Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Zobna protetika Implantanti

Implantanti

Pozdravljeni,

poskusila vam bom poslati zasebno sporočilo, ker ne smem in ne morem nikomur javno delati reklame. Če ne bo šlo, pa mi vi pošljite zasebno sporočilo, da vam lahko odgovorim.
LP Andreja

Pozdravljeni,

kot rečeno, priporočam vam lahko preko zasebnega sporočila (lahko tudi na [email protected]), sedaj pa še nekaj o načrtu. Možnosti imate več, naj omenim kot alternativo implantatu/-om še možnost mostička, pri katerem se le rahlo pobrusi jezično stran ene dvojke. Mostiček se na dvojko prilepi kot krilo, ki nosi enico. Rešitev je lepa, preprosta in poceni.
LP Andreja

Spoštovana,

zobozdravnik me je poslal k parodontologu, ki je potrdil diagnozo kronična parodontoza in ukazal odstranitev 6,7,8 zgoraj levo; 6 in 7 zgoraj desno ter 7 spodaj desno. Že prej sta mi manjkali obe spodnji šestici. Odstranili so mi že 6,7,8 zgoraj levo. Čakam še na puljenje ostalih zob. Poiskal sem tudi drugo mnenje, kjer so diagnozo potrdili in mi po odstranitvi zob predlagajo globinsko čiščenje ostalih zob, ki so zaenkrat dobro usidrani v kost (razen morda 5 levo ter 4 in 5 desno, kjer stanje ni jasno vidno z ortopana). Svetujejo mi po štiri vsadke zgoraj in spodaj ter dvig sinusnega dna in nadgradnjo kosti. Ker je za poseg predviden kar visok znesek, me zanima, ali vsaj delno to lahko krije zavarovalnica, oz. ali obstajajo kakšne druge možnosti. Na vašem forumu sem namreč prebral, da vsadki pri parodontalni bolezni niso vedno najboljša rešitev.

Vnaprej se zahvaljujem za vaš odgovor.

Pozdravljeni,

žal mi je, da boste izgubili te zobe. Morda pa pojdite vseeno še po tretje mnenje…:-))
Parodontalna bolezen lahko zajame tudi implantate (periimplantitis). Če se to zgodi, je v skoraj 100% implantat izgubljen, vprašanje je le kdaj. V najslabšem primeru v ca. 4 letih, v najboljšem traja lahko tudi več kot 10 let. Žal smo zaenkrat zelo neuspešni pri obvladovanju periimplantitisa (za razliko od parodontitisa) in z našo terapijo proces le upočasnjujemo. Nihče pa vam ne more zagotoviti, da boste ali ne boste dobili vnetja tudi ob implantatih.
Število zob do vključno petice zadostuje za zdravo funkcioniranje mišic, sklepov in prebavnega sistema. Vem, da ste v veliki dilemi, kaj narediti. Naj vam pomagam tako, da vam povem, kaj bi jaz naredila na vašem mestu. Vstavila bi si na vsako stran po en implantat, torej skupno število vseh implantatov bi bilo 4, tako da bi imela zobe do vključno šestice, ki je zelo pomembna za žvečenje, pa tudi seveda za estetiko nasmeha. Pred vstavitvijo bi radikalno sanirala vse žepe ob zobeh. Po vstavitvi pa bi hodila na redne 3-mesečne obiske k higieniku in na 6 mesecev na pregled k zobozdravniku.
Če bi kljub temu v nekaj letih izgubila implantate, je to pač nekaj, na kar sama nimam več vpliva, teh nekaj let pa sem vseeno preživela z večjo kvaliteto življenja.
Lep pozdrav,
Andreja
PS: ZZZS vam v vašem primeru ne bo nič kril.

Pozdravljeni.

Mene zanima mnenje 3 osebe.

Pred 4 letim se mi je odlomil zob spodaj št1.Pa so mi ga zdravili pa se mi je naredil granolom pa so mi naprej zdravili korenino.Ko je bila korenina KAO zdrava so mi notri dali en štift in prilimali zob.No to je držalo tam okoli 4 leta dokler se ni spet pojavil gnoj in mi,do konca uničil vse kar spada pod ta zob in smo pulili vse skupaj.
No pred 1 mesecem sem jedel Amokislav antibiotike,da se mi je okužba pozdravila.

Zdaj pa me zanima še vaše mnenje.

