Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja gripa

gripa

Zanima me, koliko je cepljenje proti gripi smiselno za zdrave posameznike, v času ko epidemije ne bo več? Cepljena sem bila samo te dve leti, ko je bilo brezplačno, ampak letos sem vseeno fasala virozo. Vem, da zdravniki bodo rekli da kao ja, s svojo zdravnico nisem nikoli govorila sicer o tem. naj se pogovorim s svojo zdravnico? med korono so zelo promovirali. Zanima me, ker je cepivo samo eno leto učinkuje in samo nekje 60% učinkovito, ker se lahko pojavi kak tip, ki ga ni v cepivu in cepivo spada med slabše učinkovita. Tudi zato, ker cepivo učinkuje samo proti gripi, proti drugim virozam in anginam pa sploh ne ščiti. In gripa  za zdrave mlade ljudi ni nevarna in jo v blagi obliki prebolijo večinoma. Zaradi tega razloga me starši ko sem bila majhna niso želeli cepiti proti gripi in sem edina v družini ki je bila cepljena.

Mimogrede, moj dedek je imel ko je bil mlajši v službi obvezno cepljenje (ni se želel cepiti, ampak ni imel izbire) in je po cepljenju zbolel za blago obliko gripe. Od takrat naprej se ni želel cepiti in je zelo proti obveznemu! cepljenju. Je to možno, ker dedek mi je rekel, da pred desetletji so uporabljali slabša cepiva in je več ljudi zbolelo za blago obliko bolezni, proti kateri so bili cepljeni?

Spoštovani, hvala za vaše obsežno vprašanje. Najprej naj pojasnim, da mnogi laiki gripo močno podcenjujejo in to še zlasti v mišljenju, koga lahko prizadane. Slovita španjska gripa, npr., ki se je pojavila konec prve svetovne vojne, 1918, in za katero je v letih 1918-19  umrlo 50 milionov ljudi (po nekaterih ocenah celo 100 milijonov), je najhuje prizadela prav mlade odrasle ljudi. V bistvu je tudi huda gripa  prispevala k zaključku prve svetovne vojne. Vedno, kadar se povzročitelj gripe močneje spremeni, se bolezen hitreje in uspešneje širi med še neimunimi, to pa je mlajša populacija. Ker se povzročitelj spreminja, je pomembno, da se pogosto cepimo proti gripi, saj so v cepivo vključeni sevi, ki bodo pričakovani povzročali bolezen v sezoni. Učinkovitost cepljenja je običajno okoli 60-70%. V kolikor pri do večje spremembe povzročitelja, in se spremenjeni sev hitro razširi, ga na žalost ni moč (pravočasno) vključiti v cepivo, takrat je učinkovitost običajno mnogo nižja. Pri mlajšem prebivalstvu imajo (razen s oseb s predhodnimi, kroničnimi boleznimi) povečano tveganje za težek potek – nosečnice. Cepiva proti gripi so se v zgodovini spreminjala in se še vedno spreminjajo. Stalno se iščejo možnosti za izboljšanje učinkovitosti (ki bi hkrati ohranjale visoko stopnjo varnosti). že danes je na voljo več vrst cepiv: od neživih, visoko prečiščenih cepiv, kjer so ohranjeni zgolj deli imunogenih molekul ovoljnice brez jedrnih delov povzročitelja (split), ali z ostanki jedrnih delov (subunit); pa z dodanimi ojačevalci imunosti (za starejše prebivalstvo), pa tudi živo cepivo. Večinoma se za cepljenje širokega prebivalstva uporabljajo split cepiva, ki so visoko prečiščena, z visoko stopnjo varnosti.

