globoka venska tromboza
Možu so z UZ preiskavo ugotovili GVT. Star je 36 let, do sedaj mu niso ugotovili nobenih težav – povišan pritisk, holesterol, slad.bolezen, je pa kadilec in nekoliko pretežak. V družini ni bilo bolezni srca in ožilja.
Glede na to, da je imel pred nekaj meseci poškodbo kolena s sumom na miniskus ( bil je dvakrat punktiran ) in da sem v literaturi zasledila, da je lahko vzrok za nastanek tromboze tudi poškodba, me zanima, ali je njegova poškodba lahko vzrok za strdek? Ali naj bi v primeru neznanega razloga za nastanek pri vsakem pacientu preverili možnost rakastega obolenja, glede na to, da je v 15% vzrok za trombozo prav rak? Ali naj bi pacient sočasno z zdravljenjem z zdravili ( trenutno injekcije Fragmin ) imel tudi kakšno dieto, saj v zvezi s tem ni dobil nobenih navodil?
Lepo se Vam zahvaljujem za odgovor!
GVT nastane zaradi številnih vzrokov, tudi zaradi travme okončine. Če je vaš mož utrpel travmo kolena in se je pojavila GVT po njej, ni izključeno, da sta ta dva procesa povezana. V zvezi s tem imajo travmatologi največ izkušenj.
Glede na bolnikovo starost bi šele nazadnje posumil, da je v tem primeru nastala GVT zaradi raka. Bolniki z GVT ne potrebujejo posebnih navodil glede hrane. Domnevam, da je bolnik pri svojem zdravniku dobil navodila glede zdravljenja z zdravili (več mesecev) in preventivnih ukrepov (povijanje noge, itd.).
Morda bo potrebno slikanje ven (dovodnic) na prizadeti okončini.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.
Če bi bila GVT, ki ste jo preboleli pred nekaj leti, posledica rakaste bolezni in se do sedaj ni ponovila, lahko izključimo, da je nastala zaradi raka. Včasih je res težko z natančnostjo ugotoviti vzrok nastanka GVT.
Upam, da se bolezen, ki je povzročila GVT, ne skriva in da ste lahko brez skrbi, kljub temu, da zdravniki niso mogli ugotoviti vzroka zanjo.
Vrednosti proteina C kažejo na bolezen, kadar so zvišane.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.
Pozdravljeni!
Po treh letih ponovno prosim za nasvet. Mož vse od prebolele GVT povija nogo oz. nosi nogavico, ker brez nje noga še vedno oteka. Ker mu nošenje nogavice ( zlasti v poletni vročini ) že močno preseda, saj vse bolj izgleda, da ga to čaka do konca življenja, me zanima, ali res ni nobene druge možnosti ( kakršnokoli zdravljenje, operativni poseg… )? Po končanem štiri mesečnem zdravljenju z Marivarinom, mu je internistka dejala, da je strdek še vedno v žili, da pa je kri našla pot drugje – po drugi žili. Na katerega specialista bi se naj z omenjeno težavo sploh obrnil, glede na to, da osebna zdravnica ne pokaže pretirane volje po dokončni rešitvi zadeve. Morda vse skupaj res ni nevarno za zdravje, je pa moteče in močno zmanjšuje kvaliteto življenja. V skrajnosti sva pripravljena tudi na samoplačniško obravnavo, da se le nekaj premakne.
Hvala za odgovor, Mojca
Pravilno ste odgovorili, da stanje ni nevarno za zdravje, da pa zmanjšuje kvaliteto življenja.
Verjetno ima vaš soprog tako izražene varice, da bi bilo potrebno operativno zdravljenje. V Ljubljani je kirurški sanatorij na Viču (Cesta IV/45, telef. številka 01/47-79-400) v katerem operira dr. Todorovič.
Morda vam bo pomagal do drugih naslovov v Ljubljani ali kje drugje tudi izbrani zdravnik.
Pozdravljeni!
Ponovno se obračam na vas. Mož je imel pred 14 dnevi operacijo miniskusa na kolenu. 10 dni si je po navodilu operaterja dajal injekcije Fragmin 5000, a se je kljub temu na tej nogi pojavila GVT – prvič jo je imel leta 2004 na drugi nogi, zaradi imobilizacije noge. Že od drugega dne dalje je imel bolečine v mečih, zato ga je osebna zdravnica poslala na Dopplerjev test, kjer najprej niso odkrili nič, nato pa je noga po prenehanju jemanja Fragmina zatekla, bolečine so postale še hujše, da skoraj ni mogel več stopiti na nogo, zato ga je osebna zdravnica ponovno poslala na preiskavo, kjer pa so tokrat odkrili vensko trombozo femoropoplitealno desno.
Sedaj prejema Fragmin 18000 in si nogo povija, a bolečina ne pojenja – najhuje je ponoči ( takrat noga ni povita ), ko po daljšem ležanju vstane – takrat komaj pride do stranišča ( s pomoćjo bergel ). Kako dolgo lahko vztraja bolečina in kaj ( močnejšega od Lekadola ) lahko vzame proti bolečinam?
