi forum

Pozdravljeni,
pred nekaj meseci sem zaključil z učenjem za zadnji izpit na podiplomskem študiju. Čaka me še pisanje (nekaj mesecev dela oz. opravljanje raziskave …) magistrskega dela. Zadnja tri leta sem ta študij opravljal ob delu, torej popoldne, tudi štirikrat na teden, poleg tega so bile zraven še vožnje na predavanja. Bilo je kar ogromno garanja in odpovedovanja drugim rečem (rekreacija, druženje in podobno, kot je to bilo prej…), vendar sem zmogel. Saj ko si enkrat v tem, gre, ker imaš v sebi polno adrenalina, moči in veš, da moraš. Tako je bilo vsaj pri meni. Po značaju sem očitno dovolj trmast in vztrajen. Ko si določeno stvar oz. načrt zamislim, potem grem do konca …..

Že pri učenju za zadnje izpite, sploh pa proti koncu študija in seveda v sedanjem času čedalje bolj opažam nekatere znake, ki bil lahko pomenile izčrpanost, izgorelost…. Npr. upad telesne energije, slabša koncentracija kot sicer, včasih me motijo že vsakdanji dražljaji drugih… Predvsem pa opažam, da se mi trga miselni tok, pozabljam stvari, v vsakdanjih pogovorih z drugimi vidim oz. opazim, da isto vprašanje zastavim dvakrat (na to me opozorijo sogovorniki), zelo hitro postanem utrujen, za razliko od prejšnjih let (morda pred študijem) nisem tako aktiven oz. energičen…..

Ravno tako opažam, da čedalje težje zdržim 8 ur v službi oz. da težko delam in razmišljam, prve 4 ali prvih 5 ur gre vse normalno, potem pa že opažam utrujenost in potrebo oz. željo po odhodu domov in počitku. Omenjeno me čedalje bolj moti pri zahtevnih in odgovornih nalogah, ki jih opravljam v službi.

Da je očitno nekaj hudo narobe sem ugotovil tudi iz nekaterih bolezenskih znakov, ki bi lahko bile povezane: stalna napetost, že omenjena utrujenost, motnje v delovanju srca (opaženo pri kolesarjenju oz. na maratonu) in prebavil, izguba energije, motnja koncentracije, nemir, negativno razpoloženje, rahle bolečine v hrbtenici in vratu (po spanju)…
Opravil sem že nekaj preiskav oz. pregledov (kri, urolog), vendar ni bilo ugotovljeno nič drastičnega, podroben pregled krvi je pokazal, da imam kri čisto v redu. Mi je pa bilo povedano, da so opaženi bolezenski znaki možni zaradi stresa.

Trenutno se zelo težko spravim k delu za študij, npr. branje, pisanje ter tudi čisto osnovnim stvarem, npr. prebiranju dnevnega časopisja, branju knjig. V preteklosti sem z lahkoto dnevno spremljal vse novice, bral knjige in podobno.

Ne znajdem se ravno najbolje v tej situaciji. Sicer sem začel malo več spati (zaradi preutrujenosti), povečal čas za rekreacijo…. Očitno to ne bo dovolj. Kje naj začnem? Obisk osebnega zdravnika, psihoterapevta, psihiatra (morebitna terapija z AD – ji)?

Hvala za odgovore,
D.

Lepo pozdravljeni,

za zacetek vam svetujem, da namesto AD poskusite z Dominorjem. Pomagal vam bo, da boste bolje spali (tj. prekinili zacaran krog nespecnosti, obcutka da ste brez energije…). Postopoma boste krepili notranji mir in postali mocnejsi ter bolj “odporni” za vse zunanje stresorje. Kot pravite sami, je smiselno, da najdete nekaj casa za rekreacijo, morda kaksen avtogeni trening… Ce zelite, se odpravite k zdravniku, ki bo pregledal tudi vase ostale simptome. Glede na prebrano, pa sem mnenja, da bi bila morebitna terapija z AD preuranjena. Dominor deluje relativno hitro (glede na vaso stopnjo izgorelosti verjetno v roku tedna dni), pri AD pa lahko do prvega izboljsanja cakate kar nekaj casa. Prav tako nezeleni ucinki, v primeru izgorelosti, verjetno ne odtehtajo potencialnega izboljsanja pocutja oziroma vasega stanja. Posvetujete se z zdravnikom (ali farmacevtom).

Za vsa nadaljnja vprasanja sem vam vedno na voljo.

Pozdravljeni,
hvala za odgovor.
Opravil sem pregled pri psihiatru, ki je na podlagi podrobnega pogovora ugotovil, da ni potrebe po uvedbi terapije z AD. Glede na opisan stres mi je predlagal jemanje Xanaxa (ali pa Persen….), vendar če je res potrebno. Sicer pa počitek in umiritev….Predlagal je tudi Dominor.
Glede na njegov in Vaš predlog sem se odločil za omenjeno zdravilo.