Sem slikal,ker sem imel namen vstaviti implantant.Ker imam premalo kosti,ker se ni še zarasla moram čakati vsaj še 4 mesece pa potem slikati če bo sploh vredu.Cena impatanta je okoli 1500 eur to je pa zelo veliko denarja.Okoli 700 eur za kovinski del v čeljusti in potem še okoli 700eur za zob glede na to,da bom več kot pol leta brez zoba.
Zdaj pa me zanima ali je mostiček glede na to,da je zastoj in bi ga dobil takoj res tako slaba rešitev?Zdraven imam 2 zoba,ki bi mi jih morala pobrusiti pri obeh imam 2 bele plombe ampak naj bi bila zdrava.Pa naj bi imel ta dva zoba kar narazen tako,da naj bi se mostiček videl in naj nebi bilo estecko preveč lepo.Ali ni mogoče narediti malo širšega zoba,da se ta presledek ne bi videl?

Prosim za eno mnenje.

Hvala in LP

PS:Zanima me še glede mostička,kaj se zgodi če zboli zbrušen zob ali je potrebno potem vse dol jemati in popravljati?

Pozdravljeni,

mostiček ni slaba rešitev, pri spodnjih sprednjih zobeh je le nekoliko večja možnost komplikacije odmrtja obrušenih zob, ker so tako drobni. Poleg tega, ravno zaradi drobnosti teh zob, zobotehnik težko izdela res lepe in naravne prevleke – pogosto se opazi, da so ti zobje umetni.
Odločitev je vaša, prednosti in slabosti poznate, odločiti se boste morali vi.
Edino kar vam odsvetujem iz estetskega stališča je širjenje zob – izgledalo bo nenaravno; je pa ta rešitev najcenejša in najmanj invazivna, saj se lahko izvrši že s plombirnim materialom.
LP Andreja

Spoštovani,

prosim za vaše mnenje glede rešitve situacije kjer manjka zgornja 1. Predvsem z estetskega vidika. Bila sem pri dveh zobozdravnikih; en predlaga mostiček (enka na dvojko), drugi pa vstavitev implatata. Pri obeh možnostih me skrbi, da bi bili enki zelo različni v višini loka dlesni, saj naj bi se po odstanitvi zoba kost zmanjšala. Sedaj sta sicer obe enki prevlečeni z materialom, ki ga imenujejo Lava, vendar mi je pri eni počila korenina in jo je potrebno odstaniti.

Hvala!

Pozdravljeni,

žal vam v vaši konkretni situaciji ne morem svetovati ne da bi vas videla. Prednost implantatov je v tem, da ne rabite brusiti sosedov (vi enega že imate), sicer pa je estetski rezultat manj predvidljiv, sploh če ni združen z ali obstoječo mesnato dlesnijo ali pa s presaditvijo dlesni in menjavo biotipa dlesni iz gracilne v mesnato.
LP Andreja

Pozdravljeni!

Tudi sama sem pred odločitvijo, da si dam vstaviti implatane, in sicer dva desno spodaj (imam samo tri svoje zobe 1-3 in korenino od štirice) . Eden od zobozravnikov mi je povedal, da lahko istočasno z ekstrakcijo korenine tudi že vstavi implatant. Zanima me, če je to res mogoče in če je ob taki varianti več možnosti za zaplete.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Bogdana

Pozdravljeni,

imlantat vam lahko vstavi na to mesto, morda je 1-2% več možnosti za zaplet, ker je po odstranitvi korenine potrebno izpraskati ves vnetni granulat in bakterije. Nato vas je potrebno zaščititi z antibiotikom. To se dela, le odstotek za zaplet je malce višji.
LP Andreja

Pozdravljeni!
Zanima me,kakkšni so lahko zapleti pri vstavljanju dveh ali treh inplantatov v spodnjo čeljust, če je oseba diabetik na insulinu (ima urejen sladkor). Stara je 64 let.

Hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni,

zapleti zaradi diabetesa so: obstaja povečano tveganje za to, da se implantat ne prime – ne pride do osteointegracije, med pozne zaplete pa se šteje povečano tveganje za periimplantitis – t.j. vnetje tkiv ob implantatu. Če je diabetes kontroliran, je tveganje le rahlo povečano.
LP ANdreja

Pozdravljeni!
Hvala za odgovor.
LP

Pozdravljeni. Pred cca 12 leti so mi zaradi granoloma izpulili štirico zgoraj, ki jo sedaj želim nadomestiti zaradi estetike. sosednja zoba sta zdrava. Prostora za nadomestni zob je sicer dovolj, vendar bi bilo zaradi ozke kosti v primeru uporabe implantanta le-to dograditi. Zobozdravnik mi je svetoval nadomestni zob s tehnologijo lepljenja, ker bi bil to enostavnejši in manj invaziven poseg. kaj menite? kakšni so minusi te opcije?

