Dojenje zvecer – nujno
Pozdravljene!
Imamo zdravo enomesecnico, ki se lepo razvija. To je potrdila tudi pediatrinja (od takrat je ze en teden). Rodila sem jo s carskim rezom. Dojim jo ze iz porodnisnice in ceprav se je lepo poredila, me skrbi, ker imam popoldne in posebej zvecer malo mleka, ceprav dobro jem, veliko pocivam in pijem. Problem je posebej pozno zvecer, ko je ze tako zaspana, da ji ocki skupaj lezejo, zaspati pa ne more, verjetno ni dovolj sita oziroma je lacna. Zato jo pogosteje pristavljam, ampak nikoli ni dovolj mleka, da bi se napokala in bi je “zmanjkalo”. Omaga po zadnjen dojenju okoli 1.30 do 2.30. Potem pa spi nekaj ur – mogoce pa le ni bila tako lacna ali pa tako zelo utrujena?
Seveda sem poskusila z dodatkom (Aptamil1, Hipp), pa ga ne mara, ga izbruha, ce ga slucajno kaj popije, zadnje case pa sploh ne zna vec piti po flaski (imam flaske od NUK-a, Chiccoja in Aventa).
Je imela mogoce katera podobno situacijo. Kako je z mlekom, a res se lahko pride do vecjih kolicin? Deluje sistem – ponudba in povprasevanje vedno? Po priporocilih jo pristavljam vsakic, ko zeli, pa je ze mesec naokoli.
Le en dan je bilo tako, da je spala nekajkrat cez dan po par ur, vmes se je nabralo dovolj mleka in vsi smo bili zadovoljni. Navadno pa krpamo za uro ali dve.
V naprej se zahvaljujem za odgovore. Mogoce se moram le potolaziti, da je moji puncki vseeno lepo, ceprav “mizica pogrni se” ni vedno zvrhano oblozena.
LP, Vesna
Hojla!
Tudi mene je v prvih dneh kar naprej skrbelo, če je malček dovolj podojil, pa mi je sošolka iz srednje šole ponudila enostavno rešitev – posodila mi je tehtnico za dojenčke. Malčka sem stehtala pred in po dojenju, na začetku bolj pogosto, sčasoma sem pa dobila občutek koliko poje in vse je bilo O.K.
Vedno sem ga pa dojila, ko je želel, nikoli po urniku, tako da včasih tudi na uro ali pa celo manj.
Moj predlog je torej tehtnica za dojenčke; v trenutkih, ko si v dvomih te pomiri, povrne ti zaupanje, da zmoreš, da imaš mleko… Tako si na poti k uspešnemu, dolgotrajnemu dojenju.
Ne skrbi, če boš dojila po željah tvojega sončka bo mleka vedno dovolj, včasih še celo za dvojčke, ha, ha, ha.
Pozdravček, Nike
Še en nasvet iz srca: na uro nekaj časa pozabi in se prilagodi ritmu tvoje punčke (vem da je včasih težko, posebej ponoči) vendar je vredno, saj je ona tisti sonček, katerega si tako težko čakala 9 mesecev, sedaj je pa tukaj, potrebuje vaju oba, mamico in očka. Vedno znova in znova.
Lepe praznične dni!
Draga mamica,
moja deklica je stara 2 leti in še vedno je dojena. Torej ponudba – povpraševanje deluje. Proč s skrbmi in s stekleničkami. Res pa je, da sva midve od rojstva pili, kadar se nama je zahotelo, brez togih urnikov. To zna biti včasih utrujajoče, kasneje pa čutovito sproščujoči delčki dneva. Kar vztrajaj, bodi srečna, tvoja deklica sigurno ne bo lačna.
Kadar mi je primanjkovalo mleka, sem spila radler(lahko tudi uni ali pa pivo-ne bo nič škodilo).
Pomaga, sploh zato, ker se telo bolj sprosti in nisi toliko obremenjen z mislijo ali bo dovolj mleka ali ne(to ne pomeni, da se ga napiješ, radler in uni nimata skorajn nič alkohola.)
Poskusi otroka dojiti na tri ure(to je čisto dovolj). Tudi sama sem imela na začetku težave in otroku non stop ponujala dojko(on se ni nikoli najedel jaz pa ne odpočila-to je začaran krog, ki ga moraš sama prekiniti otrok ga ne more).
Če otroku ponudiš hrano na vsake tri ure, dobi ritem(pri enem mesecu je lahko tudi 4 ure), otrok je zares lačen in bolje, močneje vleče, kar spodbubi dojko, da proizvede več mleka. Dobro je, da si ostanek mleka, ki ga otrok ne spije izbrizgaš(mogoče ga v steklenički prihraniš za naslednji obrok, če ti slučajno zmanjka( tudi z izbrizgavanjem po dojenju dosežeš, da dojka to razume kot pomankanje in še dodatno pospeši proizvodnjo mleka. Če si po hranjenju lahko izbrizgaš še kaj mleka pomeni tudi to, da ga je dovolj in ga otrok ni mogel vsega spiti.
