Najdi forum

Fitnes in prehrana

Moj prispevek k butastosti argumentov v tej debati:

Prevec ogljikovih hidratov zelo negativno vpliva na organizem.

In se ena.

Prevec mascob zelo negativno vpliva na organizem.

Ooooo, pa se ena…

Premalo znanja zelo negativno vpliva… eh…

__ http://www.cenim.se

Očitno nisi prevelik strokovnjak za prehrano, ker če bi bil, tega ne bi govoril, oz. pisal.
Če imaš ustrezno formalno izobrazbo, bi ti mogoče podiplomski študij klinične dietetike koristil, ali pa vsaj pogled v kakšno knjigo biokemije.
Lep pozdrav

joj š enekdo ki pojma nima o določenih stvareh. mišice se ne morejo v maščobo spremenit!!!!!

preveri si 2. številko maxximum performance tam boš dobila nekaj osnov o teh stvareh!

Andrejkica, zelo dobro smo dojeli, da si strokovnjakinja iz dietetike. Skoda, ker se potemtakem oglasas na poste, ki so provokacija, da pa bi pojasnila poste, ki so znak ocitne ignorance (ko ljudje ne locijo med bazicnimi pojmi in opletajo po dolgem in pocez), pa ne.

__ http://www.cenim.se

Ne vem, če sem prav razumela;
Torej, če ljudje nečesa ne vedo in to vprašajo, je to ignoranca?
Res ne vem, kaj želiš povedati?
Bolje da vprašajo, kot da širijo “krivo vero”.
Mogoče sem pa tako neumna, da ne dojamem!

Ne, ne gre za vprasanje z vrha tega posta, na to se nihce ni sploh obregnil, vprasanje je cisto relevantno. Kar se mi zdi hecno, je, da mojega posta nisi spregledala, mirno pa si sla mimo MaleneD, ki ne sprasuje, ampak zelo afirmativno poucuje obcestvo. To je ignoranca, pa tudi sirjenje “krive vere”…

__ http://www.cenim.se

To ni bilo nič osebnega proti tebi. Na tisio pisanje pač nisem odgovorila,ker dejansko ne poznam sestave vaših prehrambenih dodatkov. Tudi tvoj odgovor je že bil in se mi ni zdelo smiselno, da se ponavljam. Mogoče si ugotovil, da pišem samo takrat, ko nekaj dejansko poznam. Tako se sploh ne spuščam v debate o treningih, ker bi najverjetneje kje brcnila v temo.
Lep pozdrav, in brez zamere :))

Zdej mi pa povej ce poznas kaksen esencialen ogljikov hidrat????

Zaenkrat poznamo samo esencialne mascobe in esencialne beljakovine – in le te so nujno potrebne za cloveka.

Lp Oliver

PS. Ni nujno da vse knjige ucijo pravo vero!

Cool, Andrejkica, saj si sama sebi odgovorila bolje, kot bi ti jaz.

2 Oliver: saj ne gre za to. Presnova beljakovin je, kot ves, za organizem lahko res vir razlicnih nedobrodoslih so-produktov, ampak ne vem, zakaj mora to biti tako silovit protiargument proti beljakovinam. Samo zato, ker je zauzitje prevec beljakovin tako neposredno in hitro LAHKO skodljivo, se ne pomeni, da mascobe in ogljikovih hidrati ne morejo biti ubijalci. Prav nasprotno. Zelo dobro se ve, da je vecina najpogosteje uporabljanih OH in M cistih morilcev, cesar pa za B se nisem slisala. Problem je seveda samo v tem, da OH in M ubijajo pocasi, ljudje pa so nagnjeni k temu, da spregledajo vzrocno-posledicne povezave, ce mehanizem ne deluje v zelo kratkem casu.

__ http://www.cenim.se

lepo napisano!!!