Pozdravljeni,

takšni mostički imajo v 10 letih za ca. 10% slabši uspeh od klasičnih mostičkov in od implantatov. Temu botruje možnost odcementiranja, sekundarnega kariesa in zloma konstrukcije.
Implantat je do zob manj invaziven kot tak mostiček, ker se sosednjih zob niti ne dotika.
Odločitev je vaša, obe opciji sta dobri, morate pa se zavedati prednosti in slabosti vsake od njih. Natančneje vam ne morem odgovoriti, ker konkretno vaše situacije ne poznam – kolikšna bi morala biti dograditev kosti ipd. Kot lahko opažate se bolj nagibam v implantatno smer, vendar ne vem kako ozek greben imate…
Če se boste odločili za lepljeni most vam vsekakor svetujem armiranje s cirkonijem ali kovino, er sem videla že nekaj zlomov takšnih popolnoma brezkovinskih konstrukcij.
LP Andreja

Pozdravljeni,
naj še dopišem – če je potrebna komplicirana dograditev kosti z membrano ali bone splitting, potem morda res lepljeni most ni slab predlog. Zaradi postoperacijske obremenitve in predvsem cene.Ob dobri higieni in rednih kontrolah! tvegate načeloma le zlom konstrukcije.
LP ANdreja

Pozdravljeni,

Težave imam s šestico levo zgoraj, nekaj let nazaj sem ugriznila v kamen, ki je bil v žemlji, šla sem na pregled in moj zobozdravnik je zatrdil da je z zobom vse vredu. Kasneje me je zob začel boleti, mojega zobozdravnika pa je nadomeščala druga zobozdravnica. Morala mi je odstraniti pulpo, pri tem se ji je zlomila iglica a mi tega ni povedala. Čez nekaj mesecev me je zob začel spet boleti, ob obisku mojega zobozrdavnika sem izvedela za iglico. Na rentgenskih posnetkih ni bilo jasno ali je iglica še v korenini ali že v sinusu, naredili so mi apikotomijo v upanju da bodo odstranili tudi iglico vednar žal neuspešno. Pred 10 dnevi so mi ponovno naredili apikotomijo, ker me je zob ponovno začel boleti, naredile so se mi ciste ob koreninah, pred posegom sem dobila antibiotike. Ker po posegu še vedno ni vse tako kot mora biti, so mi ponovno predpisali amoksiklav in če to ne bo pomagalo bo zob moral ven. Živim v tujini in me zanima koliko dolgo lahko čakam predem grem na kontrolo če je z zobom vse vredu ali je mesec in pol preveč?
Če bo zob moral ven (prej ali slej bo glede na težave verjetno moral), bi rada zob nadomestila z implantatom, zato me zanima ali lahko ta iglica v sinusu povzroča težave, ali lahko implantat naredijo takoj ko izruvajo zob? Ali mi lahko predlagate na koga se naj obrnem za impantat, sem iz mb.

Hvala in lep pozdrav.

Pozdravljeni,

če z zobom trenutno ni težav je upravičena rentgenska kontrola ki kaže ali se stanje izboljšuje, stagnira ali se slabša najprej po 4 mesecih, bolje po 6 mesecih. Če boste imeli težave, pa že imate odgovor. Implantoloških ordinacij je že cel kup, tudi v Mariboru, težko vam koga priporočam, saj ne poznam večine zobozdravnikov – edini za katerega vem in ga lahko priporočim je dr. Primož Jager.
Implantacija je možna takoj, protetični nadomestek pa dobite po 4-6 mesecih.
LP Andreja

Pozdravljeni,

Najlepša hvala za vaš odgovor. Dr. Jager je ta, ki je opravil apikotomijo, tako da sem v dobrih rokah 🙂
Zanima pa me še kako je potem z sinusom, če bo zob potrebno odstraniti, saj so korenine zoba v sinusu?
Na ORL so mi enkrat povedali da bo najverjetneje v takem primeru potrebno sinus šivati?? Ali je sinus lahko ovira pri implantatu?

Lep pozdrav

Pozdravljeni,
sinusna membrana se ne šiva. Če pride do poškodbe se čaka z implantacijo 4-6 mesecev.
LP Andreja

New Report

Close