Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Hitro bitje srca

Hitro bitje srca

Ko nam bolniki pripovedujejo svoje težave sproti skušamo, iz navedenih izjav, ugotoviti naravo bolezni. Slaba stran je ta, da so težave mnogo krat enake pri zelo različnih boleznih. Pri vas zdravniki sumijo, da bi lahko bile vaše težave posledica feokromocitoma. V zadjem odgovoru sem vam sporočil simptome feokromocitoma. Nagibam se, da so pri vas premalo izraženi, da bi mi služili za potrditev diagnoze. Če sem pravilno ocenil so tudi izvidi vrednosti “kateholaminov” v seču premalo povedne. Do nadaljnjega bi priporočil le simptomatsko zdravljenje (analgetiki in sedativ). Morda bo potreben še pregled pri endokrinologu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.

Od srede, 13.junija me mučijo nenadne spremembe srčnih utripov. Že en teden se mi dogaja, da je utrip normalen, včasih mogoče 90, 100 na minuto, vendar se pa vmes pojavijo izredni utripi srca, ki jih prav čutim tudi v požiralniku, ter občutek niti ne bolečine, kot bi me na levi strani v bližina srca mišico stisnilo in sprostilo. Ponavadi sta dva utripa po vrsti, na uro se to zgodi približno dvajsetkrat.
Stara sem 19 let in športnica. Hodila sem redno v fitnes, trenirala atletiko in ples, in se ogromno, posebej med poletnimi meseci, rolala, sedaj pa sem z začetkom študija večino tega opustila in sem najprej pomislila, da je to posledica premalo gibanja, kot nekakšno opozorilo.

Oče je bil pred kratkim tudi v bolnišnici zaradi atrijske fibrilacije in me zanima, če je tak simptom lahko posledica a. fibrilacije, če je slučajno dedna, ker se je to prenašalo v naši družini že iz generacije v generacijo.
13. junija, ko sem to nenadno bitje srca opazila, sem odpotovala v Nemčijo, ukvarjam se tudi s strelstvom z zračno puško (8 let) in sem seveda najprej pomislila na stres, utrujenost in tremo pred tekmovanjem, vendar, ko sem se vrnila domov se je to stanje močnejšega bitja srca poostrilo, zato sem to izključila, vendar je tudi lahko po mojem mnenju rahle vpliv, ker se v tem športu velikokrat lahko spustiš v stresne situacije.
Tudi fant je sam lahko čutil, pred ko sva zaspala, kako mi je vse na toliko časa srce dvakrat močneje utripnilo. Zato me zanima, kaj je lahko posledica tega in ali še obstaja kaj drugega?

Ps. pri osebnem zdravniku še zaradi tega nisem bila, tako da še nevem, če bi me napotil h kardiologu. Včasih sem mogoče imela v stanju mirovanja utrip nad 100 in tudi pritisk malo višji, vendar v minimalnih številih merjenja, ponavadi pa se pritisk giblje okrog 110/80/70.

Hvala za dovolj obsežen dopis, da lahko odgovorim. Ugotavljam, da ste nekoliko zaskrbljeni zaradi sedanjih motenj srčnega ritma, nimam pa vtisa, da bi to bilo posledica organske prizadetosti srca. Z izrazom “psihovegetativni sindrom” imenujemo različne težave (motnje srčnega ritma, neprijetne senzacije v prsnem košu ali pri srcu, nizke vrednosti krvnega tlaka, velika nihanja tlaka, motnje razpoloženja, motnje v prebavilih, glavoboli, itd.), ki so posledica dalj časa delujočih stresnih stanj (zlasti prisotnih pri mlajših ljudeh). Včasih se zgodi, da motnje kar trajajo. Škoda, da ni v dopisu podatka ali je nerednih srčnih utripov (ekstrasistol) več pri rekreativni športni dejavnosti (domnevam, da jih je manj). V veliki večini primerov motnje počasi prenehajo spontano. včasih pospešimo njihovo izginotje z blagimi pomirjevali in zdravim načinom življenja. “Bolnikom” z motnjami srčnega ritma priporočamo vsaj eno snemanje EKG (lahko pri izbranem zdravniku družinske medicine). Srečno.
Napisali ste, da se je vaš oče zdravil v bolnišnici zaradi atrijske fibrilacije. So morda njegovi zdravniki ugotvili njen vzrok? (gripa? revma? dednost? ateroskleroza?)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za odgovor.
Jutri imam termin pri zdravnici, tako da še bom malo počakala preden bo EKG pokazal kaj je narobe.
Včeraj, sem slučajno igrala nogomet in se je to tudi dogajalo med športnim rekreiranjem, sicer ne tako pogosto, kot pa v mirovanju, vendar sta dva utripa bila veliko bolj močna, kot pa jih občutiim med recimo ležanjem oz. sedenjem.
Glede očeta pa, preboleval je veliko angin v zadnjih treh letih, je pa tudi družinska anamneza pokazala, da imata tako kot njegova oče in mama, tudi prejšnje generacije so bili bolniki a.fibrilacije.
Bomo videli, kako bo ju3, sem pa mnenja, da ni nič hujšega.

