Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje en šopek vprašanj

en šopek vprašanj

Živjo! Punce na sosednjem forumu so me napotile nate. Sama nisem nisem nič (dobesedno!) dojila, imam pa sestrično, ki ima zdaj 7 tednov starega sina in ga izključno doji. Ima pa sama težave s ponavljajočimi se mastitisi, s kroničnim zaprtjem pri sebi in s krči pri tamalem. Ker nimam nobenih izkušenj, ona je pa bolj “bukove” sorte za računalnik, te prosim za pomoč:

Kaj lahko je (kosmiči, muesliji, kakiji, kislo mleko, jogurt, žitarice, polnozrnati muesliji??) od tega, kar rahlja prebavo, da ne bo posledično tamalega napenjalo?

Kaj pa kompoti? Pa tiste čudežne namočene fige in slive? Ali to vpliva na krče pri sinkotu?

Kako preprečiti mastitis? Moje osebno mnenje je, da veliko preveč počiva in poležava, porod je minil v 7 urah (z nule), šivov je imela 2 ali 3, še sama ne ve, tako da s tem in tudi z nosečnostjo ni imela težav. Ker večino dneva miruje (njen “sprehod” traja max 10 min, vse -VSE!- v gospodinjstvu ji naredi mama!), se ji mleko dela v neznanskih količinah, mali vsega ne more pojest, pri iztiskanju pa tudi kaj hitro obupa. Tako komaj zleze iz enega vnetja in je že v drugem. Jaz sicer nočem kaj dosti soliti pameti, ker pač sama nisem izkusila, kako in kaj, vendar menim, da bi več gibanja koristilo njej, otroku, preprečilo bi zaprtje, pa tudi produkcija mleka bi se verjetno malo “unesla”. Kaj meniš ti kot strokovnjak?

Kje najdem kaj več o pravilni prehrani doječe mame? Kakšno zelenjavo in sadje lahko uživa? Do kdaj je potrebno strogo paziti na prehrano? Mamice so dejale, da so do 3. mes zelo pazile na hrano, nato pa nič več. Kaj ti priporočaš in kej lahko še kaj “pametnega” najdem zanjo?!

Že vnaprej najlepša hvala!

Prosim, Karmen, na pomoč, sestrična mi visi na telefonu, sine se dere na vse kriplje, ona se dere, – jaz pa ne znam kej dost pomagat. Usmili se me, prosim!!!

Skrbna, če potrebujete TAKOJ, naj sestrična pokliče katero od svetovalk. Sama se pravkar odpravljam nazaj v Ljubljano in ne utegnem ta hip, žal.

TELEFONSKE ŠTEVILKE SVETOVALK:

Špelca 02/ 251 24 21
Tanja 05/627 34 84
Urša 01/518 60 90
Jana 01/510 51 00
Mateja 01/512 45 74
Irena 04/510 80 01
Karmen 01/831 27 27

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Hvala, bom(o), ob priliki pa vseeno prosim še za kaj napisanega.

Draga Skrbna,
opravičujem se, ker ste morali malce počakati na moj odgovor. Prejšni teden in ta teden imam veliko obveznosti, tako v službi kot doma, zato je moral forum malce počakati.

Vaša sestrična ima težave s kroničnim zaprtjem pri sebi in pri otroku. Kaj pomeni kronično zaprtje pri otroku? Normalno je, da dojeni otroci kakajo večkrat dnevno ali pa samo enkrat na osem ali tudi več dni. Če je ob manj pogostem kakanju količina blata velika in je blato normalno tekoče, če otrok vsakodnevno dovolj lula in se lepo razvija, potem je vse OK. Nekateri dojenčki se pred kakanjem močno napenjajo, vidno pritiskajo, se kremžijo in spuščajo glasne glasove. Kakanje dojenčkov včasih izgleda skorajda kot tekma v rokoborbi. Dojeni otroci so zelo redko zaprti. Zaprtje pomeni, da ima dojenček zelo trdo blato (koz zajčji ali kozji bobeki). Večina otrok, ki glasno in vidno kaka, kaka normalno, mehko, tekoče blato. Če je zaprta mati, ni nujno, da je zaprt tudi otrok.

Če ima sestrična težave z zaprtjem, naj s eobrne po nasvet k svojemu soebnemu zdravniku. Doječa mati lahko uživa PRAV VSO hrano. Če ima težave z zaprtostjo, naj uživa veliko tekočine (najboljše navadne vode) in živila, bogata z vlakninami. Pri zaprtju pomaga prehrana, bogata s polnozrnatim žitaricam, laneno seme, namočeno v jogurtu, donat Mg in druga domača živila. takšna prehrana doječi materi oziroma dojenčku ne škodi. Res škodi pa lahko pomanjkanje gibanja, večje količine čokolade, kave in pravega čaja.

Doječa mati lahko uživa vseh vrst hrane, saj se plini pri materi ne morejo prenašati v materino mleko. Mleko se namreč tvori iz krvi! Nekatere matere opažajo, da hrana, ki njih same napenja, povzroča težave pri dojenčkih. Najpogostejše živilo, ki povzroča težave je tudi prevelika količina kravjega mleka in mlečnih izdelkov.

