Najdi forum

Endometrioza

Pozdravljeni,zanima me,če je to tudi lahko endometrioza,če imaš samo 2 dni menstruacijo,svetlo rdečo in še to skoraj nič,samo,ko sem na vc-ju in še to,ko sem na mali potrebi.To se mi je zgodilo sedaj 2 meseca,da jo imam samo 2 dni,zelo malo,prej pa sem jo imela vsaj 4 dni,ampak tudi nikoli obilne ali boleče.Imam tudi zelo povečan trebuh že dva meseca in zelo napet,boli me sp.desni del,kot jajčniki,včasih tudi levi.Kaj bi lahko to bilo?Hvala in l.p.

Pozdravljeni ga. Karka!
Utrogestan (progesteron) res vpliva na zadebelitev maternične sluznice, vendar ne v taki meri, da bi se zaradi tega povečala maternica. Ena tabletka Utrogestana ni mogla povzročiti tako obsežnih sprememb.
Da bi se karkoli nabiralo v maternični votlini (sluz, kri..) bi bilo možno le, če bi obstajala zapora, ki bi preprečevala iztekanje vsebine maternice skozi cervikalni kanal v nožnico. Če imate menstruacijo, je malo verjetnosti za takšno zaporo.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni Barbarazerjav!
Kar opisujete niso simptomi endometrioze.

O vzroku bolečin v spodnjem delu trebuha ne bi rada ugibala. Najbolj enostavno bi bilo, če se s svojo ginekologinjo pogovorite o vaših strahovih in skrbeh. Že ultrazvočna preiskava bi razrešila marsikatero vprašanje.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

ultrazvok je bil v redu,kri,voda b.p,a je to normalno,da imaš menstruacijo samo 2 dni,sedaj sem jo imela na 26 dni,vmes ni krvavitev,stara sem 42 let.A so to lahko hormoni’?L.P

Pozdravljeni!
Seveda so hormoni tisti, ki uravnavajo ciklus! Ampak, če nimate nobenih drugih težav kot je krajše trajanje menstrualne krvavitve in manjša količina krvavitve, imate veliko srečo. Menstruacija na 26 dni je popolnoma normalen ciklus.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Povprašala bi vas glede zadebeljene sluznice v maternici.Imela sem ambulantno histeroskopijo kjer se je dala videti zelo zadebeljena sluznica.Vzeta sta mi dva vzorca sedaj me zanima ali bi se v primeru kakšnega raka to videlo na histeroskopiji oziroma na kameri?Rečeno mi je da je lahko vzrok zadebelitve hormonski ali pa je sluznica samo po sebi takšna kot je imam namreč močne menstruacije.Za kateri hormon pa gre pri zadebelitvi?

Pozdravljeni!
Histeroskopija z odvzemom tkiva za histopatološko preiskavo je diagnostična metoda. To pomeni, da bodo potrdili ali ovrgli patologijo sluznice v maternici. Z drugimi besedami, zanesljivo vam bodo povedali, če gre za rakaste spremembe ali ne.
Oba spolna hormona (estradiol in progesteron) sodelujeta pri zadebelitvi sluznice v maternici. Estradiol jo debeli do ovulacije, progesteron pa od ovulacije naprej. Progesteron ima tudi odločilno vlogo v nosečnosti.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,zanima me še,če ti lahko čutiš,da imašneprehodne jajčnike,jajcevode in,da imam zaradi tega napet in povečan trebuh.Ta je še bolj povečan 1teden pred menstruacijo in ali je možno,da imaš kako vnetje ali kako spolno bolezen,brez,da imaš kakšen izcedek?Hvala in lep pozdrav

Pozdravljeni!
Nekoliko napet in povečan trebuh en teden pred menstruacijo je večinoma popolnoma normalen pojav in skoraj nikoli ni povezan z boleznijo.
Neprehodnosti jajčnikov ne morete neposredno občutiti. Posredno pa se neprehodnost kaže kot nezmožnost zanositve, torej neplodnost.
Možno je imeti spolno prenosljivo bolezen brez značilnega izcedka. Najbolj znana in nevarna spolno prenosljiva bolezen je HIV infekcija. Okužba s HIV virusom se ne kaže z nobenim značilnim izcedkom. Tudi klamidijska okužba je lahko tiha okužba. HPV okužba se prav tako ne kaže z izcedkom. Obstajajo še mnoge druge, med njimi verjetno tudi take, ki jih še ne poznamo. Spolno prenosljive okužbe so obstajale v preteklosti, obstajajo danes in verjetno se jim tudi v prihodnosti ne bomo mogli izogniti.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,

Tudi jaz imam kot barbarazerjav povečan in napet trebuh zato me zanima ali veste kaj bi lahko bil vzrok za to? Povečan trebuh imam skozi ves mesec. Imam 37 let, pred šestimi meseci sem imela laparaskopijo in potrjeno diagnozo endometrioze.