Srečno lala
Jaz imam občasne krize z mlekom, predvsem tiste dni, ko postanem bolj živčna in utrujena, pa tudi če premalo jem. Odkar dojim, si pomagam s sledečim:
– veliko pijem (nesladkane čaje, npr. planinski, narodni mešan s kamilico in bebe), do 5 l na dan
– pijem Galexov čaj za dojenje, ki ga dobim v lekarni
– Hippov instant čaj za dojenje, ki ga dobim v lekarni ali v drogeriji (DM)
– spijem Dilsano od Milupe, (ki se dobi v lekarni, vendar žal ne vedno) vendar samo takrat, ko se mi zdi, da se mi prejšnja količina mleka nikakor ne vzpostavi. Po dilsani imam že v treh urah dojke polne mleka in tako zopet “uhvatim ritam” do naslednje krize čez teden dni ali kasneje.
Veliko pomeni sprostitev. Zvečer posedi s partnerjem, poskusi priklicati pozitivne misli in spij kakšno pivo – Lahko laško, tudi Uni. Omisli si svoje rituale za mleko. Pojdi pod topel tuš, tudi to sprosti.
Poskusi vztrajati. Čeprav poznaš vso teorijo in imaš doma kopico knjig o dojenju, je povsem drugače, če se s kom pogovoriš. Pokliči dekleta, ki se ukvarjajo s pomočjo pri dojenju (telefonske najdeš npr. na predzadnji strani revije Mama).
Lep pozdrav, Vesna. Sicer nimam nobenih izkušenj s carskim rezom, se pa spominjam, kako je bilo, ko je moja hči bila stara kakšen mesec. Tudi ona je od kakih petih popoldne pa tam do polnoči jokala z občasnimi prekinitvami (za pol ure). Tudi jaz sem jo izmenično dojila, pa nosila, pa tolažila, pa spet dojila… Tudi jaz sem mislila da imam premalo mleka. Pa sem potem ugotovila, da napreduje zelo dobro, da pridobiva na teži (poskusi stehtati prej in po jedi, pa boš videla, koliko poje), in po dobrem mesecu je bilo kot odrezano. Nič več joka, vsaj takšnega kot sem ga bila navajena ne. Zdaj pri drugi hčerki, sem dvakrat dobila občutek, da sem zopet brez mleka. Pa me je patronažna sestra pobarala, kaj pa če preveč popije, pa ji je slabo? Otroci se radi dojijo, in čeprav želodček ne prenese več mleka, ti še kar pijejo in pijejo. Kaj pa dude? Sicer jih res odsvetujejo, pa vseeno, mogoče jim manjka samo sesanje, ne pa tudi hrana. In včasih tako zelo pomaga kopanje. Mislim, res tako mislim, da ti ni treba skrbeti za količino mleka. Mogoče ga imamo (tudi jaz) zvečer manj kot zjutraj ali ponoči, pa še vseeno zadosti. Pa naj bo ves čas na prsih, če je res to vzrok. Sicer pa, si že slišala za čaj za dojenje, pa menda obstajajo tudi teblete (povprašaj osebnega zdravnika), ki pomagajo pridobiti kakšen dcl mleka več (menda so res učinkovite, so pa le na recept).
Draga Vesna, moj sin je star dve leti in pol in se vedno dojen.recept za uspesno dojenje je cim manj kompliciranja, saj so otroci bolj brihtni, kot si mislimo.Otrok ima namrec prirojen cut za hranjenje in nikakor to ne sme biti na toliko in toliko ur, ker bos sicer res pocasi ostala z malo mleka.Tudi tablet ne priporocam, ker imajo kot vsake druge , stranske ucinke.Torej ponudi dojko otrok kadar in koliko hoce, pa ti mleka ne bo zmanjkalo.Res je, da so dojke zvecer na izgled bolj prazne , kot podnevi, kar pa ni znak, da je v njih manj mleka.Nase telo se namrec zelo lepo prilagaja dojenckovemu sesanju, pa naj bo to prvi dan zivljenja , ali pri stirih mesecih ali pri dveh letih.
