Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Hipotiroza?

Hipotiroza?

Spoštovani!

Samoplačniški pregled pri meni lahko opravite v Zdravstvenem zavodu Revita, Peričeva 31, Ljubljana tel. 01 2340 222, ali na Polikliniki Njegoševa 4, Ljubljana tel. 01 522 47 12.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

zakaj še zmeraj pridobivam na teži, kljub temu, da jemljem Eutyrox 100ug; S-TSH pa imam vrednost 0,567?
hvala za odgovor

Spoštovani!

Glede na to, da je ob jemanju Euthyrox 100 ug dnevno TSH 0,567 mE/L, je vzrok za pridobivanje teže prevelik vnos kalorij.Potrebno je omejiti hrano, oziroma zvečati porabo energije (gibanje, šport….)

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Imam podobne težave kot gospa Marjeta, s tem da meni ne mrtvi roka ampak izmenično noge ter nisem utrujena ampak precej nespeča. Pazim na prehrano in nimam previsokega vnosa kalorij, tudi gibam se, pa kljub temu pridobivam na kilogramih.

Naročila sem se pri osebnem zdravniku, da dobim napotnico za pregled.

Zanima pa me, kako je z zanositvijo, če bi ugotovili nepravilno delovanje ščitnice? Načrtujem namreč še enega otroka.

Najlepša hvala za odgovor!

http://www.otroska-oblacila.net ročna izdelava otroških oblačil

Spoštovani!

Pri funkcijskih motnjah ščitnice je potrebno nosečnost odložiti dokler se ne doseže normalno delovanje ščitnice. Kasneje za nosečnost ni zadržkov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Lep pozdrav! Meseca marca so mi ugotovili hudo hipotirozo po vnetju, trenutno je do kontrole decembra predpisan odmerek Euthyrox-a 75mg, skrbi pa me to , ker sem imela mravljinčaste roke in tudi nogi do kolen.Je to lahko zaradi hipotiroze? .Mravljinci so minili, le mišice so še “trde”. In telesna teža mi klub aktivnosti narašča ( 3kg), kljub temu, da sem ostala aktivna športnica- tečem. Ali lahko tečem na 21km, kljub moji diagnozi, saj je to kar velik napor? Stara sem 33 let.
Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Spoštovani!

Mravljinčenje rok in nog je nespecifičen simptom. Lahko se pojavi tudi pri hipotirozi, pogostejši vzroki so elelktrolitske motnje (kalij, natrtrij, kalcij, magnezij), bolezni hrbtenice (vratne in ledvene), bolezni živčevja….Kadar je hipotiroza ustrezno substituirana (normalen TSH) ni nikakrših zadržkov za fizično aktivnost, tudi tek na 21Km.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani!

Pred leti sem se zdravila za hipertirozo in jo tudi ozdravila. Sedaj pa so se pojavili podobni znaki kot takrat, le brez hujšanja. Ko me je osebni zdravnik napotil na odvzem krvi so potem iz lab.izvidih ugotovili hipotirozo. Osebni zdravnik naj bi se po telefonu posvetoval z tirologom in mi predpisal zdravila Euthyrox 25 mg. Za rezultate lab.izvidov ne vem, ker me je pri medicinski sestri že čakal recept in navodila kako naj jih jemljem. Mene pa je presenetilo to, da mi sedaj ščitnica deluje premalo. Zanima, me ali je mogoče, da se ti po nekaj letih ponovno pojavi obolenje ščitnice v nasprotni smeri delovanja? Ali bom morala sedaj ta zdravila jemati celo življenje in če je mogoče pred začetkom jemanja najprej preiskusiti kakšno drugo naravno metodo zdravljenja?
Hvala za odgovor.

Spoštovani,

v poteku avtoimunske bolezni so možna kratkotrajna obdobja hipertiroze, ki mu pogosto sledi daljše obdobje normalnega delovanja ščitnice. Pogost izid bolezni je hipotiroza, ki je običajno trajna, kar pomeni, da je potrebno trajno zdravljenje. Pri vas je hipotiroza glede na nizek odmerek zdravila blaga, verjetno pa se bo z leti odmerek zdravila povečeval. Drugih metod zdravljenja na žalost ni.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni!

Tudi pri meni so se pojavile težave kot je utrujenost, nervoza, pridobivanje na kg ( v enem letu 10-15 kg). pri pregledu krvi sem imela povečan TSH 75mE/l, takoj so me napotili na pregled k tirologu, določili so mi hipotirozo po vnetju, diagnoza je bila 14 dni jemanje Euthyrox 50 mg dnevnom kasneje 100 mg. Ko sem dobila izvide je tsh narasel že na 182.
Pri pregledu čez mesec dni se je tsh zmanjšl na 4,937, vendar mi je kljub temu uvedla 125 mg Euthyrox-a dnevno.
Kaj to pomeni povačan Tsh na 182, je to bilo že zelo kritično?
Moti pa me ker mi teža še vedno ne pada. Zaenkrat niti ne narašča. Svetujte mi kaj naj naredim sem že čisto obupana zaradi teže. Ostale stari so se izboljšale.

Hvala, lep pozdrav!

