Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Holter monitoring

Holter monitoring

Prezgodnji utripi nastopajo pri vseh ljudeh, pri zdravih srcih predvsem pri živčnih napetostih in predvsem v mirovanju, pri prizadetosti srca pa predvsem ob obremenitvah. Zdravnik vam ni predpisal zdravila proti prezgodnjim utripom, zato ker je verjetno bil mnenja, da jih ne potrebujete. Najrajši vidimo, da se stanje popravi z zdravim načinom življenja (zlasti rekreativna športna dejavnost) in z nizkimi odmerki blagih pomirjeval. Blage prevodne motnje “električnega” dražljaja, ki sproži krčenje srca, so prisotne pri mnogih ljudeh, so lahko prirojene ali posledica virusnih vnetij (gripe), ali ateroskleroze (pri starejših ljudeh) in jih, s sedanjimi zdravili, ne uspemo odpraviti. Mislim, da ste ob sedanju stanju lahko brez skrbi. Sedanje ugotovitve niso predhodnice popuščanja srca, za katerim je bolehala vaša mama in je zanjo morda bilo življenjskega pomena.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za vaš odgovor!Naj vam povem,da ste mi kot laiku dosti pomagali in upam na še več takšnih ali drugačnih forumov.Ne dvomim v zdravnikovo strokovnost ampak enostavno nima oz. nimajo časa se ukvarjati z vsakim posameznikom in ti forumi so res v veliko pomoč ljudem,ki so zaskrbljeni za svoje zdravje.Že to,da ti nekdo da jasen,razumljiv odgovor je en korak k boljšemu počutju.Še enkrat hvala!

Spoštovani, zaradi tiščanja pri srcu in slabosti ter po opravljenem EKG me je osebni zdravnik, ki je menil, da gre za angino pektoris, napotil v internistično ambulanto, kjer so mi napravili holter monitoring. Ker na izvidu ni nobenih pojasnil, Vas prosim za razlago, in sicer:
v 24 urah zabeleženih 107017 QRS kompleksov. Povprečna srčna frekvenca 74 utripov/min.
minimalna frekvenca 47/min. Tekom dneva bradikardije in pavz ni.Maximalna srčna frekvenca 137/min. Nadprekatna ektopična aktivnost 1278 SVES, prekatna ektopična aktivnost 16 VES.
V času fizične aktivnosti je bila zmerno tahikardna. Prisotne so bile SVES, TUDI ZGODAJ ZJUTRAJ DO 1,2%, ki so benigne. ST veznica v izoniji.
Zahvaljujem se za odgovor in lepo pozdravljam.

Katica Kljun

Pri obremenitvi po Holterju skušamo ugotoviti, ali bolnik boleha za angino pektoris ali drugo srčno boleznijo. Na izvidu je napisano kaj so ugotovili: prisotnost prezgodnjih nadprekatnih srčnih utripov v teku celega dne. Znakov sumljivih za angino pektoris ni bilo (ST veznica v izoniji)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

zelo sem obupani,kot še nikoli do sedaj.Dolgo me že spremljalo ekstrasistole okoli10 let takoimenovane ves in sves,ki nekoč niso bile niti moteče niti pogoste.stara sem 39 let.Zadnje leto dni pa so drugačne,pogoste in tudi močnejše.Pojavijo se na vsake 2 meseca in se me držijo kot klop čez celi dan.Takoj ko zjutraj odprem oči so tu.Opažam pa spremembo ,ki je prej ni bilo in sicer pogoste so zvečer ,ko kaj berem ali gledam tv ali če se vležem na bok dobim občutek,da je bolje ,če se obrnem na desni bok.Po mesecu dni ali dva odidejo in jih ni do naslednjič.Včasih pa ni bilo tako pred leti so bile vedno vendar 2 ali 3 na mesec in pol.Sedaj jih čutim vsepovsod nad levo dojko,pod levim rebrom,v sredi prsnega koša,udari pa tudi v predel trebuha.Dvakrat sem v 5 mesecih že odletela na ekg k dežurnemu,ker me je postalo od dolgotrajnosti le teh že strah.Ta jih ni zabeležil je pa zabeležil nekakšne motnje v prevajanju torej manj vijugasta črta jas se na to ne spoznam.To sem odnesla svoji zdravnici ,ki pa je rekla ,da ji moj ekg ni preveč všeč,kaj je videla nevem.do sedaj mi v teh letih ni nihče ponudil zdravil niti ni kdo zasledil bolano srce.Jas pa nisem v to več prepričana, saj se mi ne zdi normalno ,da srce toliko poskakuje nekoč bo nekje videti neke posledice.Sedaj pa mi dr ponudila concor 2in pol miligrama pa si ga ne upam pojesti,ker nevem kaj se mi bo dogajalo.Kako dolgo lahko še traja ta situacija brez ,da kaj pričnem jesti?Nevem niti če je res potrebno na zadnjem holter testu je bilo napisano sves in polimorfne ves možen delta val.

