Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Hitro bitje srca

Hitro bitje srca

Zgoraj navedena vsebina je morda odlomek daljšega dopisa. Podatki so preveč pomanjkljivi za kakršen koli odgovor.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

idiot

Odgovor ni potreben

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni Boris!
Moje težave z srcem se pojavljajo že od leta 2003 vendar niso bile tako pogoste kot zdaj,bil sem že na 24h holter,obremenitev srca test,cel kup EKG jev utrip je bil 98 do 120,vednar velikokrat ko pridem do urgence se utrip nekako umiri ko me to začne grabit padem takoj v paniko je koz začaran krog iz katerega ne morem ven :/,pritisk je tudi včasih visok 170/100 vendar ponavadi po kratkem času takoj zopet pade dol 140/100,najhuje pa se mi zdi da je če si sam merim z digitalnim aparotm pritisk in pulz saj imam občutek kot da ravno takrat se mi pojavi še večji strah ko merim in takrat mi seveda takoj pokaže visok pritisk in pulz,pijem pol tablete bloxan,xanax, ščitnico imam po preiskavah v redu vendar vseeno mi je zdravnica predpisala euthyrox,zdaj pa se mi zadnje čase doagaj da ko zjutraj vstajam mi srce zelo hitro bije prej tudi vendar ne tako intenzivno kot te dni,tako da postanem čisto nemočen izguba energije kot d apadem v trans okamenim,noge imam šibke,strah me je hoje zunaj češ kako pa naj hodim z takšnim razbijanejm srca saj sem čisto brez energije,prav tako se nikdar nisem ukvarjal z nikakršnim športom razen kolesrajenja poleti,sedaj pa razmišljam da bi začel hoditi v fitness star sem 31 let,vendar imam pomisleke in strah kako le kaj pa če mi tam ob naporih začne razbijat srce kaj potem?ker nisem tako dolgo bil športno aktiven.Ali mi priporočate fitness?Prav tako se mi potijo podplati in dlani brez razloga.prosim za odgovor.Hvala!
Lep Pozdrav!

V dopisu ste navedli, da se vam že več let ponavljajo “napadi” hitrega bitja srca, ki vas zelo vznemirjajo. Iz napisanega ni možno sklepati ali je ob napadih srčno bitje redno ali neredno. Ob napadih hitrega bitja srca so tudi vrednosti krvnega tlaka višje (do 170/100 mm Hg).Navedli ste, da ste opravili nekaj preiskav (24-urni Holter, obremenitveni test, več krat EKG). V dopisu ni podatkov o izvidih pregledov srca (izvid avskultacije srca, izvid UZ-pregleda srca). Vtis imam, da imate zdravo srce, izredno občutljivo na stresne vplive. Izbrani zdravnik vam je predpisal Bloxan, ki še ni povsem zavrl napadov. Verjetno so odmerki zdravila prenizki. Morda bi ga kazalo zamenjati. Domnevam, da vam je tudi Xanax premalo pomagal. Vsekakor ni vam treba biti v skrbeh. Prej ali slej bodo težave prešle. Potreben je zdrav način življenja (nekajenje, zmernost v uživanju kave in alkohola in predvsem redno gibanje – več krat na teden do pol ure pospešene hoje ali kolesarenja). Ni zadržkov za obisk fitnesa in za jemanje pomirjevala (Lexaurin)po potrebi.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Moje mnenje glede hitrega bitja srca…nisem zdravnik se pa zdravo prehranjujem,veliko gibljem in nasploh me zanima veliko stvari tako, da mi te zadeve niso tuje. Imam tudi brata, ki ima težave s srcem. kar iz lepega mu srčni utrip naraste tudi na 210. Ko sem ga peljal enkrat k zdravniku je med vožnjo držal glavo skozi okno, da si je hladil glavo, ker je bil iz nenada deležen povišane temperature, potenja in zvišanega srčnega utripa. Ko ga v zdravstvenem domu priklopijo na EKG ne ugotovijo nič, dajo mu pomirjevala ali tablete za živce. Moje mnenje, da dolgoročno to ni nobena rešitev. Jaz vidim problem v nenehnem stresu in nezdravi prehrani. Kakršna svinarija se sedaj dogaja v prehranski industriji je že kaplja čez rob…Ljudje imajo čas in denar za vse traparije, da bi pa malo gledali na prehrano to pa ne. Pa ne mečem vse v isti koš. Preveč hrane je procesirane se pravi industrisko predelane. In taka industrisko predelana hrana je zelo škodljiva. Zdravniki o tem ne ozaveščajo preveč in tudi kakih planov nimajo…tudi upam si trditi, da so ljudje, ki določen segment človeškega telesa poznajo bolje kot zdravniki…knjige in razne študije so na voljo na spletu in v knjigarnah. Doktrina se prepisuje od ameriške in angleške doktrine. Zakaj ni zdravniški sloga “mi pozdravimo”? Sedaj zdravniki uporabljajo sloganm “mi zdravimo”…nenehno samo zdravijo! Zakaj se v 40 letih ni naredilo nič na kemoterapiji??? Najlažje je človeka nafilati z kemikalijami in ga ob enem shirati in takrat ko človeško telo najbolj potrebuje energijo je nima in gre…zakaj se javno ne objavi, da konoplja dviguje apetit , kar bi rakavim bolnikom dalo dodatno možnost, da se zližejo s tega zosa…jaz osebno bi zavrnil kemo terapijo in bi se odločil za indisko medicino. Kemoterapija umreš v mukah…