Spoštovani,

TSH 182 pomeni dokaj hudo hipotirozo, ki pa se je, sodeč po izvidih, ob Euthyroxu odlično popravila. Običajno – ne glede na laboratorijski izvid – traja nekaj mesecev, da se težave uredijo in največkrat se teža zmanjša za nekaj kilogramov. Če ne, pa je normalno delovanje ščitnice dobra osnova za to, da ob ustrezni dieti shujšate, kar prej ob zmanjšanem delovanju ščitnice ni bilo mogoče. In nikar ne obupajte.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

pozdravljeni!
stara sem 20 let, teden nazaj pa so mi ugotovila hipotirozo (na pregled pri tirologu še čakam), v zadnjih 3 letih sem se zredila za 30 kg. zanima me ali je TSH 6.02 veliko odstopanje? že dolgo se trudim shujšati, pa se brez prestanka redim. je to zaradi bolezni ali bi mi tudi z boleznijo ratalo shujšati, če bi se bolj potrudila?
pa še to, ali je hipotiroza povezana z geni ali čim drugim?
kaj pa pomeni HDL holesterol? tega imam namreč za 0,27 premalo.

najlepša hvala za odgovore!!

Spoštovani!

TSH 6,02 mE/L je blago zvišana vrednost in govori za blago hipotirozo(premajhno delovanje ščitnice). Pri hipotirozi se upočasnijo metabolni procesi, zelo pogosto se pojavi pridobivanje telesne teže ob nespremenjenem, ali celo zmanjšanem vnosu hrane. Ko se bo ob dodajanju ščitničnih hormonov normaliziral TSH in vspostavilo normalno presnovno stanje boste vsekakor laže shujšali. HDL (high density lipoprotein) je tako imenovani “dobri holesterol”. Visoke vrednosti HDL naj bi bile povezane z zmanjšanim tveganjem za razvoj kardiovaskularnih bolezni (KVB), oziroma ateroskleroze, nizke vrednosti pa naj bi povečevale tveganje za razvoj KVB. Hipotiroza je vzrok tudi za motnje v presnovi holesteroa. Vzrok za razvoj Hashinotovega tiroiditisa pa je v pretežni meri zapisan v genih.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Živjo. Stara sem 20 let in me zanima za ščitnico. Dosti ne jem kr sn po navadi špurava…sem se pa zredila za cca 10 kg. Tukaj okoli vratu se mi zdi da se mi koža nabira oz. da mam preveč kože in me zelo moti. bi lahko bli to kakšni znaki za ščitnico?ker sem ful obupana nad kilami ker se že zelo dolgo ubadam s tem kako shujšat na koncu pa nič dobesedno ne jem pa se redim. Pomagajte mi. Lp

Spoštovani,

tak porast telesno teže ni značilen znak ščitnične bolezni, oziroma (če že) so pridruženi še drugi simptomi. Za izključitev ščitnične bolezni pa bo najbolje, da daste preveriti TSH. Če bo izvid normalen, je ščitnična bolezen kot razlog za vaše težave izključena.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni,

Tudi meni so diagnosticirali hipotirozo… Pridobila sem nekaj kilogramov, s tem da nism imela skoraj nobenega apetita.

Pogosto se počutim utrujeno brez energije, čeprav zadosti spim, pazim na prehrano in vse kar spada zraven.

Zanima me, katera oblika vadbe je najbolj priporočljiva?

Hvala, lp

neja

Spoštovani,

za hipotirozo ni posebne vadbe, ki bi jo lahko priporočila, veljajo enaki principi, kot če bi imeli zdravo ščitnico. Pomembno pa je seveda ustrezno nadomeščanje ščitničnega hormona, kar pomeni redno jemanje zdravil.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljeni!
Imam hčerko staro 12 let,pred kratkim so ji ugotovili da ima diagnozo:Hashimoto thyrioditis E 06.3 Hipotirosis.Dobila je tabletke Euthyroxom 50mg katere jemlje redno zjutraj.Izvidi so TSH 21,43 , pT4 11,32 ,pT3 6,23 proti TG>500,proti TPO>1300. Kot mamica sem zelo zaskrbljena in me zanima če mi lahko odgovorite kaj bi mogel otrok jesti oz kaj ne sme in če bi orehovo olje kaj pripomoglo k izboljšanju stanja.Hvala

Spoštovani!

Pri zdravljenju hipotiroze (premahnega deovanja ščitnice je najpomembnejše redno jemanje tiroksina (Euthyrox) zjutraj na tešče, tako,da se celotna količina zdravila resorbira iz prebavil. V prehrani se je sicer potrebno izogibati prekomerne količine joda (alge, prehranski preparati, ki vsebujejo jod…), koristen pa je verjetno selen (brazilski oreščki, brokoli, brstični ohrovt…). Najprimernejša se mi sicer zdi mešana prehrana mediteranskega tipa.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

v reviji Bodi EKO sem zasledil nasprotujočo informacijo glede prehrane pri hipotirozi, kot ste jo navedli vi 11.11.12 10:14. Tam piše, da je eden izmed možnih vzrokov hipotiroze premali vnos joda v telo in zato priporočajo Alge, Morsko sol,… pri preslabem delovanju ščitnice?

s spoštovanjem,
Matjaž

New Report

Close