Napisali ste, da ima že več let obdobja, ko imate napade ekstrasistol (sves in ves). Premalo ste napisali o dosedanjem zdravljenju. Iz vsebine dopisa ni razvidno, če ste kdaj bili na pregledu (na pregledih?) pri kardiologu.Napisali ste, da ste zaskrbljeni zaradi ekstrasistol, bojite se pa jemati zdravilo Concor “ker ne veste kaj se bo dogajalo”. Ali imate že izkušnje katero zdravilo vam najbolj pomaga? Ko se na nas obrne bolnik z navedbo težav in ugotovimo, da je potrebno zdravljenje z zdravili, mu predpišemo zdravilo, kii se nam zdi najbolj učinkovito z najmanjšimi stranskimi učinki. Upam, da vam bo Concor pomagal.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Da bila sem na pregledih in tudi na holterju opravila sem tudi ultrazvok srca srce se tretira kot zdravo nekoč pa mi je nek kardiolog omenil ,da so to neki električni impulzi in naj to jemljem kot lepotno napako. pride obdobje,ko srce nenehno skače tudi po mesec in pol nato vse skupaj odide in je mir.Obvezno se vrne nekak po 3 in pol mesecih in takrat postaja zoprno in nadležno.Prvič sem to dobila pred 10 leti,ob nekem tragičnem dogodku mi je kr naenkrat srce poskočilo nekajkrat v presledkih 10 minut seveda sem obtičala na urgenci dobila sem nekaj pod jezik in nekaj temu podobnega za domov kaj je bilo nevem.Takrat mi je kardiolog predlagal naj ob teh motnjah močno zakašljam nekajkrat in naj ne skrbim če so poskoki s presledki to naj nebi bilo nevarno če pa bi se držali skupaj neprekinjeno je nujno treba v bolnico no jas imam poskoke v presledkih vsa leta le izginejo nikoli ne.Kot,da bi mi tragični dogodek pustil večni spomin.Ali menite,da je čas da vzamem zdravilo?

Ugotavljam, da vas motnje srčnega ritma ne zapuščajo. Zato je čas, da se jih lotite zdraviti. Morda bodo zadostovala že blaga pomirjevala.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

kako dolgo naj jem persen a ga moram vzeti vsak dan?

Ne vem kakšne izkušnje imate z zdravilom Concor, ali ste ga sploh že jemali? Redno jemanje zdravila je v večini primerov zelo učinkovito.Bolniki ga navadno jemljejo skozi nekaj tednov, do umiritve težav. Zelo ga priporočam.Včasih pa, ko imamo občutek, da bi zadostovalo že blago pomirjevalo, da bi zavrli nastop nerednih utripov, se odločimo zanj. Persen je blago pomirjevalo, ki je v prosti prodaji. Bolnik ga jemlje po potrebi, navadno kratek čas, lahko po 2-3 tablete na dan. Pogostoma zadostuje ena tableta na dan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

nisem še jemala concorja imam ga doma vzeti pa ne upam kako naj vem ali ne gre mogoče le za funkcionalne motnje napade imam predvsem ko mirujem ko hitro hodim pa ne nevem pa zakaj me ponoči zbudi neko divjanje srca tako da me že boli tudi na kašelj me sili zdaj pa nevem a je to že za concor vzeti?

