Dojenje ponoči
Naša punčka je stara 8 mesecev in do sedaj še niti 1 x ni spala celo noč, ne da bi vmes jedla. Jo še dojim in zadnje čase se dojiva tudi 3 x na noč. Najprej sem mislila, da se bi rada samo malo pocrkljala, ampak ona 5 minut zelo vleče , nato pa že spi naprej.
Mamice, kako pa kaj vaši otročički? Ali tudi oni še jedo ponoči oz. kdaj so se odvadili? Ali ste jih ve odvajale in kako ?
Lep pozdrav, Zala.
Draga Zala,
dobrodošla v klubu neprespanih staršev – zombijev. Najprej naj vas potolažim, da ni nujno, da je nočno dojenje tisto, ki je krivo za vaše nočne budnice. Ker mnogi starši poročajo, da ko so ukinili nočno dojenje in da so s tem nočne budnice prenehale. Ne pa pri vseh. In potem so imeli le še težje delo…
Toplo bi vam priporočila knjigo Elizabeth Pantley: Otroško spanje, brez joka v sanje. Pantleyeva sicer ne ponuja edine in vseobsegajoče rešitve in njene rešitve niso ustrezne prav za vse družine. Tako je pri vseh stvareh, kajne. Prav zato je bogasto, ki si ga podajamo mame mami neprecenljivo, ker ne obstaja vedno ena sama in zasidrana rešitev za težave različnih družin. Zelo bom vesela, če se bo oglasila še kakšna druga mamica in podala svoje rešitve.
Kakšne so še možne rešitve ali vsaj nekaj predlogov? Drugi starši so naredili tako:
1. Družinska postelja, da odpade nočno vstajanje ali da otrok spi v posteljici poleg vaše postelje.
2. Selitev otroka v njegovo sobico, za morebitne res potrebne nočne podoje pa jogi na tleh poleg otrokove posteljice
3. Vi se izogibajte kofeinu, pravemu čaju in čokoladi čez dan, poskrbite, da otrok tudi čez dan počival.
4. Ponoči, ko se prebudite ne poglejte na uro, ne štejte dolžino podojev in čas med podoji (ker ne pomaga) in ne žalujte za spancem, ki vam po vsej pravici pripada, a ne pomaga.
5. Nekateri otroci so podnevi preveč stimulirani in se še ponoči ne morejo umiriti. Skrbno načrtujet aktivnosti in poskrbite za posotpen večerni ritual prehoda v spanje.
6. Ali nasprotno – nekatere matere opažajo, da otroci bolje spijo, bolj kot jih “izmučijo”.
7. Poskrbite, da bo podnevi jedla in predvsem veliko pila.
8. Bodite fleksibilni. (Naš se je danes ponoči enkrat dojil, pri tem ne vztrajam vedno in za vsako ceno le kadar se meni ne da bosti z njim ali kadar čutim, da res potrebuje dojenje – prehlad).
9. Metoda – Očka na pomoč.
p.s.
– naš prvi je bil “treniran” za spanje in ga po šestem mesecu starosti nisem dojila ponoči, a kljub vsemu tja do drugega leta nismo pošteno spali. Še sedaj mi je žal, da sem ga pustila jokati.
– naša druga je krasno spala, ponoči se je včasih prebudila, sem jo podojila in sva spali naprej, v družinski postelji. Pri dveh leih se je odločila, da gre spat v sobico starejšega bratca in je šla in je bilo konec tudi z nočnim dojenjem (kadar je pač bilo).
– tretji, ta pa je bil kar se nočnega dojenje tiče najzahtevnejši. Zato smo uvedli družinsko posteljo. Pri 18. mesecih sem ga počasi odstavljala ponoči, po naslednji metodi: čez dan veliko cartanja, dojenja, kontakta, ponoči pa – ja ponoči pa gredo dojke tudi spat. Dojke ponoči spijo in pika. Pravilo številka ena: “ko je tema, ni dojenja!”. Seveda, pospremljeno s primerno zgodbico o punčki Marjetki, ki ima (kot nalašč) mamico, ki želi ponoči spati in bi njene dojke tudi potrebovale počitek… Nato pride noč. In se pokavček zbudi in hoče svojo “ango”. In mamica pravi: “dojke spijo. Če želiš, ti dam svojo roko, lahko mi zlezeš v naročje ali če si žejen ti prinesem vodo”. In pokavček zarjove “angaaaaaaaaaaaaaaaa”. Včasih doda še”TAKOJ ZDAJ”. In je hud ko strela. Mamic pa trdno in neomajno (joj, kako sem kruta?): “dojke ponoči spijo, če hočeš ti…”. Nato se mulček znajde in si omisli “samopostrežbo”: začne dvigati mamino pižamo in mamica se mora zato prevrniti na trebuh, kot nasedli kit. In ponovimo vajo. Na začetku je zajokal, se mi smislil v dno duše, a pravilo, da ko je tema ni dojenja je obstalo in držalo. Nikoli ni jokal sam! Nato se ponavadi odloči za pitje ali za držanje roke, včasih pa je tudi hud. Zgodi se, da kašno noč ponavljamo vajo trikrat, petkrat, kakšno noč pa vaje ne rabimo 🙂 več. No, za vašo je ta varianta še malo prezgodnja, lahko pa vam bo prav prišla kasneje 🙂