Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja HIV-1

HIV-1

če sem imel poškodovano kožo koliko možnosti imam da sem se okužil, če je bila oseba hiv pozitvna 0,1% ali 90-100%?
kaj pa, če se je kri prenesla na kruh , ki sem ga jedel? kakšna je to možnost?

hvala za odgovore in lep pozdrav

Spoštovani,

verjetnost okužb je verjetno manjša od 0,1%.

Lep pozdrav, Eva

Eva Grilc

Spostovana,
izrazil bi še en pomislek. Glede na prej napisano se sprašujem ali se ne bi okužil že pred pol leta, ko sem imel prvi nezaščiten odnos z isto partnerko. Bi se lahko šele sedaj (ob drugem ali tretjem) in ne že takrat, če je HIV pozitivna? Zanima me tudi, če zdravnik ugotovi okužbo s HIV pri navadnem odvzemu krvi (npr. zdravniški pregled)?
LP

Spoštovani, verjetnost dogodka (prenosa okužbe) se preračunava na eno rizično dejanje. Verjetnost prenosa se s ponavljanjem rizičnih dejanj veča. Pri navadnem pregledu krvi zdravnik tudi slučajno ne more ugotoviti okužbe s HIV, saj je zato potrebno ciljano testiranje, s katerim morate biti seznanjeni. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni,

imam vprašanje, ki se večini mojim znancem zdi zelo nesmiselno. Delam v gostilni in me zanima , če je možen prenos virusa HIV preko pranja posode. To se mi je zgodilo prejšnji teden, imel sem razpokano kožo na rokah in pral sem šalico od kave za osebo, ki ima hiv. Kri mi sicer ni tekla iz rok, vendar sem imel odprte rane. Med pranjem mi je voda iz šalice prišla na roke in sedaj me je zelo strah. Za gosta pa ne vem če so mu krvavele dlesni ( narkoman je ) …Zelo me je strah…Vprašal bi še ali je možno da se pojavijo simptomi hitreje kot po dveh tednih in sicer po kakšni 6 dneh? imam bolečine v podplatih, afte so se mi pojavile že po 2 dneh in imam tudi bolečine v mišicah v predelu nog…vprašal bi še če je uporaba iste britvice lahko prenašalec HIV-a? Hvala na odgovoru!

Spoštovani, prenos HIV – a na navedeni način (s pranjem posode) ni opisan in se ga ne smatra kot rizičnega. Celo prenos s slino se ne smatra kot verjeten, razen v primeru, da bi nas oseba, okužena s HIV, npr. ugriznila in ob tem še krvavela iz dlesni.
Simproti akutnega retroviralnega sindroma se pojavijo najprej po dveh tednih. Prenos HIV-a s souporabo britvic je, seveda, možen. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni!
Prejšni teden sem se napotil testirati za HIV. V čakalnici je poleg mene sedel moški za katerega je bilo zelo verjetno, da je okužen z virusom HIV (vsaj tako mi je med pogovorom omenil). Ker je edini v čakalnici imel pisalo smo si ga vsi sposojali.
Čez približno pol ure med potjo nazaj mi je začela teči kri iz nosa. Ker med vožnjo nisem imel druge izbire sem z eno roko stisnil nosnici do prvega parkirišča. Na parkirišču sem z robčkom zaustavil kri nato pa zopet s prsti malo očedil nosno votlino saj je bilo veliko zasušene krvi.

Zanima me ali je v tem primeru možen kakršenkoli prenos virusa HIV? Koliko časa je obstojen izven telesa? Na samem začetku sem mislil, da ni možnosti, toda nisem prepričan kako se virus obnaša izven telesa, v zraku, za nohti, na rokah, oseba je tudi veliko kašljala. Malo sem skeptičen saj sva se veliko časa pogovarjala v tesnem stiku na čakalni klopi.

Lp

Spoštovani, na navedeni način prenos virusa HIV ni mogoč. Virus že lahko preživi na različnih medijih, zlasti pa v večji količini krvi (ki bi jo bi videli) zunaj človekovega telesa (dneve), a ta večja količina krvi mora priti neposredno na prekinjeno kožo ali sluznico, da bi prišlo do prenosa,

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni! Pred štirinajstimi dnevi sem imel spolni odnos z prostitutko. Pred tem nisem razmišljal o nalezljivih boleznih. Ko pa sem prišel domov sem po netu začel malo brati o HIV-u in simptomih. Ali je možno, da bi že po dveh dneh po odnosu doživel simptome prehlad, bolečine v vratu (mislim, da so to bezgavke, začele so me boleti po 10 dneh), bolečine v grlu in pa bolečine v glavi?? Pri spolnem odnosu je bil uporabljen kondom. Je bil pa vmes tud oralni seks (jaz izvajal njej oralni seks, ne ona meni) in pa brez kondoma sem se z penisom dotaknil samo zunanjega dela vagine. Je možnost, da bi se pri tem okužil z hivom? Ali dosti teh simptomov nardimo tudi sami v svoji glavi zaradi stresa, strahu in stalnega razmišljanja o HIV-u. Mi pa ravno sedaj rastejo modrostni zobje, je možno, da me vrat ob straneh in glava bolijo tudi zaradi tega?? Lp in hvala za odgovor

Spoštovani, strah ima velikanske oči in srečala sem kar nekaj ljudi, ki so ob strahu uspeli sproducirati ogromno znakov.
2 dni je za akutni HIV sindrom absolutno premalo, inkubacija namreč znaša 2 do 6 tednov, Tveganje za prenos virusa ob oralnem odnosu pa obstaja. Žal bo vaše dileme dokončno odpravilo le testiranje. Lep pozdrav!
Nina

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljena!
Najlepša hvala za vsa vaš trud. Tudi sam sem vam že pisal za ta ali ona vprašanja in razumem vse ki vam pišejo, čeprav so včasih vprašanja za tiste ki jim nič ni, morda smešna. Meni osebno ste zelo v pomoč, če ne drugače pa psihično, kar je včasih največ.

