Grčija
Spoštovani,
za potovanje v Grčijo je treba upoštevati naslednja tveganja:
potovalna driska – tveganje je srednje.Povzročitelji so lahko bakterije (salmonele, E.coli, šigele, kampilobaktri), paraziti in virusi. Amebiaza je pogostejša kot v ostalih predelih Evrope. Zlasti v manjših krajih vodovodna voda ni varna za pitje. Na splošno se priporoča uživanje industrijsko pakiranih pijač in hrane, ki je dobro toplotno obdelana. Za terapijo potovalne driske se priporočajo kinolonski antibiotiki. Driska, ki se ne izboljša po antibioitični terapiji, je lahko parazitarna ali virusna.
hepatitis A -obstaja večje tveganje kot v drugih evropskih državah. Priporoča se cepljenje vsaj 14 dni pred odhodom. Z obnovitveno dozo cepiva po enem letu si zagotovimo imunost, ki traja vsaj 15 let.
klopni meningoencefalitis – nevarnost okužbe je majhna; večja verjetnost okužbe je na severu, kjer je prisoten klop Ixodes ricinus. V obalnih predelih klopi lahko prenašajo tudi vročico (Boutonneuse fever).
hemoraška vročica s prizadetostjo ledvic – nevarnost okužbe je zlasti v hribovitih predelih na severu ali severozahodu Grčije. Prenaša se z vdihavanjem aerosola iz posušenih iztrebkov glodalcev.
Lep pozdrav,
Eva Grilc