Vaše ugotovitve so stvarne in vredne upoštevanja.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

L.p. Mene pa zanima kolikšen je lahko utrip da je še normalen,ko treniram(orbitrek).Sem debel in v mirovanju imam srčni utrip 92 po petih sekundah telovadbe imam utrip 120 po petih minutah pa že 140.zato me zanima ker bi rad shujšal do kolikšnega utripa lahko grem.velik sem 178cm teža pa je 145kg star sem 40 let.Hvala za odgovor

Pri preiskovancu, ki želi izvajati sistematične obremenitvene vaje priporočamo, da začne z obremenitvami pri katerih ne prekorači 60 odstotkov maksimalne srčne frekvence.
Maksimalna srčna frekvenca je, po mednarodnem dogovoru, 220 – starost. V vašem primeru je maksimalna srčna frekvenca 220 – 40 = 180 utripov na minuto. 60 odstotkov od 180 = 108, praktčno 110 utripov na minuto. Predlagam, da 2 – 3 tedne izvajate blage obremenitve pri katerih ne prekoračite 110 – 120 utripov na minuto. V pričakovanju, da boste brez težav (zadihanost) opravljali predlagane obremenitve lahko greste na stopnjo višjo pri kateri je predvidena srčna frekvenca krog 130 na minuto. Take obremenitve naj vsakič trajajo pol ure, lahko 2 krat na dan. Med obremenitvami so dopustni tudi kratkotrajni porasti srčne frekvence.V navodilih o dopustnih obremenitvah je tudi priporočilo, da preiskovanec starejši od 35 let opravi sistematski pregled pri kardiologu pred začetkom poizkusov. Srečno. .

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

ja tudi sam sem to doživljal… pomaga

Odgovor ni potreben.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani

Tudi sam imam težave s hitrim srčnim ritmom (100-120). Prem mesecem dni so se mi pričeli napadi anksioznosti, zaradi katerem sem tudi obiskal urgenco. Ultrazvok srca je bil brez problemov, prav tako preiskave ščitnice. Predpisali so mi Lexaurin po potrebi.

Na zdanjem 24 urnem merjenju pritiska, ki je bil zame izredno stresen, saj imam ugotovljen sindrom bele halje, so mi ugotovil rahlo povišanje pritiska (90/140) srčni utrip pa je bil med 100 in 120.

Zdravnica se je odločila, da mi predpiše Nebilet 5mg (pol tablete na dan). Star sem 35 let in sem skeptičen do jemanja Nebileta, saj ne bi želel, da se pri meni pojavijo stranski učiniki (opažam, da imam rahel krč v nogah in mogoče dodatni občutek depresije). Prav tako se bojim, da bi lahko zdravilo povzročila impotenco.

Ker je zdravnica pred zadnjim pregledom tudi sama menila, da je hiter ritem bolj posledica psihičnih težav, me skrbi, da se ji prehitro odločil, za Nebilet. Sam bi najprej rad poskušal s samopomočjo (fizična aktivnost, meditacije, psihoterapija) prosim za vaš nasvet.

