Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Hitro bitje srca

Hitro bitje srca

Tudi jaz pričakujem, da boste imeli vedno manj napadov. Vsekakor skušajte ugotoviti dejavnike, ki podpirajo nastop psvt in se jim skušajte izognizi. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

stara sem 26 let, imam 164 cm, 45 kg.že celo življenje imam nizek pritisk ( 100/70), v zadnjem času pa imam povišan srčni utrip (85-100) v mirovanju, brez povišanega tlaka. Opravila sem preiskave krvi, ščitnice in EKG,pa je bilo vse v redu. Pojavlja se mi tudi občasna bolečina v lopaticah in okrog srca, ki nikoli ni bila povezana z naporom, včeraj pa se mi je pri daljši hoji v hrib zopet pojavila. Ko sem si odpočila je minilo.Zanima me ali je tako visok utrip lahko posledica slabe telesne pripravljenosti. Dobila sem napotnico za kardiologa, zanima pa me ali menite, da bi bilo bolje iti samoplačniško ali lahko mirno počakam par mesecev, glede na dolge čakalne dobe. Najlepša hvala za odgovor!

V dopisu ni podatkov, ki bi dopuščali sum, da bolehate na srcu. Po naravi imate nizek krvni tlak, ki je lahko kriv, da se hitro utrudite in, da težko zmorete težke fiztične obremenitve. Sedanje pospešeno bitje srca je lahko posledica stresnih vplivov. Izgleda, da sta slabokrvnost ali pospešeno delovanje ščitnice izključeni. Pričakujem, da se vam bo stanje popravilo ob upoštevanju priporočil za zdrav način življenja (izdatno gibanje, nekajenje, zmeno uživanje kave, uravnotežena prehrana, itd.) Ni zadržkov, da včasih vzamete blago pomirjevalo ali tabletko proti bolečini. Če bo pospešeno bitje srca še trajalo prosite izbranega zdravnika, da vam predpiše tabletke, ki vsebujejo “betablokator” ali tablete Procoralan na pregled h kardiologu se ne mudi..

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljen!

Stara sem 19 let in že 15 mesecev redno jemljem kontracepcijske tablete yasminele. Ko tabletk nisem jemala je bil moj srčni utrip povsem normalen. Tudi ob začetku jemanja tabletk je bilo vedno vredu. Zadnjih nekaj mesecev pa se mi cca. enkrat na štirinajst dni pojavi močan utrip srca. Do sedaj je to trajalo je nekaj minut. Močan utrip se pojavi, kljub temu da se fizično ne naprezam ali da bi se nad čim razburila, povsem naključno, kar naenkrat začne srce močno razbijati. Danes pa je bilo se posebej čudno, saj se srce klub temu da sem se povsem sprostila ni umirilo zelo dolgo časa, Približno 2 uri mi je močno razbijalo brez, da bi vedele zakaj.
Ko sem bolj premišljevala o tem, sem se spomnila, da je mamičin brat umrel star 19 let zaradi zastoja srca, povsem nepričakovano. Vsi sorodniki, tudi moja mami so šli na testiranje in pri nikomer ni bilo ugotovljeno, da bi bolezen podedoval. Vendar ali je možno, da sem jo jaz? Ali je to mogoče zaradi kontracepcijskih tablet? Moram dodati še to, da sem bila do sedaj povsem zdrava in brez težav. Tudi kadar si merim utrip srca je normalen. Res pa je da v času ko mi je srce močno razbijalo nisem imela možnosti da si utrip izmerim. Tako da vem podatka kakšen utrip srca imam v času “napada” ne more posredovati.
Prosim vas za nasvet in odgovor na moja vprašanja! Že v naprej se vam najlepše zahvaljujem!