Sicer pa opažam nadaljevanje že v prejšnjem sporočilu opisanih simptomov (predvsem vsakdanje stvari delam težje, počasneje in z muko, nisem dovolj skoncentriran, pozabljam stvari, težko se spravim k branju npr. članka v časopisu, gradiva za študij, k pregledovanju e-pošte, težavne postajajo tudi naloge v službi), zadnje čase predvem rahle oz. srednje bolečine v vratu in hrbtu.
Ko se zavestno (drugače zaenkrat še ne gre) umirim, si privoščim dovolj počitka in predvsem spanca (8 do 10 ur), uredim delovni teden sebi primeren (ne tako naporen) ter se posvečam hobijem (npr. večerna vadba joge…) in stvarem, katerim se zadnja tri leta nisem, pa še nekako gre. Težava pa je v tem, da mi ne gre ravno dobro od rok ta preklop po bolj umirjenem in sproščenem “vsakdanu”.

Zanima me predvsem vaše mnenje glede začetnega jemanja zdravila Dominor (kolikokrat na dan) in ali je smiselno vzporedno jemanje kakšnih vitaminov in mineralov oz. morda B-kompleksa ali česa drugega ter mnenje o zgoraj navedenih bolečinah v vratu in hrbtu.

Lp, D.

Lepo pozdravljeni, vesela sem, da ste k reševanju svoje težave pristopili prokativno in obiskali psihiatra. Kot vam je predlagal, je najbolj smiselno, da poskrbite za redno krepitev notranjega miru. Najdite stvari, ki vam to omogočijo. Nekateri uživajo na sprehodih (takrat pustite mobitel doma, delo bo za 30 minut že počakalo in resnično ni nič tako nujno), slikanju, kuhanju… Najdite nekaj. Ker pravite, da še niste najbolj vešči, kako preklopiti na bolj umirjeno frekvenco, si lahko zdaj čas za mirnejša opravila date v urnik (npr. vsak dan ob petih do zvečer se ukvarjate z mirnimi aktivnostmi). Počasi se boste navadili, samo začeti in vztrajati je potrebno.
Če se boste odločili za Dominor, predlagam eno kapsulo zvečer (tj. približno 3 ure pred spanjem). Lahko se odločite tudi za vitamine in minerale, saj jih naše telo, ko smo zelo izpostavljeni stresu, hitreje porablja in zato potrebuje več.
Bolečine v vratu in hrbtu so verjetno posledica stresa. Lahko poskusite z masažnim pristopom, ki daje dobre rezultate (npr. pomaga pri odpravljanju bolečin[/url], ki so posledica vsiljene drže pri določenih poklicih), vsekakor pa boste opazili, da vaša bolečina postopoma izginja, ko se zmanjšuje tudi vaš stres. Če se le-to ne bi zgodilo, pa lahko poiščete tudi kakšno fizioterapijo.
Vztrajajte. Prvi korak ste že storili.

Hvala za odgovor.
Naj povem, da sem prve učinke zdravila Dominor občutil že po prvem odmerku, predvsem v smislu dobrega spanca (čeprav kakšnih večjih težav pred tem nisem imel), pojenjajo tudi bolečine v vratu. Zaspim v trenutku, naslednji trenutek se zbudim, ko je že jutro. Zbudim se torej naspan in zato tudi lažje premagujem dnevne aktivnosti.
Se pa zavedam, da to zdravilo ni čudežna tabletka brez mojega truda oz. vložitve dela v situacijo. Postopoma namreč spet nastanejo težave (predvsem slaba koncentracija in ostalo že našteto v prejšnjih sporočilih). To pa zato, ker očitno še nisem vešč krepitve notranjega miru, očitno so možgani še vedno navajeni tistega “garanja” in hitrega tempa življenja, ki se je odvijalo zadnja tri leta.
Zanima me vaše mnenje o uvedbi Bilobila (težave s slabo koncentracijo in s spominom me čedalje bolj motijo pri odgovornih nalogah v službi).
Hvala za odgovor,
lp, D.

Stres dokazano poslabša koncentracijo in spomin, saj kortizol (stresni hormon) “spodjeda” tisti del možganov, ki je odgovoren za delovanje teh dveh funkcij. Ko boste zmanjšali stres, se bosta tudi koncentracija in spomin izboljšala. Seveda pa lahko v vmesnem obdobju okrevanja posežete tudi po Bilobilu. Ljudje ga zelo pohvalijo.
Veseli me, da že zaznavate izboljšanje. Kar tako naprej… Javite se še kaj.

Kaj pa medsebojno delovanje zdravila Dominor in Bilobil, je tukaj kaj spornega? Jemanje katerega Bilobila svetujete (40, 80 ali 120 mg) ter kolikokrat na dan?
Hvala za odgovore,
D.

Dominor in Bilobil sta v kombinaciji varna. Glede doziranja pa je najbolje, da v lekarni povprašate farmacevta. Bodite lepo.

New Report

Close