invalidski znak na avtu
Kakšne so praktične prednosti invalidske nalepke v vozilu? Konkretno me zanima okolica Vrazovega trga, poliklinike in KC-ja. Dosedaj sem jih opazila samo pred Mercatorjem (ker sem bila brez). Včeraj pa sem dobila hudo kazen mestnega redarstva in sem si šla takoj danes uredit invalidski znak. Hvala za odgovore, mrož.
Mrož,
za plačilo napišite pritožbo, zraven dodajte odločbo za dodatek za nego (izkušnja mame izpred nekaj let, če pa bom bodo kazen zmanjšali pa ne morem zagotoviti).
Prednosti so različne, načeloma dostop v mestna središča, kjer sicer ni dovoljen promet.
Mogoče se bo oglasil še kakšen starš na to temo.
Pozdravljena Mrož!
Odkar imam tole invalidsko nalepko parkiram kot “carica”. Tud mene je do hitre ureditve kartice pripeljala visoka kazen redarske službe(v peš coni, ker drugje ni bilo prostora za parkirat). Sedaj avto lahko pustim tudi v peš coni (do dve uri), na pločniku (če je le-ta dovolj širok še za pešce), zelo redko še plačam parkirnino nasploh (ni treba iskati plačilnih avtomatov, kjer moraš imeti drobiž, pa še delajo ne ponavadi), skratka špica…
Ja, imela sem “srečo” da mi je redarka (ki mi je izdala plačilni nalog v peš coni) prijazno povedala, da lahko, ko bom imela znak za invalide, pustim avto tudi v peš coni do 2 uri, na pločniku (če je dovolj širok še za pešče)tudi do 2 uri. Vsa parkirna mesta (navadna in invalidska) so z znakom zastonj (razen na parkiriščih, kjer je dostop z zapornico-če je tam vratar ga lahko vprašaš glede plačila). Meni več ali manj dovolijo zastonj parkirati.
Danes je moj avto stal malo manj kot dve uri na pločniku pred okrožnim sodiščem.Glede na to, da so tam mesta namenjena striktno uslužbencem me vseeno ni pričakalo nikakršno obvestilo na avtu. Ja, res pomaga tale invalidski znak.
Lp!
Z invalidsko nalepko imaš na območju KC-ja možnost parkirat nasproti glavnega vhoda v KC (2 parkirna mesta). Tudi zraven poliklinike so parkirna mesta za invalide, ki pa so po mojih izkušnjah dostikrat zasedena. Nekaj parkirnih mest za invalide je tudi pred novo pediatrično kliniko.
Zraven stomatološke klinike sta bili tudi dve parkirni mesti, ki pa od začetka graditve ceste nista več na voljo 🙁
Tudi mi smo oddali vlogo za invalidsko nalepko potem, ko nam je enkrat pajek zraven poliklinike odpeljal avto.
Če se le da parkiramo na navadna parkirna mesta, ker si mislim da mogoče za mano pride kdo ki ta prostor bolj rabi. Včasih pa vseeno pride prav 🙂
Tudi mi nismo gibalno ovirani, imamo pa aparat, ki mora biti vedno z nami, če ne v naših rokah pa vsaj v avtu.
Ko gremo kam in moramo parkirati, v glavnem parkiramo na navadnih parkirnih mestih, če je tam vse zasedeno, parkiramo na prostoru za invalida. Mi je pa takrat hudo, ker vem, da bi lahko kdo, ki res potreboval tako parirno mesto, bolj kot mi. Zato, če ga že uporabljam, gledam da pridemo čimprej nazaj.
Torej, če pravrazumem, lahko to nalepko pridobimo tudi mi?? Otroka vozim 70 km daleč na 3 vrste terapij v LJ in neredko porabim več časa, da najdem parkirno mesto, kot da se v LJ pripeljem. Pri nas je tako, da otrok ni gibalno ne vem kako oviran, res pa težko prehodi daljše razdalje. S seboj moramo tudi vedno vlačiti torbo z zalogo zdravil, ki jih v primeru napada nujno potrebuje – imamo kar zajeten “ruzak”. Dejansko nisem nikdar razmišljala, d abi sploh vlagala za nalepko, ker nekako “nimam jajc”, ker se, kot ti smatram, da “tako hudo” pa spet ni, da nekdo na vozičku ali še huje oviran tak prostor bolj rabi, kot mi. A ko porabim po 40 min, da parkiram in nato nosim otroka, ker težko zmore pol ure hoje in nato še 45 min terapije in spet pol ure hoje, se sprašujem – je možno, ni možno?
upravičenci do pridobitve parkirne karte v skladu s 53. členom Zakona o varnosti cestnega
prometa (Uradni list RS, št. 97/05 – UPB2 in 108/05):
– oseba, ki ima zaradi izgube, okvare ali paraliziranosti spodnjih ali zgornjih okončin ali
medenice priznano najmanj 60% telesno okvaro,
– oseba z multiplo sklerozo in oseba z mišičnimi in živčno mišičnimi obolenji z ocenjeno
najmanj 30% telesno okvaro,
– težko telesno prizadeta oseba, ki ji je zaradi tega priznana invalidnost po predpisih o
varstvu telesno in duševno prizadetih oseb,
– težko duševno prizadeta osebo, ki ji je zaradi tega priznana invalidnost po predpisih o
varstvu telesno in duševno prizadetih oseb,
– oseba, ki je slepa,
– mladoletna oseba, ki je težko telesno ali duševno prizadeta oziroma je zaradi izgube,
okvare, paraliziranosti spodnjih okončin ali medenice ovirana pri gibanju.