Lep pozdrav.

Lahko seoglasite po končanih pregledih pri izbranem zdravniku.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lep pozdrav!

Stara sem 17 let in rada bi z vami delila mojo zgodbo ker sem resno zaskrbljena in ne vem več kaj naj naredim. Vse se je začelo v času zimskih počitnic. Dobivala sem napade ko sem izredno težko dihala in stiskalo me je pri srcu, to se je dogajalo v gibanju ali mirovanju skozi cel dan ampak najhuje je bilo zvečer oz. ko sem se odpravljala spat. Starši so bili zelo zaskrbljeni, jaz pa tudi, vedno bolj me je grabila panika. Bila sem trikrat na urgenci, vsakič so mi naredili ekg, izmerili tlak in količino sladkorja v krvi. Vse je bilo odlično moj pritisk se je gibal od 100-130 nižji pa od 60-90. Srčni ritem pa od 55 do 112. Ampak 112 pulza sem imela ko sem bila res razburjena in sem od razburjenosti celo jokala. Sladkor pa je bil 4,3 mola.Dali so mi pregledati tudi kri ampak vse je bilo v mejah normale. Ko pa sem četrtič bila na urgenci zdravnik ni hotel več oklevati in me je poslal naprej. Potem sem en teden bila hospitalizirana v bolnišnici. Bila sem na različnih preiskavah. Slikali so mi pljuča ampak je bilo vse ok, naredili ekg vse je bilo ok, ker imam od rojstva na levi dojki hemangiom ki se mi z starostjo veča sem bila tudi na ultrazvoku dojk ampak bilo je vse ok. Imela sem tudi 24 urni holter za merjenje pritiska, ker so v bolnici opazili da mi pritisk neverjetno skače ampak nikoli čez okvire normalne vrednosti. Ugotovili so da imam tudi laktozno intoleranco. Preverili so vsebnosti kalija..tudi holesterola ker sem malo močnejše postave ampak izkazalo se je da imam holesterola celo premalo. Bila sem tudi na gastroskopiji in ugotovili so da imam neko bakterijo ki mi povzroča hudo vnetje želodca, zato sem dobila dvojne antibiotike in ultop. Imam tudi neko bolezen ko se mi kislina zateka v požiralnik..zato imam hude probleme z želodcem..velikokrat bruham tudi če nič ne jem in imam hude želodčne krče. Naj povem tudi da so zdravniki posumili da imam celiakijo..ker sem zelo zaprta..mi je slabo..itd, poleg tega jim je bilo čudno da imam intoleranco..saj ne pijem mleka in nimam rada mlečnih izdelkov. Sedaj trenutno še čakam da bom naredila test za celiakijo. Zdi pa se mi da se mi je stanje zelo poslabšalo odkar sem prišla iz bolnišnice. Vseeno težko diham..velikokrat me boli trebuh, opazila sem zelo čudno bitje srca, boli me pri srcu, bolečina pa gre ponavadi v hrbet.., velikokrat me boli glava, vrat in celo leva roka..kot da bi čutila pritisk žil..zelo čuden občutek….poleg tega se veliko znojim kar se prej nisem..ko grem zvečer spat mi postane zelo vroče in dobim vročino ampak po 15 min vse mine, opazila sem tudi da ko grem v hrib postanem tako zadihana in srce mi tako razbija da komaj nadaljujem pot, postala sem brezvoljna, potrta, kar jokala bi brez razloga. Ko se mi je to začelo pojavljati (v času zimskih počitnic) in sem bila pri zdravnikih so mi govorili da je to stres, ampak ne vem kako ker nimam ne problemov v šoli in doma. Res je da obiskujem gimnazijo ampak sem prav dobra in mislim da je to čisto okej..tudi doma se razumemo. Bila sem že na posvetu pri psihologinji v bolnišnici. Ugotovili pa so da imam oz naj bi imela anksiozno panično motnjo. Mene pa zanima ti moji simptomi so skoraj enaki kot simptomi za infarkt in to me zelo skrbi, je to sploh mogoče da tako mlada doživim infarkt?? Zadnje čase se poskušam znebiti odvečnih kilogramov..in mi gre kar dobro ampak težava je edino šport..enostavno se nemorem ukvarjati z športom ker se mi zdi da moje srce tega ne zmore…ker komaj pridem do sape in srce mi razbija kot noro.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Hvala za vaš res dolg zapis, ki sem ga zelo skrbno prebral dvakrat. Upam, da so vam zdravniki z izvidi dosedanjih pregledov srca in žilja (pritiska) dokazali, da imate zdravo srce in, da vam ne grozi srčni infarkt ali možganska kap, zaradi nihanja vrednosti krvnega tlaka.
Prav tako upam, da veste, da lahko imamo izredno pisano vrsto težav pri neskladnem delovanju vegetativnega živčevja (vagusa in simpatikusa), kar imenujemo “psihovegetativni sindrom”, ki se najbolj kompetentno zdravi pod vodstvom psihiatrov, včasih skozi mesece. Mislim, da razen psihološke podpore, ki jo ste dobioli pri psihologu , potrebujete redno zdravljenje z zdravili
Napisali ste, da nimate posebnih problemov v komunikaciji doma in v družbi in,da ste zadovoljivo uspešni v šoli. Iz vsebine dopisa ni razvidno kateri dejavniki so prispevali k sedanjemu psihičnemu stanju. Škoda, da v dopisu ni podatkov kdaj ste še bili popolnoma zdravo mlado dekle, ki ste uspešno premagovali težave, ki ponavadi spremljajo fizično in psihično odraščajočega človeka. Upam,da bo terapija želodčne bolezni uspešna. Napisali ste, da imate nekoliko preveliko telesno težo. Vas morda moti zunanja telesna podoba? Preveliko terlesno težo z dobro voljo ni težko odpraviti. Ostale danosti moramo sprejeti! Verjamem, da se zadihate že pri majhnih naporih (debelost in premalo rednega gibanja). Mislim,da ne potrebujete nobenega zdravila za srce, zato ker sem prepričan, da ni potrebno! Verjetno bi pa bilo koristno jemanje blagega anksiolitika (Persen ali podobno) ob zdravem načinu življenja (uravnotežena prehrana, pravilna telesna teža, izdatno redno gibanje, nekajenje, itd.) Lahko mi še pišete

