druga nosečnost
Lep pozdrav!
Rodila sem pred petimi leti prvič.Nosečnost je potekala normalno razen rahlega krvavenja v tretjem mesecu nosečnosti. Sama sem 0-neg mož pa A-poz.Zaščitne injekcije v nosečnosti in po porudu nisem dobila,ker so krvne preiskave pokazale,da kljub 0-neg faktorju imam veeno nekaj protitelesc,tako,da injekcija ni bila potrebna.Tako mi je razložil moj ginekolog. Sedaj pa sem ga vprašala za mnenje kako bi bilo z drugo nosečnostjo pa mi je dejal,da najbrž enako.
Lepo prosim za vaše mnenje!
Pa še nekaj. Ko sem bila v osmem mesecu nosečnosti je ginekolog na UV videl,da ima otrok močno povečana jetra. Zdaj me pa zanima ali bi morala zdaj,ko je punčka stara pet let opraviti kakšen kontrolni UV.
Najlepša hvala za vaše mnenje!
Draga Mojca,
očitno ste v skupini z večjim tveganjem za razvoj komplikacij pri plodu v nosečnosti zaradi možnosti razvoj “hemolitične bolezni pri plodu”. Kako boste reagirali v naslednji nosečnosti je nemogoče predvideti, ker ima krvna skupina A, ki jo ima mož lahko različno kromosomsko osnovo. Če ima vaš mož krvno skupino AA, potem je možnost za razvoj komplikacij veliko manjša kot če ima krvno skupino A0. Če ima napr. plod po očetu krvno skupino A, potem bodo njegove krvničke v vas tako jhitro propadle, da ne bodo “dovolj časa v stiku” z vašim imunskim sistemom za razvoj dovolj močnega odgovora na “provokacijo”, če pa ima plod osnovno krvno skupino O, se parv lahko zgodi slabši scenarij. Kaj bo na stvari je zelo nepredvidljivo in bo pač potrebno redno z UZ kontrolirati stanje ploda, najbolje v ustanovi 3. reda kot je ginekološka klinika (če boste seveda noseči).
Če je vaš otrok zdaj zdrav in brez problemov ni potrebna nikakršna kontrola jeter, saj so jetra med najbolj obnovljivimi organi v telesu!
Hemolitična bolezen je ekstremna slabokrvnost ploda zaradi razpadanja rdečih krvničk kot posledica delovanja protiteles proti Rh faktorju pri nosečnici. Ti namreč prehajajo preko posteljice v plod in tam uničujejo njegove krvničke. Zaradi pomanjkanja krvničk začno kri izdelovati tudi jetra, zato zelo otečejo in lahko tudi propadejo. V končni fazi začne plodu primanjkovati kisika, zato popušča tudi srce in plod, če mu ne damo transfuzije v maternici ali ga predčasno rodimo, umre v maternici. Seveda je to najbolj “črn scenarij”, ker se razvoj bolezni lahko ustavi na katerikoli točki in je lahko tudi tako mil, da ima otrok, rojen ob roku samo malo več rumenila v krvi in postane po porodu nekoliko zlateničen.
Oprostite g.Pušenjak še za eno vprašanje!
Jaz sem vas razumela,da je možno že v maternici otroku zamenjati kri.
Kako ginekolog lahko oceni kdaj je to potrebno,kje ta poseg opravijo,kako poteka in kakšne so nevarnosti!
Hvala lepa za vaše odgovore.Slika na spletni strani me je zelo presenetila. Mislila sem,da je to starejši gospod tik pred upokojitvijo. Kako že pravi pregovor”mislit se pravi nič vedet”
Lep pozdav!
Draga Mojca,
hvala za pripisano pripombo. Gotovo gre za kompliment, a ne?
Pa šalo na stran, transfuzija še ne pomeni izmenjavo krvi. V maternici dajemo le transfuzijo zelo močno slabokrvnemu plodu skozi popkovnico oziroma v del vene, ki je tik za popkom pri plodu. Potrebo po transfuziji se ugotavlja tako, da prav tako iz vene v popkovnici odvzamemo pod kontrolo ultrazvoka vzorec krvi in ga analiziramo. Sum, da bi utegnilo biti kaj narobe pa postavimo z ultarzvočnim pregledom, kjer najdemo za slabokrvnost značilne spremembe, tako v anatomiji kot v pretakanju krvi po plodovih žilah.
Poseg opravljamo tudi v Ljubljanski porodnišnici, poteka v operacijski dvorani, traja lahko nekaj deset minut do nekaj ur (slednje je zelo redko), za poseg ni potrebna narkoza saj se vse dela z malo daljšimi iglami, ves šas pa se z ultrazvokom nadzira, kje je igla, kaj počne plod in podobno.
Glavna nevarnost je smrt ploda, ki pa ni pogosta vendar bi brez posega plod tako ali tako umrl ali pa bi bil hudo prizadet. Druga nevarnost vsakega poseganja v nosečo maternico je možnost sproženja poroda in s tem povezano nezrelost rojenega otroka. Možno je, da moramo poseg na nekaj dni ali tednov ponavljati, ker s transfuzijo ne odpravimo vzrokov za slabokrvnost temveč samo začasno izboljšamo rdečo krvno sliko pri plodu ter mu omogočamo ustrezno preskrbo s kisikom.