Napisali ste, da je en brat vaše mame nenadoma umrl v zgodnji mladosti zaradi odpovedi srca in, da niso ugotovili nobene srčne bolezni pri nobenem ožjem sorodniku. Sedaj sprašujete ali so vaše sedanje težave posledica antikoncipiensa ali so posledica morebitne prirojene srčne napake. Vtis imam, da ste zdravi in, so sedanje motnje prehodne. Bolj se mi ponuja misel, da so posledica stresnih vplivov in, da se jih boste polagoma rešili z zdravim načinom življenja (redno gibanje, relaksacija), ob podpori blagih pomirjeval in ob navodilih zdravnika kako skrajšati moteče napade. Dvomim, da so težave posledica jemanja antikoncipiensov.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni star sem 27 let in zadnje case me veckrat, pece oz . tisci v prsih. skozi dan dobim cudne obcutke ne moci in obcutek, da se bom vsak cas zgrudil. potem ko to mine me oblije pot in pospesen utrip srca, ob tem se tudi mocno ustrasim kajti zdi se mi da ne bom izdrzal. sem kadilec in obcasno pijem. hvala za odgovor

pozdravljeni star sem 28 let, in imam veckrat neenakomerno bitje srca, vcasih tudi pospeseno. zadnje case me tudi pece v prsih, skozi dan se mi dogaja, da izgubim obcutek moci in utrujenost.vcasih ob hoji ali sedenju dobim obcutek da bom padel v nezavest in ob tem se zelo vstrasim, potem mi ritem srca mocno pospesi in pojavi se pot.
prosil bi za kasno pojasnilo.

hvala za odgovor !

V dopisu navedene motnje so lahko prehodne, funkcionalne narave, lahko pa posledica velikih sprememb srčnega ritma in krvnega tlaka. Če ste kadilec, vam priporočam opustitev kajenja. Pravtako priporočam omejitev uživanja alkohola in kave. Hkrati vam priporočam čim več gibanja (polurne hitre hoje več krat na teden). Dodatno priporočam, da se posvetujete z izbranim zdravnikom. Morda bo potrebno 24-urno opazovanje srčnega ritma ali 24-urno opazovanje krvnega tklaka.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni, imam eno vprašanje in sicer,… ponoči se zbudim, in zelo hitro diham (kod da bi nekaj časa tekla in poskušala priti do sape..) in kar naenkrat začutim val vročine v obraz, tud pulz sm mela kar velikega, nisem merila ampak mi je zelo hitro bilo. zanima me če je kej narobe. to se mi je sedaj že zgodilo ene 2x ali celo 3x ponoči

hvala in lep pozdrav! 🙂

Zelo verjetno ste imeli napad hitrega bitja srca, ki je bil vzrok za nastanek občutka zadihanosti. taki napadi nastopajo tudi pri zdravih srcih, zlasti ob stresnih stanjih. Izključiti je treba moteno delovanje ščitnice. Napade skuša bolnik preprečiti z zdravim slogom življenja (nekajenje, izogib stresnim vplivom, itd.) in ob njihovem pojavu jih skuša prekiniti z različnimi postopki (npr. globok vdih in čim daljše zadržanje izdiha, itd.)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

zakaj meni srce bije hitro samo ponoči ko grem spat in tesko diham?pijem kavo kadim ze 8 let ..zdej pod stresom sem dostikrat ker imam stanje doma katastrofa …znima me ce je to najvec od stresa ali od cigareta pa od kave….lp

Vsak človek ima svojo značilno hitrost bitja srca v mirovanju, nekako med 55 – 80 utripov v minuti. Preseneča me vaš podatek, da imate višjo frekvenco srca ko greste spat. Domnevam, da ste ob takih prilikah pod duševno stisko, ki lahko zelo poveča hitrost bitja srca. Enak učinek imata kava in kajenje.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni, imam vprašanje glede hitrega utripa srca, stara sem 36 let in bila aktivna športnica do 23 leta, nato pa se nism nič več ukvarjala s športom, samo sem pa tja sem malo tekla. Pred pol lta sem dobila občutek da mi srce ne bije pravilno oz. da mi zaostaja, oz. preskakuje, pa sem začela uživati omega 3 kapsule in po eno banano na dan, pa je bilo kar vredu, ker sem bila kar konstantno nekaj bolana od prehlada do vnetje sinusov, sem začela jemati vitamine in q10., in pila veliko c vitamina, in nato pa so se zaćeli pojavljati napadi hitrega bitja srca ki trajajo še danes. Naj omenim da sem začela z aerobnimi vajami 2 krat na teden in enkart je urtip čisto normalen drugič pa čisto previsok v mirovanju tam nekje 84 utripov, na vajah pa 170 utripov.. Naj še omenim da sem bila na aerobni vaji in sem imela utrip normalen tudi po vajah se je lepo umiril, nato pa me je ponoči utrip zbudil in nisem mogla več spati. Kako naj zmanjšam srčni utrip ,da bo v mejah normale, in da bom ponoči lepo spala.