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Vem tudi sama se zavedam da bi potrebovala psihološko pomoč, glede na to da so zdravniki izključili, da bi bilo z mojim srcem kaj narobe. Ne vem kako je lahko do teh motenj sploh prišlo, kajti pred pol leta sem se še počutila odlično. Možno pa da so se vse te hude stvari, ki so se mi zgodile skozi ta leta (smrt očeta pri 12 letih, bolezen v družini, razšla sem se z fantom, ki sem ga imela zelo rada..)nabirale in da so se šele sedaj izrazile v psihični motnji. Kar se pa tiče moje telesne podobe res je da nisem zadovoljna z njo, so pa deli telesa ki so mi všeč. Z težo se borim od 3 razreda dalje, kajti ko sem bila majhna sem bila zelo drobna punca, zato so me starši skorajda ”silili” jest, ker sem hrano zavračala. Resnično bi rada rešila mojo težavo ker je zelo hudo, poleg tega si nikoli nebi mislila da te psihična bolezen lahko tako izčrpa in prizadene. Pri meni je tako hudo, da ko grem zvečer spat, se bojim zaspati, ker mislim da se bom zjutraj zbudila mrtva. Zato tudi spim pri prižgani luči. Najhuje pa je ko mi srce preskoči in me oblije mrzel pot…kot da bi se srce ustavilo..velikokrat me boli tudi levi del okončine, kadar je hudo me boli celo levo oko, počutim se tudi zelo omotična…vse to je zelo neprijetno in bi se tega rada rešila. Kar pa se tiče moje teže 7 kilogramov sem že izgubila, čaka me še dobrih 12 ki jih moram izgubiti. Psihične in pa fizične težave sem še lahko premagovala pred dobra pol leta, dokler se vse te moje težave niso začele.

