Najdi forum

Spoštovani!

Pri virozi in visoki vročini sem ugotovila, da bolj pomaga Ibubrufen (zmanjša glavobol in zniža visoko temperaturo) kot Lekadol ali Aspirin.
Kakšna je torej razlika med temi zdravili in zakaj Ibubrufen bolj pomaga?

Spoštovana Jana!
Vaša ugotovitev o večji učinkovitosti zdravila Ibuprofen napram Lekadolu in Aspirinu temelji na dejstvu, da je pri učinkovanju zdravila pomemben tudi biološki sistem, torej naše telo.
To z drugo besedo pomeni različno sprejemljivost nekega organizma za določeno zdravilo. Natančnih pravil pri tem ni mogoče postaviti. Delovanje nekega zdravila je lahko odvisno od stanja organizma, starosti, telesne teže, spola, obolenja jeter ali ledvic, kar lahko upočasni metabolizem zdravila in njegovo izločanje. Seveda pa je delovanje zdravila odvisno tudi od drugih zdravil, ki jih bolnik sočasno jemlje.
Delovanje vseh treh zdravil, ki ste jih našteli, je med drugim analgetično (lajša bolečine) in antipiretično (znižuje povišano telesno temperaturo).
Zdravilo IBUPROFEN vsebuje kot učinkovino derivat propionske kisline. Spada med nesteroidne antirevmatike in se uporablja pri revmatičnih oboljenjih, protinu, zunajsklepnem revmatizmu, lajša bolečine (blage in srednje) in znižuje povišano telesno temperaturo. Deluje na center za regulacijo telesne temperature v hipotalamusu, kjer zmanjša aktivnost prostaglandinov. S tem se poveča periferna vazodilatacija (razširijo se žile), kar ima za posledico večjo prekrvavljenost kože, s tem se poveča potenje in telesna temperatura se zniža.
Zdravilo LEKADOL vsebuje učinkovino paracetamol, ki deluje analgetično in antipiretično. Namenjen je zniževanju povišane telesne temperature pri bakterijskih in virusnih okužbah. Protivnetno delovanje je šibko, zato se v ta namen ne uporablja. Njegovo delovanje je podobno aspirinu, le da ne draži želodčne sluznice. Tudi to zdravilo zavira nastanek prostaglandinov v hipotalamusu.
Pri tem zdravilu moram poudariti, da lahko ob sočasni uporabi nekaterih drugih zdravil povzroči hude jetrne okvare. Pri zastrupitvi je potrebno bolnika takoj odpekjati v bolnišnico.
Zdravilo ASPIRIN vsebuje acetilsalicilno kislino, blago lajša bolečine in znižuje povišano telesno temperaturo. Tudi to zdravilo ireverzibilno zavira encim ciklooksigenazo, ki sodeluje pri sintezi prostaglandina.
Pri Aspirinu pa ne smemo pozabiti, da ga ne smemo jemati z zdravili, ki redčijo kri (antikoagulanti), ne pri razjedah v prebavnem traktu, ne pri ledvičnih in jetrnih okvarah in ne z še nekaterimi drugimi zdravili ( metotrexatom, zaradi hematoloških okvar, z drugimi nesteroidnimi antirevmatiki, digoxinom, trombolitiki. diuretiki,…)
Torej iz tega sledi, da naš organizem nekatera zdravila sprejme drugače kot druga. Zato je tudi izkušnje bolnikov in zdravnikov pri zdravljenju vredno upoštevati.
Lep pozdrav!

Pozdravljeni!
Prebrala sem vaš odgovor Jani, ker me zanima razlika med Aspirinom in Lekadolom glede ustreznosti pri prehladu – kar berem, ima Aspirin + C tudi protivnetno delovanje, glede na vse prebrano lahko povzamem, da ga Lekadol + C nima (ali ga pač ima?). Torej, pri prehladu ali virozi skušamo zbiti temperaturo, oblažiti bolečine in zmanjšati vnetje – kaj je po vašem mnenju bolj primerno za gripo oz. prehlad če povem, da ne jemljem nobenih zdravil in sem razen viroze zdrava? Med vsemi reklamami smo včasih malo izgubljeni… Hvala za odgovor!

