Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Izenačitev zraka v ušesih

Izenačitev zraka v ušesih

Spoštovani!

V ušesih se mi je pred časom pojavil tinitus, kot nekakšni črički. Pred enim mesecem sem šla na ORL pregled (za začetek), bilo je vse bp.

Včeraj pa sem izenačila pritisk (stisnila nos in izdihnila) in samo v desnem ušesu sem slišala, kot da bi šel zrak ven.

Je to nenavadno? Je lahko kaj nevarnega? drugi težav nimam, tudi pritisk sem izenačila kar tako, sem mislila, mogoče bo pomagalo pri tinitusu. Včasih je bolje, včasih slabše. Ni pa zelo hudo.

Le to me zdaj skrbi, zakaj sem zaznala izdih le v desenem ušesu.

Prosim za vaše mnenje,

hvala!

 

 

 

Pozdravljeni,

prosim, če lahko še napišete, kakšen je bil vaš izvid sluha – avdiogram in timpanogram.

Tinitus je lahko posledica

– okvare slušnih čutnic v notranjem ušesu (lahko tudi starostno ali zaradi hrupa)

– utripanja žile zaradi visokega pritiska

– psihičnega stresa

– pritiska kostnih izrastkov vretenc hrbtenice na vratne žile, posledično slabšega pretoka do notranjega ušesa

– krčenja mišice, ki dela slušne koščice bolj toge (manj občutljive na zvok)

– redko žilne tvorbe v srednjem ušesu.

Ravno tako je občutek zamašenosti ušesa, napetost v ušesu posledica napetosti drobne mišice v srednjem ušesu. Lahko zaradi stresa, napetih vratnih mišic itd.

Svetujem vam masažo vratnih mišic, gretje, vaje za vratne mišice, protistresne dejavnosti.

Lp,

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Spoštovani!

Naj povem, da sem bila na “navadnem” ORL pregledu, niso merili sluha ali kaj podobnega.
Stara sem 55 let in delam v mediju, kjer imam na ušesih slušalke (montaža govornih prispevkov). Ne vsak dan, veliko pa.

Pritiska nimam visokega.

Pred časom sem opustila telovadbo, ker me je psihično obremenjevala. Gledanje na uro in kdaj moram po službi še kam it, mi je predstavljalo stres. Zdaj grem večkrat hodit. Sem pa opazila, da imam od takrat včasih trd vrat, če gledam v eno smer na primer, začutim, da kar malo poči, ko glavo obrnem.

Tudi težko prenašam menopavzo. Oblivi, počutje, psihično …

Brala sem, da je tinitus tudi lahko posledica covida, ki sem ga prebolela novembra.

Ker trpim za anksiozno motnjo in me je vedno strah hudih bolezni, me je osebna zdravnica malo potolažila, da ne bi imela samo tinitusa, če bi imela npr. tumor v glavi.

Za zdaj ni zelo zelo moteče, včasih se vprašam, ali nima tega že vse življenje, ker ne gre za nek stalen pisk/ton, ampak so bolj “črički” (ne znam drugače opisat).

Hvala, lepo vas pozdravljam!

Pozdravljeni,

morda bi pomagalo, če bi lahko pri delu namesto slušalk uporabljali zvočnike, tako bi ušesa manj obremenjevali in bo morda tinitusa manj. Seveda ga stres (tudi hormonski) še veliko poslabša. Stresa ne prenašate prav dobro, kot sami navajate, zato bo resnično treba še več telesne aktivnosti ali pa umetniškega udejstvovanja, kar vam bolj ustreza. To morate početi prav vsak dan. Namenite športu ta čas, ki ga zdaj razmišljanju o hudih boleznih…

Covid ima vpliv tudi na slušni in ravnotežni organ, za boljšo regeneracijo priporočam B-complex vitamine 3×2 več mesecev.

Upam, da črički kmalu utihnejo… Lp,

 

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

Lp…

Se pridružim in upam na odgovor…

Že par mesecev se mi pojavlja opažam samo dopoldne da mi utripa v srčnem ritmu in istočasno zašumi v ušesih pritisk je bp zdravila jemljem dulsevio 60 bloxan polovičko 100mg in mirzarten 15mg zvečer..

Imam tudi neuromielitis optika že 6 let ..

To se dogaja kot kakšni valovi in pulziranje istočasno nevem kako naj bolje opišem…stara sem 38 let kadilka alkohol občasno, kava vsak dan največ 3..

Energijskih pijač ne pijem..

Bi lahko bil vzrok v žilah ali je bolj verjetno kaj z ušesi..

Hvala..

Pozdravljeni,

navajate, da jemljete 2 zdravili, ki sta antidepresiva in proti anksioznosti (dulsevia, mirzaten).

Vsekakor svetujem meritev sluha in teste ravnotežja, če jih še niste opravili. Poleg tega tudi EKG in hemogram (za izključitev anemije).

Tinitus je lahko del anksiozne ali depresivne  simptomatike, pomaga kognitivno-vedenjska terapija, ki bo olajšala tudi anksioznost.

Lp,

 

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close