Če vam je predpisal jemanje Concorja izbrani zdravnik je prav, da se začnete zdraviti z njim. Prepričan sem, da boste zdravilo dobro prenesli, da ne bo ste imeli stranskih učink in, da vam bo pogal.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

zanima me nekaj okrog betablokatorjev recimo concor in podobno.Opažam da večkrat priporočate predvsem pri pogostih ves in sves zdravilo concor.Sama imam kr nekaj let te pogoste motnje ritma vendar mi kardiolog ne napiše zdravil niti po uz srca niti po obremenitvenem testiranju s kolesom .Človeka to malo zmede saj sami večkrat priporočate tovrstno zdravljenje z concor internisti in kardiologi v bolnišnici pa ne ravno zgleda da odlagajo karseda dolgo.
večkrat slišim tudi da za tovrstno nadlogo kot so pogoste ves in sves ni zdravila in da človek s tem praktično živi,po drugi strani pa zopet slišim da so za to nadlogo betablokatorji.Kaj naj človek potem stori vseeno vzame concor po vašem priporočilu ali naj ga ne vzame po priporočilu internista kardiologa v bolnišnici?

Strinjam se s kolegi, ki ne priporočajo ali morda odsvetujejo redno jemanje Concorja ali drugega zdravila proti nastopanju ekstrasistol. Če jih pa bolnik težko prenaša in ni jih uspel “pozdraviti” z zdravim načinom življenja, sežemo po zdravilih, ki delujejo proti njihovemu nastopu. Slaba stran “antiaritmikov” je ta, da so lahko sami sprožilci aritmij (ekstrasistol).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni
Ker mi je začelo srce preveč preskakovati oziroma sem čutila nekakšne motnje v ritmu sem odšla k zdravniku.Dal me je na holter,izvidi krvi so bp. Naj vam napišem holterjev izvid.
Med več kot 23 urnim snemanjem EKG smo zabeležili 109173 QRS kompleksov.Povprečna srčna frekvenca znaša 85 utripov/min.,minimalna 53 utripov/min. ponoči,max. pa 190 utripov/min. ob teku navkreber.Pavz daljših od 2 sek. ni bilo.Prekatna ektopična aktivnost je bila zanemarljiva.Zabeležili smo le 43 izoliranih prekatnih ES.Tudi nadprekatna ektopična aktivnost je bila skromna.Zabeležili smo 764 nadprekatnih ES,večinoma so bile izolirane,234 krat so nastopile v parih.1 krat pa kot krajši paroksizem nadprekatne tahikardije s 3 zaporednimi QRS kompleksi.Epizod elevacije ali denivelacije ST spojnice ni bilo.Ves čas posnetka je prisoten sinusni ritem s srčno frekvenco preko dneva v tahikardnem območju.
Mnenje – sinusna tahikardija.

Hvala za odgovor in LP.

Izgleda, da imate motnje srčnega ritma kratko obdobje. Ali so nastale zaradi stresnih vplivov? Ali so izključili pospešeno delovanje ščitnice ali druge organske bolezni? Morda jih boste obvladali že s samim zdravim načinom življenja ob blagih pomirjevalih, sicer bo potreben posvet pri kardiologu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdrav-zelo sem zaskrbljena glede nepravilnega bitja srca. Mine tudi dan,ko nimam težav,včasih pa celi dan in tudi ponoči .Z a kratek čas se ustavi in spet bije. imela sem holter,diag.prekatne motnje ritma lown iv.a-vse pa bi naj izviralo na psihični bazi . Zelo sem zaskrbljena in prosim za odgovor. Jemlljem tudi zdravilo prenesa in concor. Zanima me,če je nevarno? lp

Pozdrav-zelo sem zaskrbljena glede nepravilnega bitja srca. Mine tudi dan,ko nimam težav,včasih pa celi dan in tudi ponoči .Z a kratek čas se ustavi in spet bije. imela sem holter,diag.prekatne motnje ritma lown iv.a-vse pa bi naj izviralo na psihični bazi . Zelo sem zaskrbljena in prosim za odgovor. Jemlljem tudi zdravilo prenesa in concor. Zanima me,če je nevarno? lp

Napisali ste, da jemljete dvoje zdravil (Concor in Prenessa), ki imata več učinkov (proti nerednemu bitju srca, proti visokemu krvnemu tlaku, za zboljšanje delovanja srca). Predstavljam si,da vam je preedpisal navedena zdravila osebni zdravnik, morda pa kardiolog. Upam, da sta vam povedala kaj pričakujeta od predpisanih zdravil. Vsekakor ni vam treba biti v skrbeh. Kljub temu, da pričakujem zboljšanje že z jemanjem navedenih zdravil bi priporočil še jemanje pomirjevala, vsaj nekaj časa. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close