Cepivo proti določenem povzročitelju VEDNO učinkuje le proti določenemu povzročitelju. Cepljenje proti gripi učinkuje proti povzročiteljem gripe (pač glede na to, kako uspešno smo zadeli sev, ki kroži to sezono), nikakor pa ne učinkuje proti adeno, rino, entero, RSV, korona, …, in drugim virusom, ki prav tako povzročajo gripi podobna obolenja. V naravi/ biologiji je vedno tako. Pri cepljenju proti oslovskemu kašlju se vzpostavlja zaščita proti povzročitelju oslovskega kašlja (Bordetella pertussis) in ne proti adenovirusom, ki prav tako povzročajo v napadih potekajoč, lajajoči kašelj… Angino povzročajo streptokoki, (ki so baterije) in ki jo zdravimo z antibiotiki; povzročajo pa jo tudi enterovirusi, adenovirusi, Ebstein Barr virus, …, …

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Za gripo me nikoli niso testirali. kako naj vem ali sem imela kdaj gripo? Kolikor vem, osebni zdravniki običajno tega ne testirajo? In rečejo to je pač ena izmed viroz. Nikoli nisem imela nobene izmed viroz s težkim potekom pač. Večkrat sem imela pa angino. Tako da iz tega razloga se sprašujem, koliko je zame smiselno cepljenje?

Glede tega kar mi je dedek povedal je to možno da je zbolel pred nekaj desetletji za gripo po takoj po cepljenju? Je njegovo stališče da se nikoli več ne želi cepiti za gripo zaradi te njegove izkušnje in da je zelo proti obveznemu cepljenju smiselno? je res, da so nekaj desetletji nazaj uporabljali slabša cepiva in je več ljudi zbolelo za blago obliko bolezni proti kateri so bili cepljeni takoj po cepljenju?

Spoštovani, testiranje za gripo se izvaja pri hospitaliziranih bolnikih z akutno okužbo dihal, pri nehospitaliziranem prebivalstvu z akutno okužbo dihal pa le v t.i. vzorčnih amulantah. Verjetno se bo to v prihodnosti v luči kovida precej spreminjalo in se bo prisotnost okužbe z gripo (ravno tako kot kovid) testiralo mnogo pogosteje. Težko presojam, kaj se je dogajalo z vašim dedkom. V zadnjih 30 letih cepimo s split cepivi, ki niso živa cepiva in pojav gripe po cepljenju pač ni mogoč, saj gre za mrtvo cepivo. Seveda pa se lahko okužimo in zbolimo z drugimi povzročitelji, (kot bi tudi v primeru, če se ne bi cepili). Po cepljenju z atenuiranimi cepivi (oslabljeni živi povzročitelji v cepivu) je pojav blažje oblike bolezni, seveda, možen. Morate pa vedeti, da so tovrstni pojavi v večini primerov neprimerno blažji, kot bi bila bolezen, ko bi jo povzročil pravi divji povzročitelj.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Koliko je potem smiselno cepljenje gripe v nadaljnih sezonah zame, ki nikoli nisem imela hude oblike viroze in sem zdrava? Dedek se je za gripo cepil več kot 30 let nazaj oz. se mi zdi, da bo že cca. 40 let nazaj (star bo letos 92 let). Rekel je, da so v preteklosti bila pogosto uporabljena slabša živa cepiva in je zato prišlo do bolezni po cepljenju. Pač motilo ga je tudi to, da je bilo takrat pri njih cepljenje obvezno in je bilo predstavljeno cepljenje kot edin ukrep, ki preprečuje okužbo in ne prostovoljno in nisi imel izbire niti, niti se nisi mogel informirati o cepivih. Zdaj je tudi za zdravstvene delavce  cepljenje proti gripi prostovoljno in ne obvezno. večina jih je cepljenih, nekateri se pa ne cepijo.

Spoštovani, na zadevo gledam zelo praktično, če nekaj lahko preprečim s precejšnjo verjetnostjo, bom to preprečila. In večkrat, ko to storim, (kar pomeni, da ustvarjam zaščito proti vedno več različicam), bolje je. Osebno se proti gripi cepim vsako leto več kot 30 let, od otroštva cepim tudi vse svoje otroke.

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

New Report

Close