Vaš današnji dopis me je opogumil. Upam, da ste že na poti “ozdravljenja” od bojazni, da imate bolno srce. Ni zadržkov za rabo blagih pomirjeval (Persen?). Koristen bi bil posvet pri psihiatru. Na voljo smo vam tudi v naši posvetovalnici (Društvo Za srce, Cigaletova 9, Ljubljana, tel. 01.2347555)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

(Občutek?) aritmije

Včeraj mi je v vožnji v klanec s kolesom ob večjem naporu spet preskočilo oz. jaz rečem zabilo srce (občutek kot da se na trenutek ustavi in potem sledi močan utrip oz več njih (hitrih). Ob tem me običajno tudi nekako zaduši, zakašljam. Včeraj se mi je zgodilo 2 krat. Zadnje čase se mi to dogaja, ko dosežem nek svoj prag ob naporu, čeprav imam v glavi, da imam moči še.

Star sem 36 let, zmerni kadilec, bivši precej aktiven športnik. Podobne težave me pestijo že zadnjih 5 let. Začelo se je z neprespano nočjo in daljšo izpostavljenostjo večji toplotni obremenitvi v mirovanju. Takrat je bil občutek kot, da mi je srce pobegnilo. Približno 10 sekund hitrega trepetanja. Takrat instiktivno spijem nekaj vode in zakašljam. Ti napadi so se dogajali vedno ob močnejših obremenitvah in trajali med 5 in 40 sekud, po njih pa občutek šibkosti(do 30 min). Vzroki, ki sem jih opazil, da je do njih prišlo so bile večje obremenitve – fizična, toplotna, neprespanost; ponavadi kombinacija vsaj dveh od treh naštetih in pa tudi vnos agresivne hrane(npr. močen feferon) ali pijače. Nekoč mi je srce zatrepetalo (20 sekund), ko sem po kosilu na dušek spil precej kislo vino.

Ob teh težavah sem do konca opustil šport, zaradi bojazni pred napadi. Sam sem poizkušal raziskat vzroke v stresu (ampak se je dogajalo tudi, ko nisem bil v psihično stresni situaciji), kortikosteroidih (nekaj časa sem na večjih površinah uporabljal mazilo), občasnih daljših obdobjih povišanega pritiska (zgornji 140 – 180) – posebej ob stresnih časih (dva, tri mesca zapored trajanje).
Dočim danes ob zbujanju sem imel vrednosti: 119/69/52

Po preiskavah ( EKG, UZ, obremenitveni test, 24 urni holter) ni bilo opaziti nobenih posebnosti, tako sem se počasi začel vračati tudi fizično bolj zahtevnim aktivnostim. Pri obremenitvenem testu sem tudi čutil en majhen preskok ampak ga zdravnica na aparatu ni opazila, zato ga nisem niti omenil. Trepetanje se je nekoliko umirilo oz. se zdaj že nekaj časa ni zgodilo, se pa ob povečanih naporih pojavi zgoraj na začetku opisan preskok in močan utrip ali večkratni preskok (nekajkratno izredno hitro razbijanje, ki traja do nekaj sekund).

Težava me skrbi že nekaj časa, dobrih 5 let, poprej pa teh težav ni bilo opaziti, razen kakšne občasne zbadajoče bolečine okoli srca. Ščitnico mi nikoli niso pregledali, ker je zdravnica že na videz ocenila, da teh težav ni.

Zanima me še vaše mnenje, za kar se vam že vnaprej iskreno zahvaljujem.

Lep pozdrav!

