Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Otorinolaringologija Eksploracija srednjega išesa

Eksploracija srednjega išesa

Spoštovani
Prosim, če mi lahko kdo pove potek operacije srednjega ušesa z morebitno mobilizacijo slušnih koščic. Čaka me v jeseni, pred tem imam še enkrat kontrolo. Vem samo, da operacija poteka skozi sluhovod, da traja do 1h in, da se ti lahko po operaciji vrti.
Zanima me, kako poteka operacija na kratko, kakšna je anestezija, ali te kasneje močno boli uho, so kakšne hujše bolečine, koliko časa si v bolnici, koliko časa v bolniškem staležu? Hvala za odgovore in lep dan.

Spoštovani,

na kratko je potek tak:
– dobite tablete proti bolečinam in pomirjevalo (ali v primeru vnetij s holesteatomom splošna anestezija – zaspite)
– ležite na hrbtu z glavo , obrnjeno na stran
– dobite lokalno anestezijo – nekaj vbodov, nato se celo področje omrtviči
– odgrne se bobnič s pasom okolne kože
– pregleda se koščice, njihovo gibljivost
– v primeru otoskleroze (zakostenele plošče stremenca) se odstrani oba kraka stremenca, v ploščo se zvrta luknjica
– slušno verigo se sklene in mobilizira: odstranitev brazgotinskih tračkov, vstavitev protez iz titanija, modeliranje lastne koščice – nakovalca
– v primeru vrtanja luknjice v stremenčevo ploščo obložitev s koščki tkiva ali spužvastega materiala
– v primeru luknje v bobniču podložitev fascije (mišične ovojnice, odvzete iznad uhlja)
– zagrnitev bobniča
– preizkus sluha
– tamponada sluhovoda z gelido (resorbilnim spužvastim materialom)

Glavo se povije v obliki čelade. Nekaj ur po op. morate trogo ležati. Dobite sredstva proti bolečinam, kolikor je potrebno. Lahko tudi kaj proti bruhanju,
Običajno je preveza šele 2 dni po operaciji in na ta dan odidete domov, če je vse v redu.

6 tednov se ne smete usekovati, ne smete dobiti viroze, nič telesnih naporov. Bolniški stalež je torej priporočljivo 6 tednov.

*** asist. dr. Tanja Soklič Košak, dr.med., spec. ORL, ORL Klinika, UKC Ljubljana *** ORL SOKLIČ KOŠAK, Vilharjeva 50, LJUBLJANA *** m: 041 45 22 88 *** e: [email protected] *** https://www.orlsoklickosak.si ***

New Report

Close