Hvala in lep pozdrav

Ko pišemo vrednosti krvnega tlaka vselej napišemo najprej vrednost zgornjega tlaka. Vrednost 140/90 mm Hg je vrednost na zgornji meji normale. Zdravnica vam je predpisala Nebilet, ki blago zniža krvni tlak, blago upočasni srce in zavira nastanek nerednih utripov. Ker se bojite stranskih učinkov Nebileta ni zadržkov, da poizkusite zboljšati stanje z zdravim načinom življenja z dodatkom blagih pomirjeval (n.pr. Persen (v prosti prodaji), Lexaurin ali podobno). Upam, da boste uspešni. Vztrajajte.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani !
Star sem 14 let in imam sem na splošno zdrav. Zanima me le eno vprašanje.
Letos se mi je zgodilo(na sistematskem zdravniškem pregledu), da ko mi je zdravnica poslušala srce, da je malo hitro bil. Ni me poslala na dodatne obiske. Ampak je lahko hitro bitje srca posledica živčnosti, nervoze(ker vem ,da sem bil živčen takrat). Drugače nimam drugih zdravstvenih težav.

LP

Spoštovani

Tudi jaz imam probleme, ki so se pojavili čez noč. Sprva se je začelo ponoči, ko me je oblivala vročica, tesnoba, omedlevica, nemoč in težko dihanje. Kasneje pa me je to spremljalo tudi ponoči. Zdaj mi velikokrat močno bije srce in me tudi stiska, čeprav imam pritisk 60/90 in pulz okoli 70. Čez noč se zbudim vsaj 20x v šoku, zato skoraj vsak dan pozno v noč zaspim. Imam občutek da umiram, ko probam zaspati, ker mi porabi toliko energije. Preiskali so me za ščitnico, kri, vodo in ultrazvok, kar je v redu. Zdravnica mi je rekla naj počakam na psihiatra, ki ga imam šele čez 4 mesece. Zelo težko čakam, ker mi je vsak dan breme, skoraj nikamor ne upam, zaradi strahu pred tem občutkom. Ne vem ali naj grem na urgenco ? Težko bom zdržala še 4 mesece brez kakršnekoli pomoči, res ne vem na koga naj se obrnem.

Hvala za nasvet in lep pozdrav!

V dopisu niste navedli katera zdravila vam je zdravnica predpisala , da boste lažje preživeli čas dokler boste prišli na pregled k psihiatru. Morda pa je bila mnenja, da se zdravljenje z zdravili še ne mudi. Pogovorite se.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Stara sem 42 let in pred nekaj meseci so se mi intenzivno začele težave kot je aritmija, tahikardija, bolečine v želodcu,…..

Kardiolog je po prvem holterju pred 6 meseci na podlagi krvnih preiskav ugotovil, da boleham za virusnim miokarditisom (CMV virus), srčni utrip je tudi do 250/minuto. Holter imam vsakih 40 dni (na dan tudi do 155.350 srčnih utripov), sedaj še čakam na holter v UKC Maribor, kamor so me napotili, ko se tudi po Bloxanu in Procoralanu 5 mg (to terapijo sem dobila po 2 holterju) stanje ni kaj dosti izboljšalo. Moram omeniti, da se počutim zelo slabo, ponoči se zbujam, že pri najmanjpem fizičnem naporu mi utrip skoči čez 130, v mirovanju je 100 – 120, opravila sem tudi gastroskopijo, katero pa moram zaradi nepravilne sluznice in polipa požiralnika (dobila izvide biopsije) nujno čez teden dni ponoviti, takrat tudi ponovo biopsija želodca.

Prim. v UKC Maribor je zahteval, da se opravi holter še v UKC Maribor (že 5.) še prej pa želi videti izvid kateholaminskih in adrenalinskih ter nor-adrenalinskih produktov.

Tako sem (na podlagi zbiranja 24-urnega urina) pred dnevi prejela naslednji izvid, katerega moram sedaj predati kardiologu v Mariboru, da, kot je povedal, najprej želi izločiti, da ne gre slučajno za tumor nadledvične žleze oz. kaj takega.

Prosim Vas za razlago izvida in kaj za preiskav še lahko naredim, saj do sedaj razen tega, da je potrjen miokarditis, še vedno iščejo dokončno diagnozo. Povedati moram tudi, da po vsakem obroku oz. kakih 30 minut po njem, mi utrip skoči čez 130 in srce bije nenormalno, včasih z Bloxanom zadevo umirim, ponavadi se v roku ure do dveh spet umiri.

Prosim razlago izvida urina:

Volumen dU 1,35 L
dU-Kreatinin 8,1 7,5 – 18,0
dU-Adrenalin/krea. 7,4 do 13,9
dU-Noradrenalin/krea. 23,3 do 66,1
dU-Metanefrin/krea. 29 do 200
dU-Normetanefrin/krea. 68 do 400
dU-VMA/krea. 4,2 do 4,2

Za vaš čimprejšnji odgovor se Vam najleepše zahvaljujem!