Torej , kar pogumno naprej
Lp Mojca
Popolnoma se strinjam z Mojco. Pri dojenju so bistvenega pomena ponudba-povpraševanje; otroka dojimo, kadar hoče, kolikor hoče in ne postavljamo urnikov. Pri dveh izmed mojih treh otrok smo se v prvih treh mesecih ravno tako dojili praktično vse popoldne: od 16. pa tja do 24. ure. Mož se je včasih šalil, da se naše dete doji samo enkrat na dan – in to ves dan. O pomanjkanju mleka sem seveda razmišljala tudi jaz, pa mi je tehtanje na sistematskem pregledu “odtehtalo” vse dvome. Verjetno ni mamice, ki ob neprestanem joku kdaj pa kdaj ne bi pomislila, “ali sploh imam dovolj mleka?” Zavedati pa se moramo, da otrok ne joka samo zaradi lakote, dojenje in s tem sesanje pa ga kljub temu praktično vedno pomirijo. Otrokova teža tudi skokovito raste in vsake 3 do 4 tedne se dejansko pojavi obdobje, ko povpraševanje dejansko nekoliko prehiti ponudbo. Takrat pač otroka dojimo vsake pol do eno uro in spet ujamemo ritem.
Vse tri otroke sem dojila dolgo, zadnjega skoraj do tretjega leta.
Kar se tiče uživanja alkohola med nosečnostjo in dojenjem, v kakršnikoli obliki, koncentraciji in količini, sem absolutno proti. Alkohol namreč odlično prehaja skozi posteljico v plod in preko mlečnih žlez v materino mleko. Alkohol je zlasti v zgodnjem razvojnem obdobju izjemno toksičen za centralni živčni sistem. Znane so okvare otrok mater, ki so v nosečnosti uživale večje količine alkohola in se kažejo kot fetalni alkoholni sindrom: nemir, razdražljivost, nevrološke okvare, včasih mikrocefalija, zastoj v rasti ploda, ipd. Poudarjam tudi, da najmanjša koncentracija alkohola, ki še povzroča okvaro ploda ali dojenčka NI znana.
Pozdrav!
Nina
Pozdravljena Vesna, sama imam izkušnje z dojenjem po carskem rezu, pravzaprav so sama pozitivne. Dojenje je steklo, kljub temu, da sine ni hotel tri dni nič jesti. PČotem pa sem ga pristavljala vsakič, ko je samo odprl usta. Tako uje šla kilaža gor, mleko pa se je tudi pričelo delati.
Moram pa priznati, da sem šla v svoj dnevnik gledat, kako je bilo, ko je bil sine star en mesec – tudi mi smo imeli zvečer težave z mlekom, ker ga kar ni bilo. Dojil se je na uri in pol, včasih na dve, tako da sem morala skoraj nenehno nekaj piti, da sem lahko proizvajala mleko.
MOj nasvet je: da bo princip ponudbe in povpraševanja stekel, si nekako zabeleži, kdaj približno hoče dete jesti, potem pa se zvečer dve uri pred (ta hudim) dojenjem, ko imaš najmanj mleka, spravi malo počivat, morda v vročo kopel ali pod tuš, da vzpodbudiš proizvajanje mleka. Pomisli, ali spiješ dovolj tekočine. Sama sem si čez dan ka pripravila tri plastenke skuhanega in ohlajenega nesladkaneha čaja (tisti za dojenje je super) in sem imela nalogo to spiti do večera. Veliko sem sicer hodila na wc, vendar ti povem, da je bilo krize v dobrem tednu konec.
Najlepsa hvala vsem, ki ste mi odgovorile, saj ste mi s tem zelo pomagale. Imela sem obcutek, da sem slaba mama, ce nimam vedno dovolj mleka. Zdaj dojenje tece, res je vcasih malo manj mleka, pa sva takrat vec skupaj.
Verjetno sem bila prevec obremenjena s predstavami o dojenju, saj sem brala knjige s tovrstno tematiko ze celo nosecnost in si s solzami v oceh slikala idealno podobo.
Lahko pa recem, da ja nasa Zala se veliko lepsa, kot sem si jo sploh mogla kdaj predstavljati.
Lepo praznujte in srecno vsem, ki to berete!
Vesna
Pozdravljena, prebrala sem tvoje “tezave ” z dojenjem . Takole bom rekla , imam 1 leto starega fantka , ki je bil zelo podoben zvoji hcerkici , ce ne se malobolj zahteven. Nic se ne sekiraj , ce s tezo lepo pridobiva imas tudi ti dovolj mleka , kljub temu da zahteva hrano vsaki 2 uri . Tudi moj sin je zahteval tako in to do 5 meseca starosti , tudi ponoci enako , cez dan pa je zelo , zelo malo spal . Nic hudega pac potrebuje manj spanca in vec manjsih obrokov kar je seveda bolj zdravo hkrati pa bolj naporno zate , vsega se bos privadila le z dobro voljo in podporo moza.
Lep pozdrav in uspesno dojenje