Najdi forum

droge v šoli

pa en joint,da bova lahko nazorno prikazali, da to res ni zdrav

srečno Bodi, kar si, ostalih je tako že preveč!

A se res morte kregat na tak način? pa da ne govorimo o temu, kako super tako skrenete s teme:)

Vidiš kako si polna stereotipov: tam kjer se zbirajo odvisniki. Od kje ti informacija da se odvisniki kje zbirajo. Na začetku se nikjer ne zbirajo ampak pač ljudje probajo droge priložnostno na zabavah itd. In drugo tudi v osnovnih in srednjih šolah so odvisniki in potencijalni odvisniki.
Madona no, saj nismo v srednjem veku, da bi otroke morali držati v temi.[/quote]

Aja, to je še ena taka tema, kjer je prepovedano drugače misliti, ker si drugače “stereotipičen”, “iz srednjega veka” in še kaj.

Jaz svojega otroka pač ne bom učila o varni uporabi drog, ampak o ne-uporabi drog. Če bo zaleglo, prav, če pa ne, pa bog pomagaj. Prav gotovo pa mu ne bom razlagala pri 15-ih letih, da si nikoli ne sme heroina vbrizgati s tujo iglo.

Bo pa o tem mimogrede izvedel pri “predavanju” o tem, kako se prenaša HIV, Hepatitis idr. Tudi o drogah mu bom povedala veliko – o njihovi škodljivosti, nevarnosti, prenašanju bolezni, zakaj nekateri posegajo po drogah, predvsem pa ga bom skušala naučiti, kako svoje probleme reševati na druge načine in ne z drogami in alkoholom ipd. – tu je pa tudi že vse pomembno zajeto. O varni uporabi drog pa ga ne bom poučevala.

Zbirališča uživalcev drog pa so vedno bila in vedno bodo. In kje so, ve vsa lokalna mladina. V mojih najstniških časih je bil v Kranju recimo Črni baron, Ajda, Prešernov gaj in še kaj bi se našlo. Danes so taki kraji tudi vse rave-diskoteke, pa seveda Metelkova z okolico v Ljubljani in še marsikaj. To je vedno bilo in vedno bo. In tam se mi zdi pametno izvajati kurativne programe (tako kot recimo to že leta učinkovito počne DrogArt).

Za neuživalce drog se mi zdi pomembnneje izvajati preventivo (ki je zanje očitno učinkovita), kot pa jih podučiti, kako naj si prvič varno vbrizgajo heroin, ponjuhajo kokain, zvijejo joint ipd.

Moje mnenje pač je, da je to silno trapasto.

Pa nisem iz srednjega veka, ne stereotipična, poskusila sem že nekaj drog v svoji mladosti, poznala nekaj rednih uživalcev drog in preprodajalcev in zato prav dobro vem, kako se tem rečem streže.

[/quote][/quote]

Lepo da si podučena, ravno DrogArt izvaja harm reduction program, ki je po tvojem tako uspešen. Mogoče si samo narobe razumela varno uživanje drog.

Hotela sem napisati tole:
Lepo da si podučena, ravno DrogArt izvaja harm reduction program, ki je po tvojem tako uspešen. Mogoče si samo narobe razumela varno uživanje drog.

Združenje DrogArt je zasebna neprofitno volonterska organizacija ustanovljena leta 1999 z glavnim namenom zmanjševanja škodljivih posledic drog med mladimi.

http://www.drogart.org/predstavitev-da

Naglas je na zmanjševanju škodljivih posledic drog med mladimi 😉

DrogArt ne hodi po šolah in ne podučuje vsepovprek najstnikov o varni uporabi drog, ampak deluje usmerjeno – tam, kjer je to potrebno oz. kjer je povečana verjetnost, da se uživajo droge (zabave, rave ipd.). Ter seveda pred interneta, kamor mladi prostovoljno pridejo.

Ti pa govoriš o nekem splošnem programu, kar nima veze s tem, kar dela DrogArt.