Lep pozdrav!

Pozdravljeni!
Vzrokov za povečan in napet trebuh je veliko. Poleg ginekoloških težav, obstajajo še take, ki so povezane z drugimi organskimi sistemi.
Endometrioza dela veliko hujših težav in simptomov kot je napet trebuh. Kakšno nadaljnje zdravljenje in postopke so vam priporočili v zvezi z vašo boleznijo? Ali je bila operacija namenjena zdravljenju ali zgolj diagnozi endometrioze? Veliko več vprašanj kot odgovorov imam na vaše začetno vprašanje.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,

Operacija je bila, da so lahko postavili diagnozo. Očistili so samo tisto kar so lahko, saj so jajčniki prilepljeni zadaj na maternico in ker nimajo takšnih izkušenj se niso upali čistiti, da ne bi na koncu morali vse odstraniti. Predpisane so mi bile hormonske tablete, po katerih mi je bilo slabo zato jih nisem jemala. Napotili so me k dr. Ribičevi v LJ in še čakam, da pridem na vrsto. Tako sem sedaj že 7 mesecev po operaciji brez zdravljenja. Preizkusila sem vse kar sem prebrala na internetu…diete…bio hormone…nov življenski slog. Pa ni nič pomagalo. Sedaj mi je že ves mesec zelo slabo in imam telo čisto brez energije. Skozi dan se mi večkrat vrti. Na internetu berem kako endometrioza povzroča samo bolečine in neplodnost. ALi so lahko tudi kakšne druge posledice? Na kaj bi morala biti še pozorna? Kaj bi morala še narediti?

Hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni!
Terapija endometrioze je še vedno v prvi vrsti kirurška. Bolečine in neplodnost sta glavna simptoma, ki jih zdravimo. Glede na razširjenost na organe v mali medenici pa so težave zelo različne. Tudi težave z odvajanjem blata niso redkost.
Spremenjen življenski slog ne traja 6 mesecev, ampak celo življenje, zato potrpljenje. Specifične diete, ki vodi v ozdravitev endometrioze ne poznam. Vsak korak k zdravemu življenskemu slogu je kljub temu dobra naložba.
Ne vem, kaj ste mislili z bio-hormoni. Ali ste imeli v mislih bioidentične hormone ali bio-flavonide (rastlinski hormoni)? Zato težko rečem, če ste izčrpali vse meni znane možnosti.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,
tudi jaz imam težave z nepolodnostjo, stara sem 33 let in zadnji dve leti imam nekaj dni pred menstruacijo rjavo-rdeč izcedek. Okoli ovulacije je rdeč, potem pa pred menstruacijo postane temno rdeč. Bila sva tudi v 1 postopku IVF, postavili so diagnozo policistični jajčniki. V postopku ni prišlo do oploditve (8 celic).
V tistem času so mi dodajali Prometrium od 15 dneva naprej in teh krvavitev po tem ni bilo.Sedaj sklepam, sama, da mi tega hormona najbrž primanjkuje. Moj osebni ginekolog temu ne daje nobene pozornosti in pravi, da pač imam take jajčnike.Sama pa sem res obupana, kaj narediti. Ali lahko grem na kak test hormonov progesterona? Kdaj bi ga morala delati, kateri dan?
In, ali lahko sumim,da imam endometriozo? Pred časom mi je ginekolog (en drug) diagnosticiral, da so te krvavitve (tudi pri spolnih odnosih so bile) vzrok razraščena sluznica na m.vratu.To je videl z UZ.Prav tako imam zelo boleče menstruacije in zbada me v jajčnikih okoli ovulacije in velikokrat še po tem, imam bolečine v jajčnikih.
Najlepša hvala že v naprej za vaš odgovor!Špela

Pozdravljeni!
Pri policističnih jajčnikih zaradi prebitka testosterona ne pride do ovulacije. Zastali folikli se nabirajo pod skorjo jajčnika. Ultrazvočno dajejo jajčniki značilen videz, z verižico foliklov nanizanih ob zunanjem robu jajčnika. Če ne pride do ovulacije, se tudi progesteron ne tvori.
Na sluznico v maternici vpliva le estrogen. Ko se zadebeli do kritične debeline se odlušči (krvavitev). Krvavitev, ki ne sledi ovulaciji ni menstruacija, zato nima povsem enakih značilnosti.
Lahko je dolgotrajnejša in obilnejša.
Prometrium ali BH progesteron dodajajo v IVF postopkih kot pomoč rumenjakovemu telescu. Rumenjakovo telesce sicer po ovulaciji proizvaja endogeni progesteron. Predhodno ni nujno laboratorijsko dokazano, da vam tega hormona primanjkuje.
Lahko si izmerite hormona progesteron in estradiol v drugi polovici ciklusa (21. dan, če je ciklus na 28 dni).
Mislim, da vaš ginekolog ni govoril o razraščanju endometrijskega tkiva na materničnem vratu, Z UZ ne ugotavljamo endometrioze na MV. Sluznico MV gledamo s prostim očesom ali kolposkopom ob ginekološkem pregledu.
Če ste bili v IVF postopku, ste verjetno opravili tudi diagnostično laparoskopijo, pri kateri bi zagotovo potrdili morebitno endometriozo.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,