hvala za vaš odgovor in lep pozdrav
karmen

Iz vsebine vašega dopisa nisem mogel ugotoviti ali imate napade hitrega rednega bitja srca ali pa pogoste prezgodnje utripe. Mislim, da imate motnje, ki niso nevarne in so samo prehodne. Lahko pričakujete zboljšanje že s samim zdravim načinom življenja (nekajenje, zmerno uživanje kave in alkohola, redno zdravljenje morebitnih bolezni (sladkorna bolezen, visok krvni tlak), izogib stresnim dejavnikom, redni polurni sprehodi z vmesno živahno hojo ali nadaljevanje sedanjih aerobnih vaj). Verjetno bi bilo koristno tudi občasno jemanje blagih pomirjeval. Če se stanje ne bi izboljšalo lahko prosite izbranega zdravnika, da vam predpiše ustrezno zdravilo (betablokator?, Procoralan? antiaritmik?). Prehranska dopolnila in vitamin C so koristna pomagala proti slabemu počutju.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani g. dr. Cibic,
večkrat prebiram vaše nasvete in vam moram izreči vse čestitke za vaše prijazne in strokovne odgovore.

Star sem 65 let in pred kakimi 35 leti ste mi v Bolnici Petra Deržaja v Ljubljani odkrili zvišani krvni tlak (brez ugotovljenega organskega vzroka). Od takrat naprej jemljem tablete in opravljam tudi občasne preiskave. Trenutno že nekaj let jemljem eno tableto moxogama 0,3, kar zadošča, da vzdržujem kfvni tlak pod 140/90, praviloma okrog 130/82. Izjemoma mi je v zadnjih letih nekajkrat poskočil za kratek čas krvni tlak tudi na 170/115. Enkrat sem zaradi tega šel na urgenco in sem dobil na recept tablete kaptopril, z napotkom, da naj vzamem tableto, če bo krvni tlak poskočil preko 165. Imam že deset let diagnosticiran prolaps mitralne zaklopke z
ekstrasistolami, ki pa jih doma praktično ni. Prolaps pa ni moteč in ni funkcionalno pomemben.
Moj problem zaradi katerega vas prosim za nasvet je naslednji. Prejšnji teden sem bil v Dolomitih in vsak dan sva z ženo prakticirala smučarski tek po 2 do 4 ure na dan. Nisem se preveč naprezal, a vseeno je bila posledica, da je bil srčni utrip še več ur (tudi 5 ur po teku) preko 100/min. Poleg tega so bile še številne ekstrasistole – manjkal je skoraj vsak drugi udarec. Krvni tlak je bil ob normalni dozi ena tableta dnevno v mejah normale. Sedaj, ko sem se vrnil domov v Slovenijo ekstrasitol ni več. Moje vprašanje je (glede na to, da se je podobno dogajalo tudi prejšnjo zimo) ali naj še naprej prakticiram smučarski tek v Dolomitih (nadmorska višina približno 1400 m), ali je bolje, da se ne izpostavljam tem “naporom”. Hvala lepa vnaprej za odgovor.