Se strinjam!

lp Oliver

Spustili ste se v zelo kompleksno temo. Rekla bom samo to- nobeno pretiravanje ni dobro. Ni dobro, če uživamo preveč maščob, beljakovin ali ogljikovih hidratov. Organizem potrebuje vse.
Beljakovine so potrebne kot gradbeni delci, še posebej esencialne AK, ki jih naše telo samo ne more sintetizirat. dojenčki potrbujejo2,2g B/kg telesne teže dnevno, odrasli do 0,8gB/kg telesne teže dnevno, Športniki (vzdržljivostni športi)1,2-1,6g/kg telesne teže dnevo, športniki(športi moči9 pa1,6-1,7gB/kg telesne teže dnevno.Višek beljakovin se uporabi za tvorbo energije, kjer je stranski produkt amonijak, ki pa je za telo toksičen. Če imamo opravka s čistimi beljakovinami ali celo posameznimi aminokislinami pa se pojavi še dodaten problem v črevesju. Čiste beljakovine in aminokisline imajo zelo malo ali celo nič prebavnih ostankov, ki jih izločamo. Vsebina našega črevesja se zelo počasi prazni, črevo se poleni in toksini se v črevesju zadržujejo dalj časa. Slabo izločanje iz črevesja pa je eden glavnih razlogov za nastanek raka na debelem črevesju.
Čiste beljakovine in aminokisline pa tudi ne vsebujejo vitaminov in mineralov, razen če so ti seveda dodani.
Ogljikovi hidrati res niso esencialni, vendar so glavni vir energije za telo. Niso pa samo vir energije, med njih spadajo tudi balastne snovi. Zakaj so le te pomembne, upam da veste. Napisala pa bom še nekaj o OH.
OH delimo na monosaharide(glukoza, fruktota, galaktoza), disaharide(saharoza, maltoza…), oligosaharide in polisaharide (škrob, glikogen, celuloza,…).Celokupna priporočena količina OH je 50 -60% ali pa tudi več, glede na dnevno priporočene energijske potrebe.
Tudi maščobe so vir energije. Zgrajene so iz maščobnih kislin, med katerimi sta dve esencialni (telo jih potrebuje, vendar jih ne more samo sintetizirati).
Pomembne pa so še kot prenašalci v maščobi topnih vitaminov (A;D;E;K).
Prevelike količine maščob pa tudi povzročajo težave, še posebej, če so to nasičene ali hidrogenirane maščobe, ker povzročajo dvig “slabega” – LDL holesterola v krvi. Zdrava prehrana vsebuje15 – 30% maščob celodnevne energijske vrednosti. Nasičenih MK, skupaj s transmaščobnimi kislinami naj bi bilo pod 10%, ostalo pa naj bi prevladovale mononenasičene MK.

Se opravičujem zaradi poznega odgovora, ker sem bila v službi.

Ne zagovarjam nobenega pretiravanja in nobene skrajnosti, ampak zagovarjam uravnoteženo in pestro prehrano.
Izjema so vrhunski športniki, ki pa morajo za svojo vrhunskost plačati tudi določeno ceno.

Draga andrejkica oz zagovornica prevelikih “doz” OHjev, kaj poreces pa na to, da je veliko ljudi zalitih, debelih ali pa si sama najdi izraz za njih?

Poznam jih veliko, tudi sam sem bil tak vendar sem vedno boljsi. Noben od teh ne je veliko beljakovin verejtno se premalo, vecinoma OHje in mascobe seveda tiste ki jih dobis v paketu z burekom ipd.

A to je zdravo?

Biti zalit, imeti 50% mascobe na telesu ipd?

Blodnje!

In se to ti povem, tako dobro kot se zadnje case pocutim na minimumu z OH ji, se nisem nikoli v zivljenju.

Tudi tako lepe barve nisem imel se nobeno zimo ipd….

Zakaj?

Mi razlozis , res me zanima.

LP

Za debelost niso krivi OH, ampak prevelika količina zaužite energije, ki pa se nahaja še v beljakovinah in maščobah.

Andrejkica, ze drzi, da je kriv kaloricni pribitek nad dnevno porabo, ampak verjetno se bos strinjala s tem, kar ti skusamo dopovedati: da je PREVELIKA kolicina beljakovin REDKO problem – tudi zato, ker so bistveno drazje od OH. Najlazje, najenostavnejse (najbolj prirocno) in najceneje se je basati s slabimi mascobami in cukri. Pretiran pribitek pri beljakovinah je nekoliko “zahtevnejse” opravilo – predvsem mora biti tukaj precej osebnega angazmaja, saj z beljakovinami (pre)bogate hrane PAC ne dobis na vsakem koraku.

Poleg tega, ker ves, kako se presnavljajo beljakovine, zagotovo tudi ves, da gredo beljakovine nekoliko pocasneje v speh kot OH in M.