Glede na to, da se mu strdek prvič ni raztopil, ampak naj bi se zabrazgotinil in kakor je ugotovil naknadno specialist v Ljubljani, pri tem uničil zaklopke, zato mora nogo doživljensko povijati, me zanima, ali se lahko strdek na kakšen način razgradi, da se ne bi zgodba ponovila tudi na drugi nogi.
Pa še eno vprašanje – ali je kljub zdravljenju s Fragminom še vedno možnost pljučne embolije?
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovore in vam želim lepe prihajajoče praznike in srečno leto 2013.
Mojca
Pri doslednem zdravljenju s Fragminom je bolnik zelo zavarovan prot nastanku strdkov v žilah in posledični trombemboliji. Zdravil močnejših od Lekadola je kar nekaj (na pr.Tadol, Zaldiar). Če ima bolnik pri ležanju nekoliko dvignjeno nogo postanejo bolečine manjše?
Spoštovani!
Hvala za hiter odgovor. Dvig noge mu je svetovala tudi kardiologinja, ki je naredila Dopllerjev test, a pravi, da se mu ne zdi zaradi tega nič drugače.
Ali se navedena zdravila dobi v lekarni brez recepta?
Prosila pa bi vas tudi še za odgovor glede najdenega strdka – se ga da na kak način stopiti – ali je res odvisno le od tega, ali imaš srečo, da se raztopi ali pa zabrazgotini.
Hvala še enkrat za vse odgovore in lep pozdrav, Mojca
Pri doslednem zgodaj začetem zdravljenju (Fragmin) se strdek večji del stopi. Če strdek zamaši žilo nastanejo nove žile ali se ozke žile razširijo. S tem je lahko zagotovljen normalen krvotok. Dermatologi priporočajo jemanje tablet Detralex, ki zboljšajo krvotok v spodnjih okončinah. Zdravilo dobite brez recepta v vsaki lekarni.
Pri zvinu gležnja se mi je pojavil TGV na desni goleni. Dobil sem terapija 10 inekcij fraxiparine forte 0.9 ml in pa vsporedno terapijo z marevanom. Znanima me kdaj laho zopet darujem kri. Sem reden krvodajalec že od 18 leta starosti, zdaj se bližam 46 in sem daroval kri že preko 80x. Za odgovor se vam prav lepo zahvaljujem.
Zlatko
Na Transfuzijskem zavodu v Ljubljani deluje zdravnica Polonca Mali, ki je zadolžena za informiranje krvodajalcev. Mislim, da boste od nje dobili najbolj pravilen odgovor. Lahko ji poveste, da sem vam jaz (dr. Boris Cibic)svetoval, da jo prosite za pomoč. (Tel.01. 5438.134 ali 031. 750.548)
Pozdravljeni!
8.5.2014 sem si zlomila stopalnico in v drugem tednu dobila mavec. Takoj za tem so mi z ultrazvokom ugotovili GVT, Dobila sem longeto, ki so mi jo 4.7.2014 sneli. Terapije nisem dobila predpisane.
Noga je še kar otečena, čeprav sem jo sama že od 6 tedna poškodbe naprej v mrzli vodi razgibavala. V teh 4 dneh, kar nimam več longete se trudim in poskušam hodit normalno, s pete preko prstov, a ne gre, bolečine so pa ves čas prisotne. Razen, da je noga zatečena, je rahlo topla in rdčekasta. Takšna je že bila na odvzemu longete. Imam predpisane tablete Xeralta 20 mg. Zanima me, kaj lahko razen teh tablet, hlajenja in obkladkov še naredim. Ali je dobro, da se poskušam čim več gibati, da oteklina izgine?
Moram priznati, da me je začelo skrbeti!
Lep pozdrav,
Branka
Spoštovani,
6 tednov po porodu (s carskim rezom) sem pričela z intenzivnejšo telesno vadbo, nakar se mi je pojavila bolečina v desnih mečih. pripisala sem jo nategnitvi mišice, po enem tednu masiranja pa le stopila do zdravnice, ki me je s sumom na GVT napotila na urgenco. Tam so z UZ našli strdka v v. poplitei in v. sapheni na odcepu od femoralne desne noge, predpisali Xarelto za 6 mesecev,(nisem polno dojila in s tem dnem zato tudi prenehala) in naj nosim nogavico. Na posvetu v antikoagulantni ambulanti nisem dobila natančnejših navodil glede te nogavice, v trgovini so mi dali “nižjo” kompresijo.
Istočasno sem se z ginekologinjo dogovarjala za kontracepcijo, močno mi je svetovala maternični vložek Jaydess, ki sem ga že prevzela, nato pa mi (po telefonu) povedala, da pri GVT ne more dajati nič hormonskega. V navodilih Jaydessa ali Xarelta pa ne najdem nobene omembe interakcij, zato se sprašujem, ali se morda moti, in nizkodozno lokalno delovanje progestogena stanja ne bo slabšalo?