Hvala za dolg dopis. Zato je odgovor lažji. Napisali ste, da se vam že več let vračajo obdobja z nerednimi utripi (prezgodnji posamezni utripi ali po dva zaporedna, kratki napadi hitrega rednega bitja srca, ki minejo sponatno ali z majhnimi ukrepi, itd.). Zaradi navedenih težav ste opravili več preiskav in zdravniki niso nikdar ugotovili organske bolezni srčne mišice ali srčnih žil! V takih primerih govorimo, da je prisoten “nevrovegetativni sindrom” kar pomeni, da so prisotni neredni utripi srca ali napadi hitrega bitja srca zaradi preobčutljivosti srca na duševne in telesne obremenitve. Na vprašanje zakaj nastanejo napadi je težko natančno odgovoriti. Zadostuje blaga živčna vznemirjenost (jeza, skrb, duševno nezadovoljstvo, prehlad, gripa, sprememba vremena, itd) zlasti pri rahločutnih ljudeh. Bolnikom priporočamo zdrav način življenja (nekajenje, omejeno uživanje alkohola, kave in drugih “drog”, skrb za pravilno telesno težo, sistematično aerobno vadbo, izogib stresnim dogodkom, itd.) Če to ne zadostuje priporočamo najprej blaga pomirjevala (na pr. Persen) in če to ne pomaga še zdravilo na “recept”. Težave v večini primerov po nekaj letih dokončno izginejo. Samo izjemoma, ko nastopi doba aterosklerotično pogojene zoženosti srčnih žil so potrebni ustrezni ukrepi.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Stara sem 16 let. Tudi sama sem nekajkrat doživela pospešen utrip srca, v mirovanju. To se mi je zgodilo tudi med spanjem. Utrip sem imela tako hiter in močan, da sem se prebudila in zelo prestrašila. Obiskala sem tudi svojo osebno zdravnico in opravila EKG, kateri pa ni pokazal nobenih težav. Zdravnica me je napotila na pregled ščitnice, vendar ker so se težave prenehala se na pregled nisem odpravila. Sedaj pa so se težave spet pojavile. Zanima me, če je lahko to nevarno. Imam tudi astmo in redno jemljem vpihe Berodual, so mogoče ti vzrok mojim težavam?
Že v naprej se zahvaljujem za Vaš odgovor.

Lep pozdrav!

Zelo verjetno ste imeli nekaj napadov hitrega bitja srca, ki nastajajo predvsem v mladostni dobi tudi pri povsem zdravih srcih. V večini primerov se to zgodi ko”bolnik” doživlja stresna stanja (duševne obremenitve, neskladja v okolju, spremembe vremena, prisotnost drugih bolezni,itd.). V takih primerih priporočamo zdrav način življenja (nekajenje, izdatno gibanje, omejitev uživanja kave in alkohola, itd. in po potrebi blaga pomirjevala ali zdravila na “recepot).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani

Stara sem 53 let, niman nekakšnih težav moja višina je 160cm, teža 91kg. Moja zdravnica me je napotila, k kardiologu glede moje ogroženosti zaradi teže in mojega pritiska. Moram povedati, da me pri zdravniko vedno tako vznemiri, da imam povišan pritis in utrip.Kardiolog mi je naredil spirometrijo, izvid normalen FVC2690ml (95%), FEV1 2430ml(101%), TIFF indeks91% .
UZ srca : normalen izvid
Obremenitveni test na traku: test prekinjen po 9 min pri 9,9 MET, kar je 112% predvidene obremenitve zaradi nedohajanja traka. Bolečin v prsih ni , v EKG ishemičnih sprememb ni, motenj ritma ni bilo. Frekvenca je porastla na 160/min, krvni tlak na 200/100, DP 28800. MNENJE: dobra aerobna zmogljivost, ob doseženi obremenitvi ni bilo ishemičnih sprememb in motenj srčnega ritma.
24-URNO MERJENJE KRVNEGA TLAKA
Povprečna 24-urna vrednost krvnega tlaka je bila 140/85 (69%sistoličnih in 41% diastoličnih vrednosti je odstopalo od željenih). Povprečna vrednost krvnega tlaka podnevi je bila 144/89, ponoči pa 126/68. Nočni padec tlaka je prisoten.
Mnenje. Arterijska hipertenzija- krvni tlak je blago povišan podnevi. Ker je tudi srčna frekvenca v mirovanu višja od 60/min, priporočam, da začne jemati antihipertenzivno zdravilo, in sicer Concor con 2,5 mg zjutraj.
Nekako me bega, glede da so vse stvari “normalen izvid”, pritisk blagopovišan predpisali omenjeno zdravilo. Res je, da včasih v mirovanju čutim bitje srca, je to povezano z omenjeno frekvenco, drugače ninan nobenih težav in se počutim kar dobro. Prosim še za vaše mnenje ali je res potrebno začeti jemati Concor ali lahko kako drugače poskusim da izboljšan stanje.V neki meri so res za povišan utrip krivi moji kilogrami.Drugače ne kadim ne pijem alkohola . Hvala za odgovor in lep pozdrav Nevenka