Hvala za uvodne besede. Sem že več let upokojen, imam pa stalno možnost, da konzultiram kolege, ki delujejo na kardioloških oddelkih.Ker z nadmorsko višino pada koncentracija kisika v zraku, njegovo pomanjkanje čutimo toliko bolj čim višje gremo, ljudje s srčnim popuščanjem toliko prej. Po podatkih s katerimi razpolagam, naj bi srčni bolnik začel čutiti pomankanje kisika od 1500 metrov nadmorske višine navzgor. Mislim, da nadmorska višina na kateri ste bili pred kratkim, ni bila kriva za navedene tegobe (pospešena srčna frekvenca še več ur (?) po končani obremenitvi).Prej bi posumil na relativno čezmerno obremenitev. Ste kdaj poizkusili izvajati podobne telesne obremenitve, kakršne ste imeli pri smučanju, ko ste v domačem okolju? Najbolj objektivno “resnico” paboste lahko izvedeli pri izidu obremenitvenega poizkusa.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala lepa za odgovor. V zvezi z mojimi ekstrasistolami in hitrim bitjem srca po smučarskem teku pa se sedaj vse bolj sprašujem, če sem sploh pravilno štel frekvenco srčnega utripa. Tempo srčnega utripa je bil namreč relativno hiter, vendar so manjkali nekateri udarci. Pravzaprav veliko udarcev. Imam elektronski aparat za merjenje tlaka v zapestju, ki oddaja tudi zvočne signale srčnega utripa, zraven pa se na displeju za vsak udarec pokaže srček za vsak utrip. Če je ekstrasistola, se srček ne prikaže in gre za nekakšen preskok. Na koncu pokaže frekvenco na minuto, ki je recimo 75. Sklepal sem, da je ta številka nerealna, ker aparat ni štel preskokov. Večkrat sem potem meril utrip na žili in ugotovil, da je bilo udarcev in preskokov skupaj v 15 sekundah recimo 23, in zaključil, da je moj utrip torej 4X23=92. Zanime me, ali sem frekvenco pravilno meril? Ali je pravilno merjenje ob preskokih tako, da se preskočeni udarec ne šteje? Prosim za odgovor in hvala vnaprej. Lepo pozdravljeni.
Jur

Najbolj zanesljivo izvemo za dejansko srčno frewkvenco iz EKG posnetka. Pri štetju pulza na zapestju štejemo redne in neredne utripe. “Moč” nerednih (prezgodnjih) utripov je nekoliko manjša, vendar v večini primerov nesignifikantna. Frekvenca 92 na minuto se računa, da je še v normalni srčni frekvenci.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

jaz imam problem da mi včasih srce nenadno močno odbije potem pa normalno naprej .. zvečer ko se spravljam spat mi bije tak močno da me moti pri spanju oz ne morem zaspat ker ga čutim bitje…po dveh letih se mi je ponovilo da sem dobil kar naenkrat zelo hiter utrip.. takrat je bilo da sem stal na miru in se pogovarjal sedaj sem pa igral nogomet. hitrost utripa je bila velika za mene neopisna kot da bi mi “rafalno nabijo”. obakrat isti občutek . prvič sem bil pri zdravniku in me je napotil kardiologu. za pregled srca je dolga čakalna vrsta zato sem se odločil da bom šel samoplačniško kjer si na vrsti takoj. sem opravil pregled in izvededel da mi ni nič vendar jaz še vedno vem da ni nekaj vredu z mojim srcem, s časoma se mi zdi da je vse hujše. zanima me če lahka vpliva to na celo telo saj imam občutek kot da imam levo stran celo ohromenelo. čudni občutek res in strak kot da bo vsak trenutek nekaj narobe.

Vsebina vašega dopisa mi dopušča misliti na možnost, da imate občasne napade zelo hitrega bitja srca in včasih prezgodnje utripe. Take motnje niso nevarne. Nastajajo pri zdravih in bolnih srcih. Bodite brez skrbi. Lahko vas izbrani zdravnik nauči kako ukrepati ob napadih. Vskakor ne zanemariti redne aerobne vadbe brez kajenja. ,

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close