Poslali ste mi izvid pregleda urina na presnovke kateholaminov, ki jih pregledujemo, ko sumimo, da bolnik boleha za feokromocitomom in drugimi sorodnimi boleznimi. V opisu vaših težav je malo podatkov, da bi sumil na navedeno bolezen. Najbolj pogosti znaki bolezni so: visok krvni tlak, ki nastopa v napadi ali je stalen, pospešena srčna frekvenca, posturalna hipotenzija ( padci tlaka pri stoji) bruhanje ali želodčne slabosti, zaprtje, hudi glavoboli, bledica, hujšanje, znojenje, panični strah, itd.
Feokromocitom je redka bolezen, ki jo zdravijo kardiologi in endokrinologi. Ugotavljamo jo z raznimi preiskavami, med ostalimi s posebno preiskavo urina, ki je ne delajo v vsakem laboratoriju. Ob ugotovljeni vsebini derivatov kateholaminov izvajalci vselej vpišejo referenčne normalne vrednosti, ki veljajo za njihovo metodo pregleda. Ker jih niste navedli sem jih skušal ugotoviti iz dveh obsežnih laboratorijskih priročnikov, vendar brezuspešno. Glede na vašo simptomatiko mislim, da ne bolehate za feokromocitomom ali srčno boleznijo. Morda gre le za funkcionalne motnje v sklopu “psihovegetativnega sindroma. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!

Najprej najlepša hvala za dogovor,

Vam pa želim glede referenčnih vrednosti /kateholaminov/ še enkrat le-te pripisati (v prejšnjem sporočilu so verjetno malce nepregledni) in jih ponovno napišem ob koncu sporočila.

Glede ostalih simptomov dodatno navajam, da so želodčne slabosti zelo pogoste (čez teden dni imam spet ponovitev gastroskopije, saj je prejšnji histološki izvid pokazal sledeče: foveolarna hiperplazija, z intraepitelno neoplazijo (displazijo) nizke stopnje, z žariščno intestinalno metaplazijo kompletnega in nekompletnega tipa. splošni zdravnik mi je pred časom že predpisal Nillar glede želodčnih težav. Glavobole imam hude in pogoste, kateri kljub kakemu Lekadolu trajajo tudi do 3 dni (neprestano), pristisk v glavi pogosto, v zadnjih 8 mesecih sem shujšala 9 kg, tudi znojenje je prisotno, da o paničnem strahu in tesnobi, stresu ne govorim – poleg tesnobnega stanja se pojavlja konstantna napetost, čutim, kot da sem non-stop nemirna, vedno v strahu, napeta,… . To dodatno navajam, ker ste med morebitnimi znaki omenili tudi to.
Pri gastroskopiji so bili odvzeti tudi tumorski markerji – S-CEA 2.6 ug/L, S-CA-19-9=31.7 E/ml, S-AFP 2.5 ug/L in S-CA 125= 31.7 E/ml.

Na kratko navedem le, kar je bilo razbrano iz dosedanjih 3 holterjev in na podlagi česar so določili, da je potrebno holetr opraviti v UKC maribor in sicer: ” Iz enega holterja je razvidno, da ima RVO trakt ventrikularne ES, katere niso vezani: Iz posnetka ni bilo mogoče natančno opredeliti za kakšno tahikardijo gre, tako se ne more izključiti ali gre za PSVT klasičnega tipa, ali gre za atrijsko tahikardijo ali gre samo za sinusno tahikardijo. V ostalem je prisotna tudi izrazita sinusna aritmija.” Diagnoza bi naj bila “neadekvatni odgovor sinusnega vozla” – tako piše na izvidu, ko sem bila v Mariboru – sedaj bo verjetno še holter pokazal kaj “oprijemljivejšega”.

UZ srca: EFLV 65%, sicer minimalne spremembe na aortni in mitralni zaklopki (sprednji list mitralne zaklopke je malenkost zadebeljen, vendar se še primerno odpira).

Sedaj navedem še ref. vrednosti (izvid):

Volumen dU 1,35 L
dU-Kreatinin I. 8,1 mmol ref.vr.= 7,5 – 18,0
dU-Adrenalin/krea 7,4 ref.vr.=do 13,9
dU-Noradrenalin/krea. 23,3 ref.vr.= do 66,1
dU-Metanefrin 29 ref.vr.=do 200
dU-Normetanefrin 68 ref.vr.=do 400
dU-VMA/krea 4,2 ref.vr.= do 4,2

Prosim za vaš odgovor za kar se Vam najlepše zahvaljujem!

New Report

Close