Z zdravljenjem z zdravili se vam res še ne mudi. Priporočam vam, da začnete hujšati in, da vztrajate. Prepričan sem, da boste kmalu čutili korist. Ne zanemarite velike koristi izdatnega rednega gibanja in koristi hrane bogate s sadjem in zelenjavo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Lepo bi Vas prosila za obrazložitev kardiološkega izvida.
Med preiskavo je bolnica v sinusni tahikardiji z fr.:120/min. LV je normalnih dimenzij, mišična masa ni povečana, globalna sistolična funkcija je ohranjena, jasnih segmentnih motenj kontrakcije ni. Utripni volumen LV je dober. Cirkulacija je nekoliko hiperkinetična. Atrija sta normalno velika , prav tako RV. Aortna zaklopka je morfološko in funkcijsko b.p. Mitralna zaklopka ima še normalna lističa, ki pa se v sistoli močno bočita v levi atrij, signal regurgitacije je minoren, ni vseh kriterijev za prolaps.
Trikuspidalna zaklopka je morfološko in funkcijsko b.p. Ni znkov za povišan pritisk v RV. perikad b.p.

Ali to pomeni, da se bo slej ko prej razvilo v prolaps mitralne zaklopke?
za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.

Pozdravljeni!
Lepo bi Vas prosila, če bi mi lahko lepo prosim razložili naslednji kardiološki izvid.

Med preiskavo je bolnica v sinusni tahikardiji z fr.:120/min. LV je normalnih dimenzij, mišična masa ni povečana, globalna sistolična funkcija je ohranjena, jasnih segmentnih motenj kontrakcije ni. Utripni volumen LV je dober. Cirkulacija je nekoliko hiperkinetična. Atrija sta normalno velika, prav tako RV. Aortna zaklopka je morfološko in funkcijsko b.p. Mitralna zaklopka ima še normalna lističa, ki pa se v sistoli močno bočita v levi atrij, signal regurgitacije je minoren, ni vseh kriterijev za prolaps. Trikuspidalna zaklopka je morfološko in funkcijsko b.p. Ni znakov za povišan pritisk v RV. Perikad b.p.

Zanima me kaj to pomeni in ali bo pri meni v vsakem primeru prišlo do prolapsa mitralne zaklopke?
Za odgovor se Vam že v naprej najlepše zahvaljujem, lp

Prolaps mitralne zaklopke je prirojena napaka, ki je lahko tako majhna ob rojstvu in še mnoga leta kasneje, da jo “odkrijemo” šele, ko je “bolnik” že odrasel. “Bolezen” lahko napreduje tako počasi, da je bolnik brez težav do visoke starosti. Če pa napreduje bolj hitro “bolnika opozori” na svoj obstoj z nerednimi utripi, z netipičnimi bolečinami pri srcu. V veliki večini primerov jo uspešemo zdravimo z zdravili (tabletami), ki jih dajemo, ko ima bolnik bolečine pri srcu ali neredne utripe.V redkih primerih napreduje tako, da bolnika vedno bolj ovira pri telesnih obremenitvah in je potrebno operativno zdravljenje

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Zgodilo se mi je, da sem med nogometom (po pol ure igranja) nenadoma začutil mravljince v obeh rokah, takoj zatem še vročino v glavi. Takoj sem prenehal z igranjem. Potreboval sm kakšne 2min, da se je stanje umirilo (zginili mravljinci in vročina, umirilo srce). Star sem 26 let in sem reden kadilec že 10 let. Zadnje čase ne športam veliko. Je to povezano z fizično pripravjenostjo ali bi lahko bilo kaj hujšega. Lahko povem še, da se zadnje čase ponoči potim. Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav, Miha

New Report

Close