Terensko delo

Terenska akcija pleši z glavo 😉
Terensko akcijo izvajamo že od leta 1999. Ekipa DrogArt prostovoljcev je prisotna na vseh večjih prireditvah elektronske glasbe in mnogih klubskih prireditvah elektronske glasbe. DrogArt terenski delavci na prireditvah delijo brezplačno sadje, izotonične napitke in preventivne materiale in skrbijo za osnovno prvo pomoč tistim, ki imajo težave zaradi zaužitja psihoaktivnih substanc.
Materialne stroške terenske ekipe krije organizator prireditve. Za najem naše ekipe nas pokličite na 041 730 800 ali nas kontaktirajte na [email protected].

Mednarodni projekt Safe coast

Mednarodni projekt Safe coast je pojekt zamanjševanje škode na području drog med mladimi obiskovalci prireditev elektronske glasbe, ki ga DrogArt izvaja v sodelovanju z italijansko nevladno organizacijo Etnoblog iz Trsta (http://www.etnoblog.org/home.asp ). Skupaj načrtujemo več različnih akcij, med njimi tudi akcijo varne vožnje v povezavi z uporabo alkohola na prireditvah elektronske glasbe, različna izobraževanja za terenske in druge delavce, vzpostavitev dvojezične info točke na obali ter pripravo informativnih materialov v slovenskem in italijanskem jeziku. Izvedli bomo tudi raziskavo o uporabi drog na obeh straneh meje.
Projekt je sofinanciran iz strani Evropske komisije (spletni naslov: http://ec.europa.eu/ ).
Za več informacij o projektu nam pišite na e-mail naslov [email protected].

Nikjer nisem napisala da Drogart izvaja izobraževanje po šolah, napisala sem le da izvaja Harm reduction program. Tudi na prireditvah elektronske glazbe niso vsi uživalci drog, pa Drogart vseeno deluje tudi tam.

Ne vem kdo trenutno izvaja izobraževanje po šolah, vsekakor pa se ga izvaja v sodelovanju z Uradom za droge, ki prav tako podpira projekt zmanjševanje škode na področju drog (Harm reduction).

Na koncu se je le izkazalo, da se ti ta program le ne zdi tak bau-bau. 🙂

Nikjer nisem napisala da Drogart izvaja izobraževanje po šolah, napisala sem le da izvaja Harm reduction program. Tudi na prireditvah elektronske glazbe niso vsi uživalci drog, pa Drogart vseeno deluje tudi tam.

Ne vem kdo trenutno izvaja izobraževanje po šolah, vsekakor pa se ga izvaja v sodelovanju z Uradom za droge, ki prav tako podpira projekt zmanjševanje škode na področju drog (Harm reduction).

Na koncu se je le izkazalo, da se ti ta program le ne zdi tak bau-bau. :)[/quote]

Na koncu se ni nič izkazalo – že na začetku sem napisala, da podpiram program za varno uporabo drog tam, kjer se droge uporabljajo. Ne podpiram pa ga za izvajanje na splošni populaciji. Tu podpiram samo preventivo – tj. za NEuporabo drog, nikakor pa ne izobraževanja o varni UPORABI drog.

Samo brati moraš, pa je.

In zakaj je v šoli ne podpiraš? Na kakšen način misliš, da bi takšna edukacija lahko škodila tvojemu otroku?

Iz istega razloga kot ne podpiram, da bi nekdo v šolo prišel razlagati, koliko alkohola in kakšna kombinacija je najboljša, da ne bruhaš, da nimaš mačka naslednji dan, da se te ne zavoha ipd.

Iz istega razloga kot ne podpiram, da bi prišel na šolo nekdo razlagati, kako se varno prostituirati.

Iz istega razloga kot ne popiram, da bi nekdo prišel na šolo svetovati, kako naj bulimična dekleta bruhajo, da si bodo čimmanj uničila svoje telo (zobno sklenino, požiralnik ipd.).

Z vsemi temi svetovanji ni nič narobe – samo sodijo med ogrožene ljudi (uživalce drog, alkohola, prostitutke, bulimična dekleta ipd.), ne pa med splošno populacijo. Ker gre za oblike zdravju škodljivega vedenja. Zato ne rabijo nikakršne propagande.