Mastitis?
Mastitisa ženska ne dobi zaradi počitka. Velja prej nasprotno. Mastitis dobijo prej tiste ženske, ki premalo počivajo in jih z infekcijo in zmanjšano imunsko odpornostjo telo opomni, da ni vse v redu. Dolžina in intenzivnost poroda na pogostost mastitisov nimajo nobenega vpliva. Dolžina trajanja poroda in število šivov ne more biti merodajno merilo o izčrpanosti matere. Tudi zelo kratek, a intenziven in boleč porod lahko tako izčrpa mater, da njeno telo potrebuje še dva ali tri mesece za okrevanje.

Pravite, da ima mamica preveč mleka? To je pravzaprav tudi najpogostejši vzrok za pojav mastitisov. Mleko, ki v mlečnih vodih zastaja in ker se vod na izprazni, se lahko vod vname. Ali je imela mamica zastojna vnetja ali mastitis? Ko na dojki opazimo občutljivo mesto, rdeč madež ali boleč vozliček, je vzrok zanj najbrž zamašen mlečni vod. Mlečni vod, ki nima dobrega pretoka se vname in pritisk za vodom povzroči vnetje tkiva. Ko mati dobi vročino, dojka pa je na otip zelo trda in boleča, včasih se vidi tudi rdečica na predelu, pod katerim je vnetje, pravimo, da ima mati mastitis. Čeprav ni mogoče kar tako na oko videti, ali je infekcija bakterijskega izvora ali je vročina le splošen znak vnetja, je pomembno da mati obišče zdravnika. Le bakterijsko vnetje dojke je potrebno zdraviti z antibiotiki, vendar takimi, ki dojenja ne onemogočajo, saj je pogosto dojenje na prizadeti strani pomemben korak na poti do ozdravitve. Jemanje antibiotikov ni vzrok za prenehanje dojenja, zdravnik naj predpiše takšne antibiotike (če so res potrebni), ki so z dojenjem združljivi.

Poleg bakterij so vzroki za mastitis ter zamašene vode tudi:
– dojenček je preskočil obrok – ker je spal dlje kot ponavadi ali je bil hranjen po steklenički in so materine prsi prepolne
– dolgotrajen pritisk na prsi – pretesen modrček, pritisk materinega prsta med dojenjem (mnoge matere se bojijo, da dojenček med dojenjem ne more dihati in s prstom pritiskajo na tkivo)
– nepravilno pristavljanje dojenčka – dojenček zagrabi le bradavico in dejansko ne sesa dobro, kar povzroča zastajanje mleka
– mati je prezaposlena in premalo počiva.

Takoj, ko mati opazi zamašen vod ali prve znake mastitisa naj začne z domačim zdravljenjem: s hladnimi obkladki si lahko blaž bolečino, s toplimi obkladki pa naj si pomaga tik pred podojem, da mleko lažje steče. Kaj pomaga? Najprej in še posebej: počitek in še enkrat počitek. Nato – pogosto dojenje (brez dodatnega črpanja) le na otrokovo zahtevo, še posebej je dobro, da kakšen dan vedno začne s podojem na boleči dojki, ko otrok še močno sesa. Nato – zelo zelo nežna masaža v bolečem predelu (ki ga prej pogreje s toplimi obkladki), le s konicami prstov, najbolje pod toplim tušem. In ne nazadnje – sprememba položaja med dojenjem.

Čeprav so včasih materam z mastitisom svetovali, da naj prenehajo z dojenjem, so novejše raziskave pokazale, da dojenje med mastitisom otroku ne škoduje, kajti protitelesca v materinem mleku otroka ščitijo. Doji naj pogosto, predvsem na prizadeti strani, čeprav je dojenje boleče. Mati naj menja položaje pri dojenju in vsaj enkrat med obrokom postavi otroka tako, da njegov nosek v smeri zamašenega voda. Če je le mogoče, naj za nekaj dni preneha nositi modrček, predvsem pa naj počiva. Če nima starejših otrok ali neodložljivih obveznosti, naj se skupaj z dojenčkom kar preseli v posteljo.

O prehrani doječe matere je veliko napisanega v knjigi Ksenije Šoster Olmer: Dojenje in materinstvo iz srca. O prehrani doječe matere sem tudi večkrat pisala tukaj, na forumu. Poudarjam, da doječi materi ni potrebno strogo paziti na prehrano. To so v naši kulturi dokaj močno zacementirani miti iz prejšnjih generacij, ki pa absolutno ne držijo. Razen, če je dojenček preobčutljiv ali alergičen na določeno živilo. No, seveda pa je pomembno (kot tudi za vse ljudi), da je hrana zdrava, čimbolj sveža in nepredelana ter iz različnih vrst živil. Torej, namesto da se vaša sestrična obremenjuje s svojo dieto in se hrani le s polento in mlekom, naj uživa normalno, zdravo in raznovrstno hrano.

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Lepa hvala za odgovore, tudi mene je bolezen položila v posteljo za cel teden , zato se z zamudo zahvaljujem za izčrpen odgovor, ki bo zagotovo v veliko pomoč obema. Težave se ji namreč še kar vlečejo, jaz sem pa s svojim znanjem na tem podorčju res bolj švoh. Še enkrat lepa hvala in lep vikend!

New Report

Close