infuzija na domu
Zanima me, ali je mogoče (izvedljivo vem da je) da dobiva nepokreten bolnik, ki ne zaužije dovolj tekočine in mu grozi dehidracija infuzijo na domu?
Hvala.
Tole z infuzijo na domu se rešuje povsem individualno, od primera do primera. Pomenbno je za kakšnega bolnika gre, če je to starček v fazi umiranja mu verjetno ne bomo naredili usluge, če ga nalivamo s tekočino, njegovo agonijo bomo samo podaljšali, vprašanje je tudi, če njegovo srce in krvotok sploh še prenese dodatno obremenitev?
Takemu svojcu najlepše pomagamo, če smo ljubeče ob njem, mu močimo ustnice v kolikor ne more več piti tekočine, da se usta preveč ne izsušijo.
Če imamo bolnika prizadetega po kapi se poslužujemo cevke ali sonde, ki se uvede v želodec in po njej potem bolnik dobiva hrano in tekočino običajno doživljensko.
Včasih pa se izjemoma odločimo za infuzijo na domu, če so seveda dani pogoji. To pride v poštev pri bolniku, ki je npr. izsušen zaradi začasnega nevnosa tekočin po naravni poti npr. pri kemoterapiji, ko ga močno slabi.
Vendar se priporoča hospitalizacija, kajti patronažna sestra mora v svojem delavniku obiskati vsaj 6 primerov, da ima dosežen normativ in zelo težko prevzame odgovornost za takega bolnika na domu. Čeprav infuzija izgleda enostaven poseg, so možni hudi zapleti.
Delam v patronaži že 30 let, infuziji na terenu sem imela samo dve.
Želim vam čim bolj sprejemljivo rešitev za vašega bolnega svojca.
Forum je zaprt za komentiranje.