Moje vprašanje pa je: Ali je možno da se po tednu po rizičnem odnodu pojavi vročina, vneto grlo, slabo počutje in so ti recimo posledica okužbe z HIV? Vročina do 37,3.
Veliko sem prebral o teh začetkih od dveh tednov naprej itd. a zasledil sem tudi drugačne podatke. Vem da točno ne morete vedeti, a vseeno.
Hvala lepa in lep pozdrav.

Spoštovani, v biologiji je sicer marsikaj mogoče, a teden dni po rizičnem stiku je zelo zelo zgodaj in po dosedanjem poznavanju inkubacije kar prezgodaj. Vročina, vneto grlo in subfebrilna temperatura se pojavljajo pri številnih virozah, pa tudi bakterijskih okužbah, ki jih je v tem času času ogromno.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljena zopet!
Obiskal sem urologa, zaradi pekočega občutka na konici penisa med uriniranjem in tudi sicer. Vsa čas, cca 1 mesec, nisem imel spolnih odnosov. Urolog mi je predpisal tablete Ciprobay 500. Pravi da gre za prostatitis. Danes sem končal z kuro 3 škatel (30 tablet na 12ur x 1). Še vedno imam občutek da me peče. Morda sem tudi samo psihično obremenjen. Posumil sem na klamidijo. Čuden občutek imam tudi po ejakulaciji, tak skeleč občutek, ki pa ne traja dolgo. Morda je to le zaradi masturbiranja nasplošno. Nobenega izcedka, nobene rdečice, na vodo grem normalno, pretok je normalen.
Je mogoče da bi bila klamidija prisotna tudi po jemanju Ciprobaja, če so to znaki klamidije? Ali bi bili dobro vzeti še eno kuro sumameda (3×1 na 24 ur), da se pozdravi če je to to? Baje da že ob sumu na klamidijo dobiš tablete. Kako je pa s partnerjim, morajo do svojega lečečega zdravnika…?

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Morda še to. Bolj kot pekoč ali skeleč občutek, se mi zdi da čutim dolečino nekje po sečevodu, 2 cm od luknjice noter. Nekje pod glavico. Vam to morda pove kaj več?

Lep pozdrav!

Takihle vprašanj po spletu, žal, ne moreva rešiti. Ob sumu na klamidijsko okužbo in sploh spolno prenosljivo okužbo se je daleč najbolje oglasiti v ambulanti za spolno prenoseljive bolezni na Infekcijski kliniki ali Dermatovenerološki ambulanti, kjer lahko tudi vzamejo bris sečnice – ciljano na klamidijo.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Živjo,

zanima me če se lahko z virusom hiv okužiš preko “snifanja” drog z bankovcem?

Hvala in lp

Tehnike si sicer ne predstavljam, so pa preko snifanja možno prenosi nekaterij krvno-prenosljivih povzročiteljev, še zlasti, če ima snifer poškodovano nosno sluznico.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Pozdravljeni

Pred 18-imi dnevi sem imel rizicen spolni odnos z zensko pri katerem sem uporabljal kondom razen pri orali (samo ona meni) se je pa tudi ene 5 krat podrgnila po mojem penisu tudi z vagino.
Po dveh dneh se pojavijo tezave: 2 dan zacutim rahlo bolecino v grlu bol pekoc obcutek, ki se bolj ali man ne poveca 7 dni, 7 dan se bolecina spremeni v mocnejso, ki traja nekje 5 dni, med tem casom sem tudi kasljal in pa imel sem tudi pekoc jezik.
15 dan po sexu bolecina v grlu mocno popusti (ceprav je grlo se vedno videti razdrazeno), ostane le se pekoc jezik in pa nekaksne bele bunkice v zadnjem deku jezika, ki so prisotne se danes(mogoce so bile ze pej pa nisem opazil, ker so kar precej zadaj) zacelo pa mi je tudi teci iz nosa oz. smrkati in izkasljevati zelen gnoj ampak zmeraj manj.
Kaksnih drugih znacilnih znakov kot so glavobol, vrocina izpuscaji po telesu ni bilo, mogoce rahla res rahla utrujenost.
ali je mozno, da so nastete stvari posledica stresa, ker sem ze 14dni zelo v skrbeh?
Zanima me tudi kje se nahajajo vratne bezgalke oz. kako ves, da te bolijo.
Zanima me tudi koliko casa v povprecju zivi s hivom okuzena oseba, ki se zdravi in so ji okuzbo odkrili v dveh mesecih?

Vem, da bo moj problem tocno pojasnil edino test, pa vseno vas prosim za mnenje glede na opis in tezave, ki se mi dogajajo.

Lep pozdrav in hvala za odgovor.

a

Spoštovani, opisujete pač neko okužbo zgornjih dihal, ki je nastopila že po dvej dneh po rizičnem dogodku: bolečine v žrelu, kašljanju, enantem, ipd. Težave so se pojavile praktično neposredno po odnosu in po najkrajšem preteku inkubaciji za akutni retroviralni sindrom, ki se ga bojite, praktično že izzvenele.
V razvitem svetu živi oseba, okužena z virusom HIV, ki je stalno zdravljena, desetletja. Okužba z virusom HIV v razvitem svetu pomeni predvsem kronično okužbo..
ja, dilemo in strah odpravi le test.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close