Spoštovana gospa!
Dejstvo, da ste razen viroze zdravi in da sicer ne jemljete nobenih zdravil, pove veliko. Daje Vam tudi večjo možnost izbire ustreznega zdravila. Kljub temu pa morate upoštevati stanje Vašega organizma ob gripi in njegov odgovor na zdravljenje, kajti le ta se razlikuje od človeka do človeka.
Na Vaše vprašanje, kakšna je razlika med Lekadolom in Aspirinom, Vam lahko odgovorim takole:
Obe zdravili se razlikujeta po vrsti učinkovine. Aspirin vsebuje acetilsalicilno kislino, učinkovina v Lekadolu pa je paracetamol. Učinki, zaradi katerih ju uporabljamo pri lajšanju težav pri gripi, so si podobni, a niso povsem enaki. Obe zdravili, Lekadol in Aspirin lajšata bolečine (glavobol, zobobol, bolečine v mišicah), znižujeta povišano telesno temperaturo, dodatek vitamina C pa vpliva na zviševanje telesne odpornosti.
Zdravili se razlikujeta po svojem protivnetnem delovanju. Aspirin ima močnejše protivnetno delovanje kot Lekadol. Zato se Aspirin uporablja tudi pri blažjih oblikah artritisa, zaradi česar ga uvrščamo med nesteroidne antirevmatike. Lekadol pa ima zelo šibko protivnetno delovanje in se zato ne uporablja v tem smislu.
Ob tem pa bi Vas rada opozorila na to, da se obe zdravili zelo razlikujeta po svojih neželenih učinkih.
Aspirin lahko povzroča razjede želodca ali dvanajstnika, ne smejo ga jemati bolniki, ki jemljejo sredstva proti strjevanju krvi, tisti, ki so preobčutljivi na acetilsalicilno kislino, astmatiki (lahko povzroči bronhospazem), bolniki, ki jemljejo metotrexat in nosečnice zadnje tri mesece nosečnosti.
Nasvet zdravnika ali farmacevta je nujen, ob sočasnem jemanju cele vrste zdravil, pri katerih lahko prihaja do medsebojnega delovanja in različnih oblik interakcij, kar ima za posledico vrsto neželenih učinkov. To je tudi glavni razlog, zaradi katerega je lahko to priljubljeno in navidez neškodljivo zdravilo včasih tudi nevarno.
Pri zdravilu Lekadol pa moramo biti pozorni na neželene učinke druge vrste, na preobčutljivost in pa na motnje pri delovanju jeter ali ledvic. Ne smemo prezreti tudi medsebojnega delovanja z uspavali, antibiotiki, zdravili, ki se uporabljajo pri bolnikih z AIDS, pri zdravilih, ki vsebujejo železo, oralnih kontraceptivih in zdravilih proti strjevanju krvi.
Iz vseh teh lastnosti obeh zdravil, ki sem jih naštela, je razvidna razlika med njima. Zato se je tudi potrebno posvetovati z zdravnikom ali farmacevtom, kar vedno poudarjamo.
Ker ste v svojem vprašanju poudarili, da ne jemljete nobenih zdravil in da ste zdravi, imate torej večjo izbiro. Svetujem Vam pa, da pri jemanju vsakega zdravila spremljate svoje počutje in se posvetujete takoj, ko opazite, da kaj ni v redu.
Lep pozdrav!

Jst pa z gotovostjo trdim da so lekadolu zmanjšali moč za polovico.

Moji prijatelji trdijo da morajo za učinek ki ga je imel lekadol še pred letom vzeti zdaj po dve tablete hrati…

Tud sam sem opazil da sploh več ne deluje če ne vzameš dve…

Zdravilu Lekadol zagotovo niso zmanjšali odmerka.
Če jemljete Lekadol za lajšanje bolečin, Vas opozarjam, da je bolečina človekov obrambni mehanizem. Lahko je znak resnejše bolezni in če zdravilo ne pomaga, potrebujete posvet z zdravnikom. Brez zdravnikovega nasveta ga ne smete jemati več kot tri dni. Tudi to zdravilo ima lahko neželene učinke, ki jih ne gre zanemarjati.

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close