Ceprav se strinjam s tistim, kar si napisala v svojem predzadnjem postu, se vedno trdim, da OH niso toliko nepogresljivi, kot se v nasi druzbi zdi, da pa tako prepricanje se vedno velja, je po mojem mnenju kriva tudi cena OHjev in industrija, ki za njimi stoji. Ze veckrat sem pisala, da brez poceni sladkorja ne bi bilo razvitih zahodnih druzb – in hegemonija tistih, ki imajo v lasti (poceni) produkcijske in pridelovalne kapacitete za OH, se seveda nadaljuje, prikrita tudi pod zdravstvenimi priporocili.

Torej OHjev zmerno, pac tudi po svoji potrebi – kdor se ukvarja z vzdrzljivostnimi sporti, jih pac potrebuje vec. Jaz sem ze med tistimi, ki moram z OHji s pinceto: pa se takrat, ko jih uzivam, posegam predvsem po tistih, ki imajo obilje vlaknin.

__ http://www.cenim.se

Seveda niso krivi kot taki OH ji za debelost.

Ce pa pogledas da so najvecji vir energije, ponavadi imajo tisti pogosto zauziti se visok GI in da veliko ljudi ne giba skoraj nic, nastane problem ki sem ga napisal.

Lahko pa tudi govoris da ni res, ampak dokler se bo v praksi pokazalo da je tako, da je veliko ljudi predebelih zarad raznoraznih fast foodov kjer je v veliki vecini prehrana sestavljena iz OH me ne bos prepricala drugace.

In kot sm reku, moje pocutje je z manj OHji veliko boljse, mogoce zato ker se mi ne vse nalaga tja kamor ni treba, mogoce pa je razlog samo psihicni ne vem.

LP

Super napisano … akoda ker se na da teme dat na kakane izobra~evalne teme.

Lp Oliver

Pa se druga plat je ce pogledamo novo prehranjevalno piramido (ki povecini zadosca za navadnega rekreativca) vidimo da se je razmerje glede na staro spremenilo. Priporoca se precej manj OH kot v prejsnji

Lp Oliver

tocno pa se druga stvar je .. sam imam nekje okoli 270 g beljakovin (ca. 3 g /TT) dnevno in lahko mi verjames da se res zelo trudim da vase spravim taksno kolicino. Povecini ljudje vase zelo enostavno dajo 1 kg OH – zelo zelo tezko pa je vase spravit 300 g beljakovin.

Lp Oliver

Oliver piščanec? beljakovina.Jaz ga spravim več kot 300 g vase.Ne vem no.

Pri OH -jih je res problem, če uživamo predvsem enostavne in prečiščene OH-je. Kadar pa v zdravi prehrani govorimo o OH.jih, mislimo na tiste, ki so sestavljeni in vsebujejo veliko vlaknin. Kolikor sem razumela, se pritožujete predvsem nad enostavnimi in prečiščenimi sladkorji, ki pa v prehrambeni piramidi zasegajo vrh, kar pomeni, da bi jih naj uživali v majhnih količinah (enkrat na teden).
Pri hitri prehrani pa je večji problem kot OH-ji maščoba, ki daje mnogo več energije kot OH-ji.
Problem meščobe je tudi v tem, da je največkrat “skrita”. To pomeni, da marsikdaj mislimo, da je živilo nima, ker je ne vidimo.
Vem, da je izpadlo, kot da sem proti beljakovinam, vendar ni tako. Človek potrebuje vse hranilne snovi. V mladosti potrebuje več drugačnih, kot v starosti, pri opravljanju določenih aktivnosti spet drugačne. Prehrana je zelo kompleksna stvar in je od posameznika do posameznika drugačna. Sem pa proti skrajnostim v katerokoli smer, ker dolgoročno prinašajo težave.
Tako npr. energijsko prebogata hrana lahko poviša hloesterol, ta povzroča nastanek bolezni srca in ožilja, hrana, prerevna z vlakninami lahko povzroči raka na debelam črevesju, prevelika količina beljakovin lahko povzroči putiko ali pešanje, ter odpoved ledvic, za debelost pa tako vemo, da je rizični faktor za nastanek cele vrste rakov, nasičene maščobe so eden izmed razlogov za povišan holesterol in še bo lahko naštevala.
Da se vsemutemu čimbolj izognemo pa je potrebna uravnotežena prehrana, ki vsebuje vse hranilne snovi.

New Report

Close