Imam vprašanje glede težav, ki se mi pojavljajo zadnjih nekaj let. Pred kakšnim mesecem sem bila na samoplačniškem ginekološkem pregledu, kjer mi je zdravnik postavil diagnozo endometrioze ter 4 cm endometrioma na levem jajčniku in svetoval operacijo. Po tem sem bila pri svojem osebnem zdravniku, ker imam že nekaj let težave z vedno večjo poraščenostjo, čustvenimi izbruhi, depresijo, izgubila pa sem tudi kakršno koli željo po spolnih odnosih. Ker sem pomislila, da je morda kaj narobe z mojimi hormoni, sem ga vprašala, če bi šla na pregled krvi in mi je rekel, da je to izguba časa in denarja. Zanima me, če bi bilo dobro, da grem vseeno samoplačniško na pregled, če drugače ne gre.

Hvala in lep pozdrav,

Jana

Pozdravljeni!

Kar mene skrbi, ko preberem pismo, kot je vaše, je, da ne zaupate lečečemu ginekologu, kot tudi ne ginekologu po vaši izbiri. Žal mi je, da ste izgubili zaupanje v dobro namero vpletenih zdravnikov, da vam bodo pomagali iz vaših težav.
Morda nihče od nas nima popolnega odgovora, ki ga iščete. Zdravnik, ki je postavil diagnozo endometrioza in predlagal zdravljenje, s svojo strokovnostjo in profesionalnostjo želi rešiti vaše težave.
Boljši je en zdravnik, ki vas pozna, kot 5 priložnostnih zdravnikov.
Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Živijo,
Tudi jaz imam težave z neplodnostjo,stara sem 30 let in že 3 leta ne morem zanosit,sicer imam že enega otroka ki ima 4 leta. Pred kratkim sem imela laparoskopijo in histero.drilling jajčnika,razrešitev adhezij v trebuhu. Jajcevoda bolj zvijugana in debelejsa,uterus v precejšnji rvf slabše premakljiv,levi ovari priraščen v foveo ovarico 3 endometrična žarišča,elabe sledi ovulacij.

Zanima me vaše mnenje,bom lahko zanosila naravno al morem it umetno?? Bi rabila kakšna zdravila za endometriozo,ker mi niso nič predpisali…in v kolkem času se lahko povrne in zakaj? Hvala

Pozdravljeni!
Ne verjamem, da vam bom lahko odgovorila kaj več, kot vam je zdravnik, ki vas je operiral.
Če vam dodatne terapije ni predpisal, je to zato, ker meni, da je ne potrebujete. Žarišča endometrioze so vam verjetno odstranili. Endometrioza je sicer kronična bolezen, ki ima svoj potek, včasih s hitrim razvojem bolezni, drugič z počasnejšim.
Drilling jajčnika je bil narejen zaradi policistične bolezni jajčnika in operacija bo omogočila ali olajšala ovulacijo (sproščanje jajčeca v sredini menstruacijskega ciklusa iz jajčnika).
Razrešitev adhezij ali zarastlin bo pripomogla k boljši mobilnosti jajčnikov in njunega anatomskega odnosa z jajcevodi.
Operacija je bila namenjena čimprejšnji želeni naravni zanositvi. Mislim, da so vam tako tudi svetovali in predlagali.
Še malo sreče in upam, da vam bo čimprej uspelo zanositi po naravni poti.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,

Lepo prosim za nasvet. Že četrti teden jemljem Visanne, zaradi suma na endometriozo. Mi jih je zdravnica predpisala v upanju, da se končajo vse moje težave, ki nakazujejo na endometriozo. Predvčerajšnjim pa sem začela obilno krvaveti..sicer je bilo rečeno, da so lahko med jemanjem tabletk možne vmesne krvavitve, vendar pa ne vem, če je ta vrsta krvavitve ravno vmesna, saj iz mene dobesedno padajo kosi ‘sluzi’ (ne vem kako naj najbolje opišem, kaj bi to bilo), krvavitev pa je skoraj močna kot menstruacija…poleg tega so bolečine še hujše, kot so bile pred jemanjem tablet…

Ali je to normalno? ali naj grem kar do zdravnice, ker že dva dni kličem in ne dobim nobenega na telefon.

Lepo prosim za odgovor. Hvala.

New Report

Close