Estrofem
Pozdravljeni.
Prvič bom imela prenos zarodka z Estrofemom. Zdravnica se je tako odločila, ker je za mano veliko neuspešnih prenosov. Sicer imam svoje ovulacije, tudi z debelostjo sluznice ni težave, je vedno okoli 10 mm. Zdaj me malo skrbi, da bi Estrofem sluznico preveč odebeil (jem ga 3x na dan do UZ-ja) glede na to, da je že tako povsem v redu. Je ta strah upravičen?
Spoštovani,
bolj kot debelina sluznice, ki je zgolj “posredna inforamcija” bi bilo smiselno vedeti, v kakšni “starostni in ciklični fazi” je ta v času, ko se načrtuje prenos zarodka. Mogoče bi se kdaj kak ciklus rezerviral zgolj za biopsijo maternične sluznice na dan, ko se sicer načrtuje prenos in se ji histološko pregledalo na način, ki pove, kateremu dnevu v ciklusu po svojih lastnostih ustreza. Morda se zarodke pri vas vstavlja v ne optimalni sluznični fazi? Hkrati bi se lahko v bioptičnem vzorcu mogoče določilo delež NKC (natural killer cells), ki v primeru, če jih je več kot 4 ali 5% lahko preprečujejo vgnezditev.
Res je. Se strinjam in to, da se medicina spreminja v tekoči trak priporočil, tabel, flowchartov in protokolov, zelo moti tudi mene. Medicina je namreč svojevrstna “obrt” (da, obrt) z znanstvenim in umetniško-psihološkim pridihom. Sestavljajo jo številne “veščine”, vendar je te treba aplicirati izredno individualno in tankočutno (kot bi rekel kak profesionalni kuhar – za isto jed sicer uporabljam vedno enake surovine in začimbe, vendar te nikoli niso povsem enake, zato je jed potrebno tolikokrat sproti okušati in popravljati ali kot bi rekel kak glasbenik – ja prijemi so seveda vedno enaki, ampak če inštrument ni isti in publika ni ista, je treba tudi prijeme, ritem in glasnost prilagoditi, pa tudi improvizacija je kdaj nujna, drugič pa prepovedana). In to je tisto, kar sodobna medicina žal izgublja. Na srečo ne povsod, ne v rokah vseh in ne vedno.
Na vaše izrecno vprašanje, kjer to preiskavo opraviti pa žal nimam konkretnega odgovora. Ne vem, kje ste pravzaprav v postopku, kajti v SLO obstajajo le 3, zdaj 4 centri, ki se ukvarjajo z OBMP in čeprav vsi težijo k precejšni “uniformiranosti” v postopanju, nekateri, zlasti po večkratnih neuspehih “uslišijo” tudi “kakšni dobri ideji” kako najti razlog za ponavljajoči neuspeh, kajti prepričan sem, da v osnovi vsi želijo pomagati in nenazadnje je to tudi konkurenčna prednost, če so bolj uspešni. Mogoče poskusite kar z dialogom in sami predlagajte, oziroma “vrzite kost”, da nekaj vendarle veste o vsem skupaj. Mogoče vam pa uspe kar tam, kjer ste že v postopku?
Kolikor mi je znano se preiskava za NK celice ne opravlja na napotnico. Vem, da jo opravljajo v ZC Dravlje, ampak sem tudi zasledila, da ta preiskava nima večje veljave. Isto velja s preiskavo ERA, kjer ugotavljajo zrelost sluznice – naj bi se preiskava na številnih izobraževanjih v tujini smatrala kot nepotrebna. Po eni strani razumem, saj je sluznica lahko v vsakem ciklu “drugače zrela”, ampak mogoče pa vseeno nakaže problem. Ker je to še edina stvar, ki jo lahko naredim, jo bom v prihodnje naredila pa potem upam, da bodo to na kliniki v LJ upoštevali.
Spoštovani,
obstaja celo “koledar” histoloških značilnosti, ki se pojavljajo in izginjajo skozi ciklus, tako, da je mogoče za vsako kombinacijo lastnosti določiti, kateremu dnevu ciklusa ustreza. Če je diskrepanca med objektivnim stanjem in dejanskim dnevom ciklusa zelo različno (recimo 5 dni ali več), potem to lahko pomembno vpliva na sposobnost vgnezditve zarodka. Ker nisem patolog in ker je od takrat, ko sem se tega bežno in zgolj teoretično učil že dolgo (30 let), podrobnosti težko naštejem, ampak za vas je dovolj, da veste, da ima sluznica v vsakem dnevu ciklusa unikatne lastnosti, za vgnezditev pa je primerna le z lastnostmi, ki ustrezajo od 12. do 18. ali 19. dneva ciklusa.