Čisto enostavno pa ti povem takole – če bi meni pri 16-ih letih, ko sem bila najbolj zblojena, nekdo razlagal o VARNI uporabi drog, bi me to samo spodbudilo, da jih poskusim. Ne odvrnilo. Spodbudilo. Odvrnila pa bi me izobraževanja o škodljivosti in nevarnosti drog.

Drog je že tako preveč okoli nas, tudi v šolah, in mislim, da je pri tistih, ki še niso posegli po drogah, pa so v danem trenutku zaradi takih ali drugačnih razlogov bolj labilni, bolj dovzetni za beg iz realnosti, povezava besed DROGE in VARNO zelo nevarna. Pri mladih, ki še niso posgli po drogah, je najbolj pomembna in najbolj učinkovita preventiva.

Meja med promocijo “zdravega” uživanja drog in med promocijo droge same je zelo tanka.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lahko pojasniš, kaj si s tem mislila? Ni mišljeno kot kritika, ampak resnično me preseneča da zdravstveni delavec razmišlja na takšen način?

Jaz v tem da se v šoli pove, kako pomagati nekomu, ki je izgubil zavest zaradi overdosa ali se pregreva zaradi plesanja pod uplivom ekstezija ne vidim nič slabega.
Prav tako se mi zdi normalno, da se v sklopu izobraževanja šolarjev govori o raznih virusih, ki se prenašajo z uporabo drog in kako takšne prenose preprečiti. Vse to in še več je mišljeno pod zmanjševanjem škode pri uporabi drog.

Aja pa še to Tanč, Harm reduction ni promocija ne gre za temveč za edukacija, ki je prisotna v vseh evropskih državah. Saj ne misliš menda da Urad za droge promovira droge?

Zgoraj sem se zatipkala:

Aja pa še to Tanč, Harm reduction ni promocija temveč edukacija, ki je prisotna v vseh evropskih državah. Saj ne misliš menda da Urad za droge promovira droge?

A na uživalce si pa pozabila? Namenoma?

Brez uživalcev bi pridelovalci in preprodajalci štacuno takoj zaprli.

če je povpraševanje, se pojavi ponudba. In trgovina cveti.
Če pa je ponudba, pa ni rečeno da bo kdo kupil nekaj kar ne mara.

A na uživalce si pa pozabila? Namenoma?

Brez uživalcev bi pridelovalci in preprodajalci štacuno takoj zaprli.

če je povpraševanje, se pojavi ponudba. In trgovina cveti.
Če pa je ponudba, pa ni rečeno da bo kdo kupil nekaj kar ne mara.[/quote]

zasvojencem je največja kazen njihov lastni propad (seveda ko padejo dovolj globoko in se tega zavedajo)
če ni ponudbe, se potencialni kupci lahko postavijo na glavo
bi pa tudi za uživalce povišala kazni (nisem jih namenoma pozabila:)))

Pred rave-diskotekami kot jim praviš, se ti bodo samo v fris režali, če jim s kako zloženko pred nosom mahaš. Takrat je vlak že odpeljal.

Na vseh izobraževanjih, namenjenim tistim, ki se ukvarja(m)jo z otroki, šolarji, dijaki, je v razpravah jasno sporočeno, da preveč informacij ob nepravem času (starosti) lahko pomeni promocijo uživanja. Napačnop razumljena sporočila. Zato je potrebna pri delu z otroki in šolarji pri tem manj entuzijazma in več trezne presoje v smislu komu, kdaj dovolj informacij.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!


Ne, niti slučajno! Ker se mi tak način zdi kot promoviranje in daje signale, da če pametno uživaš, poznaš nap. prvo pomoč je to dokaj varna zadeva. V OŠ in SŠ je edina promocija kontra promocija, kakšne so posledice uživanja drog. Se mi zdi, da bi informacijo kaj storiti, če gre kaj narobe, marsikdo razumel kot zeleno luč, saj bo se vendar naučil obvladati zadeve. Edina preventiva je nazorno kazanje in pripovedovanje posledic, mogoče tudi bivših odvisnikov.

New Report

Close