Vsekakor pa me zanima tudi vzrok nastanka GVT. Stara sem 41 let, bila zelo zdrava razen prekomerne teže v zadnjih letih. Nosečnost je potekala brez zapletov skoraj do konca, ko so mi diagnosticirali gestacijski diabetes, ki se ga ni dalo urediti s prehrano in sem si do poroda vbrizgavala inzulin. Zaradi položaja ploda sem rodila s carskim rezom, 4 dni bivanja v porodnišnici sem prejemala injekcije antikoagulanta in se gibala, kolikor sem se zaradi bolečin pač lahko.
Med nosečnostjo sem opravila več letalskih poletov, vendar sta bila tudi najdaljša “samo” 8 ur.
Pri delu za računalnikom sem med nosečnostjo sedela na žogi, ki naj bi bila dobra, vendar mi ni udobna, imam občutek, da mi noge prav zaspijo.
Več let sem jemala oralno kontracepcijo, jo pred 3 leti spremenila v lokalno hormonsko kontracepcijo (Nuvaring) in te tudi ne več uporabljala kako leto in pol. V družini ni nihče imel tromboze.
Nazadnje me tudi zanima, ali so velike razlike v nogavicah, pri kolesarjenju se mi pod kolenom pojavi močna guba, ki prav tišči. Ali moram tudi plavati z nogavico?
Zahvaljujem se za zaupanje. V dopisu ste navedli več vprašanj, na katera vam lahko najbolj kompetentno odgovorijo kolegi ginekologi, angiologi in endokrinologi. Mislim, da pri plavanju ni vam treba imeti elastične nogavice. Napisali ste, da vas nekoliko preseneča, da ste zboleli za GVT, zato ker v ožjem sorodstvu nihče nima zdravstvenih vprašanj glede krvotoka v spodnjih okončinah. Očitno obstajajo razlike v vplivih dednosti (pri vas sta prisotna dva dejavnika, ki sta pri tem verjetno imela vpliv – debelost in gestacijski diabetes. Srečno.
Spoštovani,
zanima me če je ciljni INR v mojem primeru pravilno določen in sicer bi ta naj bil med 2.5 do 3. Stara sem 23 let, pred skoraj tremi leti sem imela prvo GVT v levi okončini (zgoraj); naj bi bila posledica jemanja tabletk (Jazz, 5 meecev) in po pol leta se je GVT ponovila (1 mesec po ukinitvi terapije z marevanom 3 mg, brez da bi jemala kontracepcijske tabletke) v isti nogi spodaj. Po ponovitvi GvT so mi prej omenjeno trapijo načeloma določili da bo doživljensko. Ciljni INR me zanima, ker mi je bil na začetku določen med 2-3, sicer ni velik razlika ampak me zanima: In vprašala bi še, če je to normalno da včasih imam čuden občutek v levi okončini, kot da bi se spet hotela ponoviti bolezen? Je možno da je vremenska občutljivost?
Hvala za odgovore že v naprej.
L.p
Pozdravljeni,
v ponedeljek so ugotovili, da imam v levi nogi strdek od dimelj naprej. Noga me zelo boli. Ker bi rada cimprej okrevala, sem prebrala, da je priporocljivo da se cimvec hodi s povito nogo. Noga me se vedno grozno boli, tako da prav dalec sama ne upam, ker imam vmes vrtoglavice zaradi bolecine.
Ali lahko hodim po stopnicah, je to priporocljivo ali ne?
Zanima me tudi, ce moram dati povoje stran vedno ko se ulezem za vec kot 30 min? Sem noseca in na bolniski, tako da se veckrat na dan zaradi bolecine ulezem. Proti bolecinam jem lekadol, ki pa mi ne pomaga.
Povoje si povezem do dimelj, ker je tam strdek in mi vedno zleze dol. Ce povijem prevec na tesno, si lahko naredim kaksno skodo? Ne najdem tistega obcutka, da bi bilo povito popolno…
Hvala za odgovore,
Lep pozdrav
Hvala za zaupanje. Po zadnjih informacijah nosečnica z globoko vensko trombozo mora hoditi čim več, vedno z dovolj tesno povito nogo, po stopnicah kolikor je nujno. Obvezo odstrani pri ležanju. Proti bolečinam sme uživati samo tablete Lekadol (zgornja meja ni definirana). Upam, da bodo vsaj toliko zmanjšale bolečine, da ne boste vrtoglavi in boste lahko hodili. Srečno.
Pozdravljeni,
sem pisala že v prejšnjem sporočilu glede globoke venske tromboze in nosečnosti. Zanima me samo, ali je normalno da v več kot enem tednu bolečina niti malenkost še ni popustila? Imam občutek, da sem zdaj ravno na vrhuncu bolečine in da se nikamor ne premakne.
Koliko časa pribl. traja okrevanje po trombozi, v smislu, da je bolečina minimalna, oz. je ni več?
Hvala za odgovor,
lep pozdrav